بردهای تیغه‌ ای با ذخیره و آزادسای گرما در مصرف انرژی صرفه جویی می‌کنند

//بردهای تیغه‌ ای با ذخیره و آزادسای گرما در مصرف انرژی صرفه جویی می‌کنند

بردهای تیغه‌ ای با ذخیره و آزادسای گرما در مصرف انرژی صرفه جویی می‌کنند

دانشمندان اسپانیایی از Universidad Politécnica de Madrid نوع جدیدی از تیغه‌های دیوار را ساخته‌اند که ادعا می‌شود، مصرف انرژی ساختمان را تا ۴۰% کاهش دهند. رمز آن چیست؟ تعداد زیادی دانه‌های ریز پارافین.

برخلاف دیگر بردهای تیغه‌ای که از گچ خالص استفاده می‌کنند؛ میکروکپسول‌های پارافین تقریباً نصف مخلوط گچ مورد استفاده در این بردها را تشکیل می‌دهند. وقتی عوامی مانند نور خورشید، موتورهای الکتریکی و گرمای بدن منجر به افزایش دمای داخل یک ساختمان می‌شوند، پارافین به حالت مایع در می‌آید. در انجام این امر، پارافین کمی از گرمای محیط را جذب می‌کند و منجر به خنک‌تر شدن دمای ساختمان می‌شود.

در شب هنگام که دمای محیط کاهش می‌یابد، پارافین منجمد می‌شود و گرمایی که در قبل ذخیره کرده بود را آزاد می‌کند. این، از خنک شدن زیاد ساختمان جلوگیری می‌کند.

در تست این تکنولوژی این نتیجه حاصل شد که یک برد تیغه‌ای با ضخامت ۳۸ mm از جنس ماده‌ی مذکور، ۵ برابر ظرفیت انرژی گرمایی بالاتری نسبت به تیغه‌های معمولی با ضخامت مشابه دارد. یک لایه‌ی ۱۵ cm از جنس آجر توخالی بنایی، ظرفیت گرمایی مشابهی نسبت به تیغه‌ی جدید از خود نشان داد.

باید به این نکته اشاره شود که در یک ناحیه از ساختمان که در آن از مواد مذکور استفاده شد، محدود دمای ۲۰ تا ۳۰ درجه‌ی سانتی گراد توانست بدون استفاده از خنک کننده‌ی هوا حفظ شود؛ توجه داشته باشید که این آزمایش در اسپانیا انجام شد.

محققان اعتراف می‌کنند که استفاده از مواد با تغییر فاز مانند پارافین در تیغه‌ها، یک ایده‌ی کاملاً جدید نیست و در واقع یک محصول به طور تجاری قابل دسترس است. آن تیغه‌ها فقط از ۲۶درصد پارافین استفاده می‌کند درحالیکه تکنولوژی، ماده‌ی جدیدی را ایجاد کرده که از ۴۵ درصد پارافین استفاده می‌کند.

منبع

توسط | ۱۳۹۱/۵/۱۴ ۲۳:۱۱:۲۹ مرداد ۱۴ام, ۱۳۹۱|معماری سبز|۱ دیدگاه

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

یک دیدگاه

 1. fahime دی ۲, ۱۳۹۵ در ۳:۵۹ ق٫ظ - پاسخ

  سلام آقای رسول… خسته نباشی مهندس.
  من درمورد تکنولوژی های بکار رفته در بیمارستان سبز مطلب میخوام.
  یکم هم عجله دارم
  یک روز فرصت دارم.
  اگر مقدوره مطلب رو برام به ایمیل بفرستین ممنون میشم
  f.ak9394@gmail.com

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.