آقای Mike Thompson یک لامپ شگفت انگیز «زنده» ساخته است که انرژی خود را از جلبک می‌گیرد. این لامپ برای بدست آوردن انرژی از  محفظه‌ی جلبکش، فقط به نور خورشید، دی اکسید کربن و آب نیاز دارد. یعنی برای استفاده از این لامپ زنده باید آن را به فضای آزاد بیاورید و درون آن نفس بکشید. یعنی در طول روز که هوا روشن است باید از این لامپ استفاده کنیم؟! اکوگیک هم ما را مسخره کرده است!؟ نه، این‌طور نیست.

mike-thompson-latro-algae-lamp-ecogeek-ir-00

این لامپ کانسپت مانند هر طرح دیگر هنوز به مرحله‌ی تولید تجاری نرسیده است. شیوه‌ی عملکرد به این صورت است که توسط تابش نور خورشید به جلبک‌ها و عمل فتوسنتز، یک جریان الکتریکی کم شکل می‌گیرد که در همان لحظه‌ی تولید، در یک باتری ذخیره می‌شود. انرژی ذخیره شده در باتری برای روشنایی لامپ در شب مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساخت این لامپ به لطف تحقیقات محققان در دانشگاه‌های یانسی و استنفورد امکان پذیر شده است.

اجازه دهید کمی دقیق‌تر توضیح دهم:

[accordion]
[acc_item title=”سیم‌ها”]

الکترودهای طلایی ۳۰ نانومتری در کلروپلاست هر یک از سلول‌های جلبک جایگذاری شده است. هر سلول، جریانی حدود ۰.۶ میلی‌آمپر بر متر مربع تولید می‌کند.

[/acc_item]

[acc_item title=”باتری”]

سلول‌های جلبک که نانوالکترودهای طلا در آن‌ها جایگذاری شده‌اند، به یک باتری مرکزی متصل می‌شوند تا انرژی را برای چند ساعت استفاده در تاریکی ذخیره کنند.

[/acc_item]

[acc_item title=”مرحله‌ی اول: آب”]

یکی از موارد لازم برای تولید انرژی توسط این لامپ، آب است. یک دریچه‌ی جانبی وجود دارد که امکان ورود آب به محفظه را فراهم می‌کند. این دریچه یک کاربرد دیگر هم دارد و آن، خروج گاز اکسیژن آزاد شده حین فتوسنتز است.

[/acc_item]

[acc_item title=”مرحله‌ی دوم: دی‌اکسید‌کربن “]

دمیدن داخل محفظه، دی‌اکسید کربن مورد نیاز برای عمل فتوسنتز را فراهم می‌کند.

[/acc_item]

[acc_item title=”مرحله‌ی سوم: نور خورشید”]

پس از طی کردن مراحل قبل، لازم است تا لامپ زیستی را در بیرون و تحت تابش نور خورشید قرار دهید. در طی عمل فتوسنتز، جریان الکتریکی درست شده و باتری شارژ می‌شود.

[/acc_item]
[/accordion]

 به نظر شما چنین لامپی چه مزایایی خواهد داشت؟ منتظر دیدگاه‌های سبزتان خواهم بود.

منبع

اطلاعات بیشتر در این فایل