قطر به تازگی از برنامه‌ی خود برای ساختن یک ساختمان غول پیکر خبر داده است. این ساختمان که مانند یک توپ درخشنده است، به طور اختصاصی برای جام جهانی ۲۰۲۲ ساخته خواهد شد. این طرح توسط دنیل کولتیک صاحب “شرکت ارتباطات آپریوری” پیشنهاد داده شده است و این توپ نورانی که به نوعی تداعی کننده‌ی آینده است توسط معمارانVedran Pedišić (SANGRAD)D وErick Velasco Farerra (AVP-arhitekti)D طراحی شده است. این ساختمان کریستالی توپی شکل میزبان یک موزه‌ی ورزشی و یک مرکز خرید خواهد بود. اگرچه تا کنون تنها مراحل ابتدایی برنامه ریزی آن انجام شده است اما این ساختمان قرار است از جدیدترین تکنولوژی‌ها برای صرفه‌جویی و استفاده‌ی بهینه از انرژی بهرمند شود.

Crystal-Ball-Light-of-Future-Qatar-ecogeek-01

Crystal-Ball-Light-of-Future-Qatar-ecogeek-02

در پاسخ به درخواست آقای کولتیک که پیشنهاد ساخت را داده بود، این دو معمار که نام آن‌ها در بالا ذکر شد، اقدام به طراحی “توپ کریستالی غول پیکر”ی کردند که اطراف یک محور مرکزی عمودی به شکل دایره طراحی شده بود. هنگامی که خورشید غروب می‌کند، این توپ می‌تواند به یک گوی درخشان تبدیل شود و بر زیبایی محیط اطراف خود بیفزاید. در طول روز، سطح خارجی ساختمان توسط اثر رنگین کمانی، نور خورشید را فیلتر کرده و روشنای کافی برای فضای داخل ساختمان را فراهم می‌کند.

این بدنه‌ی گوی مانند روی محوری عمودی قرار گرفته است و در طول روز در مسیری مار پیچ به دور خود می‌چرخد و این نکته می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین دلایل توریست‌ها برای جذب شدن به این مکان باشد.

Crystal-Ball-Light-of-Future-Qatar-ecogeek-00

Crystal-Ball-Light-of-Future-Qatar-ecogeek-03

با اشاره به “ساختمان‌های تاریخی گنبدی شکل” در معماری‌هایی مانند مکان‌های مذهبی بسیار در ایران، پنتون، هاگیا سوفیا و گنبد‌های متشکل از سطوح هندسی، با کمی تخفیف، قطر را نیز هم اکنون می‌توانیم در روی نقشه جزء کشورهایی بدانیم که دارای ساختمان‌هایی با شکل پیچ و تاب خورده هستند. این ساختمان عمدتاً برای میزبانی قطر در جام جهانی ۲۰۲۲ و جذب توریست ساخته شده و قرار است یک موزه ورزشی و یک مرکز خرید را درون خود جای دهد.

Crystal-Ball-Light-of-Future-Qatar-ecogeek-04

 منبع