همکاری HP، اینتل و NREL برای ساخت مرکز اطلاعات کامپیوتری سبز

//همکاری HP، اینتل و NREL برای ساخت مرکز اطلاعات کامپیوتری سبز

همکاری HP، اینتل و NREL برای ساخت مرکز اطلاعات کامپیوتری سبز

اگر به خاطر محصولات اچ‌پی طرفدارش نباشم، قطعاً به خاطر سبز بودنش دوستش دارم. احتمالاً از بازیافت باتری‌ها توسط این شرکت خبر دارید. بیایید ببینیم حرکت سبز دیگر این شرکت چه بوده است؟

 یکپارچه سازی سیستم‌های انرژی، تحقیقات انرژی تجدیدپذیر و تکنولوژی‌های کارآمد که توسط وزارت آزمایشگاه ملی انرژی تجدید پذیر آمریکا (NREL) انتخاب شده‌اند، توسط شرکت اچ‌پی و اینتل به تدریج به کار گرفته شده‌اند تا یک سیستم مرکز اطلاعات یا دیتا سنتر کامپیوتری کارآمد با بازده انرژی بالا (HPC) را مهیا کنند. با تمرکز بر کاهش تلفات انرژی، مرکز اطلاعاتی جدید، منابع انرژی جانبی را برای کامپیوترها فراهم می‌کند تا نمایانگر وسعت تحقیقات در آزمایشگاه انرژی تجدیدپذیر باشد. انجام تحقیقات بر روی انرژی‌های نو مانند پنل‌های فتوولتائیک، انرژی بادی، وسایل نقلیه‌ی الکتریکی، تکنولوژی‌های سبز مرتبط با ساختمان و سوخت‌های تجدیدپذیر، منجر به افزایش بازده و هزینه‌های پایین‌تر این مرکز اطلاعات شده‌اند.

سیستم HPC ده میلیون دلاری واقع در تأسیسات یکپارچه‌ی سیستم‌های انرژی (ESIF) خواهد بود که در منطقه‌ی گلدن کلرادو در حال ساخت است. این سیستم می‌تواند حامی تحقیقات مستقیم محققان باشد زیرا دست‌یابی به چنین سیستمی برای کارهای آزمایشی بسیار پر هزینه یا حتی می‌تواند گفت غیر ممکن است. قابلیت محاسبه در مقیاس پِتا توسط سیستم HPC (یک میلیون میلیارد محاسبه در یک ثانیه)، بزرگ‌ترین قابلیت محاسبه است که صرفاً به انرژی‌های نو و بازده انرژی اختصاص داده شده است.

به گفته‌ی شرکت NERD: «با همکاری شرکت‌های اینتل و اچ‌پی، شرکت NERD به یکی از کارآمدترین سیستم‌های کامپیوتری در دنیای تحقیقاتش دست خواهد یافت.»

مرکز اطلاعات NREL طوری طراحی شده است تا دارای بیشترین بازده در دنیا با میانگین توان مصرفی سالانه با نرخ ۱.۰۶ یا بهتر باشد. دیتا سنترهای معمولی با نرخ PUE حدود ۱.۹۱ عمل می‌کنند. این شرکت، استفاده‌ی مجدد از گرمای کامپیوترها را افزایش خواهد داد. تلفات گرمایی سیستم کامپیوتر به عنوان منبع گرمای اولیه در دفاتر EDIF و محیط آزمایشگاه استفاده خواهد شد. گرمای اضافه حتی می‌تواند به ساختمان‌های مجاور منتقل شود. این ویژگی HPC، منجر با افزایش قابل توجه بازده انرژی در این مرکز اطلاعات می‌شود.

سیستم HPC در دو فاز مستقر خواهد شد که شامل HP ProLiant SL230 و HP ProLiant SL250 از سرورهای نسل هشت بر اساس پردازنده‌های هشت هسته‌ای Xeon E5-2670 اینتل خواهد بود و همچنین نسل بعدی سرورها توسط پردازنده‌های زنون اینتل ۲۲ نانومتری Ivy Bridge تجهیز خواهد شد. اولین فاز نصب HPC در نوامبر ۲۰۱۲ انجام خواهد گرفت و در تابستان ۲۰۱۳، به مقیاس پتا دست‌یابی پیدا خواهد کرد.

به گفته‌ی Stephen Wheat مدیر کلی کامپیوتینگ با کارایی بالا در اینتل: «تحقیقات در زمینه‌ی انرژی‌های نو و منابع جدید انرژی، بزرگ‌ترین چالش‌های انسان می‌باشد و بر زندگی تک تک افراد بر روی زمین تأثیر می‌گذارد. همکاری ما با HP و NREL نیز به معنای آوردن معماری کامپیوتر و سیستم خنک کننده به عرصه‌ی جدید برای شتاب دادن به نوآوری‌ها در استفاده‌ی بهینه از انرژی با دست‌یابی به کارایی در مقیاس بزرگ در انتهای این دهه است.»

منــبع

توسط | ۱۳۹۱/۶/۲۳ ۲۰:۰۴:۱۱ شهریور ۲۳ام, ۱۳۹۱|اخبار انرژی|۲s دیدگاه

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

۲s دیدگاه

 1. Rastegar Amir3 شهریور ۲۴, ۱۳۹۱ در ۵:۱۰ ب٫ظ - پاسخ

  سلام. من وبسایتی به نام “برنامه فارسی ” دارم.
  من شما رو لینک کردم و بعضی از مطالب جالب شما رو با ذکر منبع منتشر می کنم.
  اگر دوست داشتید لینکم کنید.
  امیدوارم شاد باشید.

  • Rasool cheraghi شهریور ۲۵, ۱۳۹۱ در ۳:۵۳ ب٫ظ - پاسخ

    سلام
   سرچ کردم، وبسایتی به این اسم ندیدم.
   لطفا لینک بگذارید.

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.