با تکنولوژی خود بهبود، خودروها برای همیشه تمیز خواهند ماند

//با تکنولوژی خود بهبود، خودروها برای همیشه تمیز خواهند ماند

با تکنولوژی خود بهبود، خودروها برای همیشه تمیز خواهند ماند

برخی از دانشمندان از دانشگاه تکنولوژی آیندهوون هلند، نانو پوششی را توسعه دادند که خود را پس از آسیب، بهبود می‌بخشد. این دست‌یابی، بر پایه‌ی سطح هیدروفوبیک می‌باشد و با به کارگیری آن، دیگر نیازی به شست و شوی خودروها و هواپیماها نخواهد بود و همچنین به رنگ کاری مجدد کمتری نیاز خواهند داشت. به مقدار آبی توجه کنید که از این طریق صرفه‌جویی خواهد شد!

البته ویژگی خودترمیمی چیزی است که قبلاً نیز شاهد آن بوده‌ایم، مثل پلاستیک‌های خود ترمیم، بدنه‌ی تلفنی که از خش افتادن خود جلوگیری می‌کند (منبع) و غیره. با این حال، آن پوشش‌ها معمولاً با خراشیده شدن به خطر می‌افتند. تیم هلندی مذکور به این موضوع پی بردند که می‌توانند با توسعه‌ی یک سطح توسط “ساقه‌ها”ی مخصوص از این نقص تاحدودی جلوگیری کنند به طوریکه این ساقه‌ها مواد شیمیایی را در انتهای خود حمل می‌کنند که با آن‌ها یک پوشش درست می‌شود.

اگر لایه‌ی سطح خارجی توسط خراشیده شدن حذف شود، ساقه‌های موجود در لایه‌ی زیر، به طرف لایه‌ی سطحی تغییر جهت می‌دهند و در نتیجه، عمل را بر می‌گرداند. به طور ذاتی، این می‌تواند منجر به ایجاد یک “خودروی خود-تمیز” شود که روکش مقاوم با آب، آن را برای مدت بیشتری تمیز نگه می‌دارد. توسط این پوشش، هر خشی سریعاً ترمیم خواهد شد و به آب این اجازه را می‌دهد که روی سطح حرکت کند و هر ذره‌ی کثیفی را پاک کند. این روند می‌تواند حتی برای هواپیماها، قطارها و حتی گجت‌هایی مانند موبایل به کار گرفته شود.

البته در رابطه با این پوشش جدید با برخی از محدودیت‌ها روبرو هستیم که البته با جدید بودن این شگرد، چندان هم دور از انتظار نیست. در حال حاضر این تکنولوژی فقط در مقابل خراش‌هایی جواب می‌دهد که در پوشش به طور کامل نفوذ نکرده باشند. البته دانشمندان هلندی ادعا کرده‌اند که برای رفع این مشکل در حال همکاری با دانشمندان برخی دیگر از دانشگاه‌ها هستند. با دست‌یابی به تمام اهداف، این تکنولوژی ۶ تا ۸ سال دیگر آماده برای بکارگیری خواهد بود.

منبع

توسط | ۱۳۹۱/۶/۹ ۲۳:۱۱:۳۹ مرداد ۹ام, ۱۳۹۱|تکنولوژی سبز|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.