سیستم جدیدی برای اندازه‌گیری سریع خروجی پنل‌های خورشیدی

///سیستم جدیدی برای اندازه‌گیری سریع خروجی پنل‌های خورشیدی

سیستم جدیدی برای اندازه‌گیری سریع خروجی پنل‌های خورشیدی

مؤسسه‌ی ملی استانداردها و فناوری (NIST) سیستم جدیدی را توسعه داده است که به سرعت الکتریسیته‌ی خروجی وسایل را اندازه‌گیری می‌کند که این سیستم، می‌تواند به ساده‌ شدن تست کیفیت طی تولید پنل‌های خورشیدی کمک کند و همچنین به محققان این امکان را می‌دهد که به راحتی، عملکرد تکنولوژی‌های جدید خورشیدی را در آزمایشگاه امتحان کنند.

NIST در این باره می‌گوید: ” تیم NIST 32 چراغ‌های LED را – که هر کدام نوری را از قسمت‌های مختلف طیف خورشید تولید می‌کنند – با یکدیگر ترکیب کردند و با کمک برخی دیگر از تکنولوژی‌ها که قبلاً به آن‌ها دست یافته بودند، سیستمی را توسعه دادند که بازده کوانتوم وابسته به طول موج دستگاه‌های خورشیدی را در یک منطقه‌ی نسبتاً بزرگ اندازه‌گیری می‌کند.”

سیستم جدیدی برای اندازه‌گیری سریع خروجی پنل‌های خورشیدی

برای اندازه‌گیری میزان جریان الکتریکی که یک دستگاه با میزان استاندارد تابش خورشید تولید می‌کند، این سیستم می‌تواند به دو روش مورد استفاده قرار گیرد. اولین روش این است که چراغ‌های LED به ترتیب روشن شوند تا عکس‌العمل یک پنل خورشیدی نسبت به قسمت‌های مختلف طیف اندازه‌گیری شود. این روش ۳۲ دقیقه به طول خواهد انجامید. رویکرد دیگر این است که همه‌ی چراغ‌های LED به طور همزمان روشن شوند که سیستم، پاسخ‌گویی پنل خورشیدی به کل طیف مخلوط را اندازه‌گیری می‌کند. این روش، فقط چهار ثانیه به طول می‌انجامد.

محققان در آزمایشگاه احتمالاً قصد دارند تا از اولین رویکرد برای مطالعه‌ی عملکرد تکنولوژی‌های مختلف استفاده کنند ولی در یک تنظیم تولید، کارکنان می‌توانند از حالت دوم سیستم برای تست سریع پنل‌های خورشیدی استفاده کنند.

این سیستم جدید بهتر از دستگاه‌های اندازه‌گیری کنونی است زیرا نه تنها سریع‌تر عمل می‌کند، بلکه LEDها روشنایی یکنواخت‌تری را برای تست تجهیزات ارائه می‌دهد و دستگاه اندازه‌گیری نیز، دارای طول عمری حدود ۱۰ برابر طول عمر تکنولوژی‌های فعلی می‌باشد.

NIST همچنان برای بهبود اندازه‌گیری در حال تلاش است. اهداف نهایی این مؤسسه عبارتند از، ساخت دستگاهی که شدت تابشی مشابه خورشید داشته باشد به طوری که مجهز به یک طیف سنتز شده با LED باشد تا بخش مادون قرمز خروجی خورشید را نیز شامل شود، دست‌یابی مداوم به نتایج اندازه‌گیری‌ با خطای کمتر از یک درصد و قابلیت سنجش پاسخ طیفی در ۱۰ دقیقه (که در حال حاضر ۳۲ دقیقه است).

منبع

توسط | ۱۳۹۱/۶/۱۸ ۲۰:۲۷:۴۸ شهریور ۱۸ام, ۱۳۹۱|اخبار انرژی, انرژی خورشیدی|۱ دیدگاه

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

یک دیدگاه

  1. Mehrnaz شهریور ۲۰, ۱۳۹۱ در ۱:۵۱ ق٫ظ - پاسخ

    اما من اون روش یکی یکی رو بیشتر دوست دارم … آخخ رنگی رنگیه :D  

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.