تولید همزمان الکتریسیته و گاز هیدروژن با تکنولوژی خورشیدی جدید

///تولید همزمان الکتریسیته و گاز هیدروژن با تکنولوژی خورشیدی جدید

تولید همزمان الکتریسیته و گاز هیدروژن با تکنولوژی خورشیدی جدید

در این مطلب قرار است تکنولوژی جدیدی در رابطه با انرژی خورشیدی به شما معرفی کنم که می‌توان توسط آن در طول روز الکتریسیته و به طور همزمان، گاز هیدروژن تولید کرد. گاز هیدروژن تولید شده می‌تواند جهت شارژ پیل سوختی بکار رود تا در مواقعی مانند شب‌ها که نور خورشید نمی‌تابد، الکتریسیته تولید کند. تکنولوژی‌ای که این امکان را فراهم کرده است، دو نوع نانوکریستال جدید است که جایگزین ملکول‌های ارگانیک سنتی در ساختار پنل‌های خورشیدی می‌شود.

دانشمندان در دانشگاه ایالتی بولینگ سبز که نانوکریستال‌ها را توسعه دادند، در ژورنال آزمایش‌های تجسمی JoVE منتشر کردند که: «نانوکریستال‌ها به دو دلیل منحصر به فرد می‌باشند: قابلیت شارژ جداگانه به علت معماری‌شان، و غیر آلی و با دوام بودن. اولین نانوکریستال، میله‌ای شکل است که امکان شارژ جداگانه که برای تولید گاز هیدروژن لازم است را فراهم می‌کند. این واکنش تحت عنوان فوتوکاتالیز شناخته می‌شود. دومین نانوکریستال ترکیبی از لایه‌های انباشته است و الکتریسیته تولید می‌کند.»

تولید الکتریسیته و گاز هیدروژن با تکنولوژی خورشیدی جدید

طبق یافته‌های محققان، این جایگزینی همچنین خاصیت ارتجاعی بیشتر و طول عمر سلول خورشیدی طولانی‌تر را در مقایسه با آن‌هایی که با ملکول‌های ارگانیک ساخته می‌شوند، به همراه دارد. سلول‌های خورشیدی که با ملکول‌های ارگانیک ساخته می‌شوند در طولانی مدت به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه‌ی ماوراء بنفش و گرمای بالا خراب می‌شوند و کیفیت آن‌ها افت پیدا می‌کند.

در واقع، وقتی نانوکریستال‌ها در آب غوطه‌ور می‌شوند و در معرض تابش نور قرار می‌گیرند، نانوکریستال کادمیم سولفید میله‌ای شکل، ملکول‌های آب را به اکسیژن و هیدروژن می‌شکند.

نانوکریستال‌ها که از روی سلنید و کادمیوم سولفید با یک کاتالیزور پلاتینی ساخته می‌شوند، به طور بالقوه می‌توانند ترکیبی از پنل خورشیدی و پیل سوختی را ایجاد کنند که در ۲۴ ساعت روز، انرژی تجدیدپذیر تولید کند درحالی‌که عمر بسیار بیشتری نسبت به پنل‌های خورشیدی امروزی با طول عمر ۲۰ سال خواهند داشت.

منبع

توسط | ۱۳۹۱/۶/۱۲ ۱۳:۵۳:۱۷ شهریور ۱۲ام, ۱۳۹۱|اخبار انرژی, انرژی خورشیدی|۲s دیدگاه

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

۲s دیدگاه

  1. Peji شهریور ۱۷, ۱۳۹۱ در ۱۰:۱۳ ب٫ظ - پاسخ

    قیمتش چنده ؟!؟ … چیزی نوشته بود از هزینه و زمان تولیدش ؟ … اما انصافا ایده خوبیه … هم واسه شب جواب میده و هم واسه روز … 

    فکر کنم م برق و هم هیدروژن تولیدیش خیلی کم باشه …. 
    اما حتما بهینه سازیش خواهند کرد …   

  2. رسول رحیمی دی ۱۵, ۱۳۹۴ در ۳:۲۸ ب٫ظ - پاسخ

    باتشکر

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.