آیا قرار گرفتن در معرض نور لامپ‌های فلورسنت فشرده برای سلامتی انسان مضر است؟

//آیا قرار گرفتن در معرض نور لامپ‌های فلورسنت فشرده برای سلامتی انسان مضر است؟

آیا قرار گرفتن در معرض نور لامپ‌های فلورسنت فشرده برای سلامتی انسان مضر است؟

ما همگی لامپ‌های فلورسنت‌ را با نام لامپ‌های کم‌مصرف می‌شناسیم و در اکثر موارد، آن‌ها را جایگزین لامپ‌های رشته‌ای و پرمصرف کرده‌ایم تا در مصرف برق صرفه جویی کنیم. مطالعات محققان در دانشگاه ایالتی نیویورک در برو‌ک استونی نشان داده است که معایب تولید در برخی از لامپ‌های فلورسنت فشرده می‌تواند انسان را  در معرض اشعه‌ی ماوراء بنفش قرار دهد. لامپ‌های فلورسنت که در سال‌های اخیر بسیار رواج یافته‌اند، یک  جایگزین کارآمد برای لامپ‌های رشته‌ای می‌باشند ولی به علت معایب تولید، می‌تواند پوست را مبتلا به  اثرات ناشی از اشعه‌ی ماوراء بنفش کنند یا به طور بالقوه منجر به آسیب دیدن سلول‌های پوست و حتی سرطان شوند.

این مطالعات که در ژورنال فوتوشیمی و فوتوبیولوژی منتشر شده بیان می‌دارد که نقطه‌های کوچک عریان در پوشش فسفور لامپ‌های فلورسنت، به اشعه‌ی مارواء بنفش اجازه‌ی ورود به فضای بیرون را می‌دهند. لامپ‌های فلورسنت دارای بخار جیوه‌ می‌باشند که این بخار، بر اثر جریان الکتریکی، از خود اشعه‌ی ماوراء بنفش ساطع می‌کند. اشعه‌ی ماوراء بنفش تولید شده، با برخورد به پوشش فسفر که روی شیشه‌ی لامپ وجود دارد، نور سفید مرئی تولید می‌کند و باعث روشنایی می‌شود. حال اگر این پوشش دچار شکاف یا رخنه باشد، دیگر قادر به جلوگیری از ورود اشعه‌ی ماوراء بنفش به  فضای بیرون نخواهد بود.

مطالعات نشان داده است که لامپ‌های فلورسنت فشرده، به دلیل مراحل تولید، تمایل به ایجاد شکاف در پوشش فسفری خود دارند. در واقع، در مراحل تولیدی که به این لامپ‌ها پیچ‌ و خم داده می‌شود، احتمال آسیب دیدن پوشش فسفری وجود دارد زیرا فسفر یک ماده‌ی شکننده است و با خم شدن، ترک بر می‌دارد.

این  تحقیقات همچنان در فاز اول تحقیقات به سر می‌برد و در بیرون آزمایشگاه تست نشده است به  این  معنی که هنوز هیچ اثرات آفتاب سوختگی ناشی از لامپ‌های فلورسنت فشرده مشاهده نشده است و همچنین دانشمندان معتقدند که جلوگیری از تابش اشعه‌ی فرا بنفش کار چندان دشواری نیست. فاصله گرفتن به فاصله‌ی چند قدم یا استفاده از یک شیشه در جلوی لامپ، خطر را رفع  می‌کند. در این مورد باید مطالعات بیشتری صورت  گیرد ولی چیزی که مسلم است این است که استفاده از لامپ‌های LED چنین ریسکی را ندارد.

توسط | ۱۳۹۱/۵/۱۹ ۶:۰۶:۵۵ مرداد ۱۹ام, ۱۳۹۱|محصولات|۴s دیدگاه

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

۴s دیدگاه

 1. رسول چراغی مرداد ۱۹, ۱۳۹۱ در ۶:۰۷ ق٫ظ - پاسخ

  از تمامی علاقمندان به محیط زیست و انرژی های نو که در این زمینه اطلاعات تخصصی دارند یا قادر به ترجمه خبرهای خارجی در این زمینه هستند دعوت به همکاری میشود.

  جهت اطلاعات بیشتر از طریق فرم تماس با ما در ارتباط باشید.

 2. احمد شهریور ۱۱, ۱۳۹۱ در ۱:۲۹ ق٫ظ - پاسخ

  اتفاقا خیلی هم خوبه … فضا رو ضد عفونی میکنه
  :D

 3. قالب وردپرس فروردین ۲۴, ۱۳۹۵ در ۴:۰۷ ب٫ظ - پاسخ

  همیشه برام سوال بود که آیا در معرض این لامپ ها خطر ناکه که میگن !!

 4. Johnd607 شهریور ۱۳, ۱۳۹۷ در ۸:۴۶ ق٫ظ - پاسخ

  Thanks for this article. I’d also like to convey that it can always be hard if you find yourself in school and starting out to initiate a long history of credit. There are many college students who are only trying to live and have long or good credit history can often be a difficult thing to have. aceddddffdeg

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.