آشنایی با انرژی خورشیدی- طبیعت انرژی خورشید

////آشنایی با انرژی خورشیدی- طبیعت انرژی خورشید

آشنایی با انرژی خورشیدی- طبیعت انرژی خورشید

خورشید، کره‌ی عظیم و درخشانی است که در مرکز منظومه‌ی شمسی واقع شده و نور، گرما و دیگر انرژی‌های کره‌ی زمین را تأمین می‌کند. اکثر انرژی‌های موجود بر روی زمین از خورشید تأمین می‌شوند. فقط انرژی اتمی، انرژی درون زمین و جذر و مد ماه هستند که توسط خورشید تأمین نمی‌شوند.

شعاع این کره، ۶۹۵.۵۰۰ کیلومتر است. چیزی حدود ۱۰۹ برابر شعاع زمین! دمای سطح خورشید، ۵۸۰۰ درجه و دمای درون آن، بیش از ۱۵ میلیون درجه است. دانشمندان طول عمر این کره‌ی آتشین را ۴.۵ میلیارد سال تخمین زده‌اند.

خورشید را می‌توان به عنوان یک منبع عظیم انرژی به حساب آورد زیرا: در هر ثانیه حدود ۱.۱×۱۰^۲۰ کیلووات ساعت انرژی از آن ساطع می‌شود. این درحالیست که فقط دو میلیاردم این انرژی به سطح بیرونی جو زمین برخورد می‌کند که معادل ۵.۱×۱۰^۱۸ کیلووات ساعت در سال است. به دلیل مسائلی هچون بازتاب و جذب بخشی از نور توسط ذرات معلق در هوا، فقط ۴۶درصد از این انرژی به سطح زمین می‌رسد. بنابراین انرژی تابیده شده به سطح کره‌ی زمین برابر با ۷×۱۰^۱۷ کیلووات ساعت می‌باشد.

پتانسیل انرژی خورشید در ایران

در حالیکه سالانه در ایران ۳۰۰ روز آفتابی در ۹۰% خاک آن داریم، به طور روزانه ۵.۵ کیلووات ساعت انرژی خورشیدی بر هر متر مربع می‌تابد. کل انرژی خورشیدی که بر خاک کشور می‌تابد، ۶.۴×۵.۵×۱۰^۱۲ کیلووات ساعت در هر روز می‌باشد. یعنی اگر فقط ۱% از مساحتی که خورشید به آن تابیده می‌شود را با بازده ۱۰% پوشش دهیم، می‌توانیم روزانه ۹,۰۰۰,۰۰۰ مگاوات ساعت انرژی از خورشید دریافت کنیم.

برای اطلاع بیشتر از انرژی خورشید و راه‌های استفاده از آن، مطالب آینده‌ی اکوگیک را دنبال کنید.

[divider scroll_text=””]

آشنایی با کاربردهای غیر نیروگاهی انرژی خورشیدی:

[divider scroll_text=””]

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

۲s دیدگاه

 1. Ghosts فروردین ۱, ۱۳۹۲ در ۴:۱۷ ب٫ظ - پاسخ

  با سلام
  لطفا منبعی رو که برای بخش ( انرژی خورشیدی در ایران) استفاده کردید بگید 

  • Rasool cheraghi فروردین ۱, ۱۳۹۲ در ۵:۲۰ ب٫ظ - پاسخ

   سلام
   منابع مختلفی هستند. از یک منبع استفاده نشده. گاهی اوقات عنوان را از یک منبع بر میدارم و محتوا را از منابع دیگه، ممکن هست از قول خودم خیلی چیزها را اضاف کنم.

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.