خورشید، کره‌ی عظیم و درخشانی است که در مرکز منظومه‌ی شمسی واقع شده و نور، گرما و دیگر انرژی‌های کره‌ی زمین را تأمین می‌کند. اکثر انرژی‌های موجود بر روی زمین از خورشید تأمین می‌شوند. فقط انرژی اتمی، انرژی درون زمین و جذر و مد ماه هستند که توسط خورشید تأمین نمی‌شوند.

شعاع این کره، ۶۹۵.۵۰۰ کیلومتر است. چیزی حدود ۱۰۹ برابر شعاع زمین! دمای سطح خورشید، ۵۸۰۰ درجه و دمای درون آن، بیش از ۱۵ میلیون درجه است. دانشمندان طول عمر این کره‌ی آتشین را ۴.۵ میلیارد سال تخمین زده‌اند.

خورشید را می‌توان به عنوان یک منبع عظیم انرژی به حساب آورد زیرا: در هر ثانیه حدود ۱.۱×۱۰^۲۰ کیلووات ساعت انرژی از آن ساطع می‌شود. این درحالیست که فقط دو میلیاردم این انرژی به سطح بیرونی جو زمین برخورد می‌کند که معادل ۵.۱×۱۰^۱۸ کیلووات ساعت در سال است. به دلیل مسائلی هچون بازتاب و جذب بخشی از نور توسط ذرات معلق در هوا، فقط ۴۶درصد از این انرژی به سطح زمین می‌رسد. بنابراین انرژی تابیده شده به سطح کره‌ی زمین برابر با ۷×۱۰^۱۷ کیلووات ساعت می‌باشد.

پتانسیل انرژی خورشید در ایران

در حالیکه سالانه در ایران ۳۰۰ روز آفتابی در ۹۰% خاک آن داریم، به طور روزانه ۵.۵ کیلووات ساعت انرژی خورشیدی بر هر متر مربع می‌تابد. کل انرژی خورشیدی که بر خاک کشور می‌تابد، ۶.۴×۵.۵×۱۰^۱۲ کیلووات ساعت در هر روز می‌باشد. یعنی اگر فقط ۱% از مساحتی که خورشید به آن تابیده می‌شود را با بازده ۱۰% پوشش دهیم، می‌توانیم روزانه ۹,۰۰۰,۰۰۰ مگاوات ساعت انرژی از خورشید دریافت کنیم.

برای اطلاع بیشتر از انرژی خورشید و راه‌های استفاده از آن، مطالب آینده‌ی اکوگیک را دنبال کنید.

[divider scroll_text=””]

آشنایی با کاربردهای غیر نیروگاهی انرژی خورشیدی:

[divider scroll_text=””]