مطالعات جدید نشان داده است که قطارهای سریع‌السیر آلودگی هوا را کاهش می‌دهند

//مطالعات جدید نشان داده است که قطارهای سریع‌السیر آلودگی هوا را کاهش می‌دهند

مطالعات جدید نشان داده است که قطارهای سریع‌السیر آلودگی هوا را کاهش می‌دهند

مزایای بالقوه‌ی قطارهای پرسرعت زیاد می‌باشند از جمله: کاهش ازدحام سفرها، آلودگی کمتر، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و آسودگی! این در حالی است که مخالفان بر این عقیده بودند که قطار سریع‌السیر با ارزش ۶۸ میلیارد دلار ممکن است چندان مقرون به صرفه نباشد ولی مطالعات اخیر نشان داد که قطار سریع‌السیر یک سرمایه‌گذاری ارزشمند در کالیفرنیا بوده است.

مطالعات جدید نشان داده است که قطارهای سریع‌السیر آلودگی هوا را کاهش می‌دهند

طبق یافته‌های خلیج شرق اکسپرس:

طی یک سری مطالعات، شبکه‌ی قطارهای سریع‌السیر با وسایل نقلیه‌ی هوایی و زمینی (اتومبیل‌ها و قطارهای معمولی) از نظر پایداری زیست محیطی مقایسه شدند. محققان نتیجه گرفتند که سیستم قطار سریع‌السیر وقتی تکمیل شود، انرژی کمتری مصرف کرده و گازهای آلاینده‌ی کمتری را منتشر می‌کنند. حتی اگر قطارهای سریع‌السیر با وسایل نقلیه‌ی زمینی و هوایی کارآمدتر و تکنولوژی‌های جدیدتر و سبزتر که در آینده عرضه خواهند شد مقایسه شوند، باز هم به همین نتایج دست می‌یابیم. یعنی، وسایل نقلیه‌ی هوایی و اتومبیل‌ها برای رسیدن به پای قطارهای سریع‌السیر، راه زیادی را باید طی کنند.

آقای چستر در مصاحبه‌ای گفته‌اند:

ما نه تنها گازهای گلخانه‌ای را مد نظر داریم بلکه به مسائلی مانند پتانسیل ایجاد مه دود یا سلامتی تنفسی انسان‌ها نیز توجه می‌کنیم. چیزی که ما کشف کردیم این بود که قطارهای سریع‌السیر سبزتر می‌باشند.

به گفته‌ی موسسه‌ی غیر حزبی سیاست عمومی کالیفرنیا: جمعیت کالیفرنیا تا سال ۲۰۴۰ تا ۵۰ میلیون افزایش پیدا خواهد کرد یعنی ۱۶ میلیون بیشتر از جمعیت فعلی که قطعاً پتانسیل چنین جمعیتی برای تولید گازهای آلاینده و افزایش ترافیک‌های شهری، بیشتر خواهد بود.

مطالعات جدید نشان داده است که قطارهای سریع‌السیر آلودگی هوا را کاهش می‌دهند

باید به این نکته اشاره گردد که قطارهای مذکور برقی هستند و به ظاهر هیچ آلاینده‌ای تولید نمی‌کنند، ولی نمی‌توان آن‌ها را بدون آلاینده قلمداد کرد زیرا به هر حال به نیروگاه‌هایی نیازمندند که آن نیروگاه‌ها، برای تولید برق باید سوخت‌های فسیلی هم بسوزانند. با این حال در کالیفرنیا نیروگاه‌هایی که با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، انرژی مورد نیاز قطارهای سریع‌السیر را تولید می‌کنند در حال افزایش است. قابل ذکر است که توان هیدرو الکتریکی، قسمت اعظم الکتریسیته‌ی شبکه‌ی قطارهای سریع‌السیر سوئیس را فراهم می‌کند.

به نظر شما آیا روزی خواهد رسید که ما هم در اکوگیک درمورد این بحث کنیم که قطارهای پر سرعت کشورمان سبزتر هستند یا خودروهای هیبرید کشورمان؟

منبع خبر + اطلاعات بیشتر

توسط | ۱۳۹۱/۶/۱۱ ۰:۱۸:۴۴ شهریور ۱۱ام, ۱۳۹۱|حمل و نقل سبز|۳s دیدگاه

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

۳s دیدگاه

 1. nazgol شهریور ۱۲, ۱۳۹۱ در ۱۰:۵۱ ب٫ظ - پاسخ

  ۱۰۰% …. agar barghesh az khorshid va digar enerji haye paak bashe ke mosalaman 100%
  MR.chester !

 2. nazgol شهریور ۱۲, ۱۳۹۱ در ۱۰:۵۳ ب٫ظ - پاسخ

  rasti … kheyli site khoobi darid … delneveshte haye manam bekhoonin !
  khaste nabashid 0_o

  • رسول چراغی شهریور ۱۲, ۱۳۹۱ در ۱۱:۳۵ ب٫ظ - پاسخ

   سلام
   بله میخونیم… بیش از اینکه دل نوشته هاتون را بخونم اسامی مختلفی را میخونم که با اونا کامنت میذارید
   ;-)

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.