شانگهای، آسیب پذیرترین کلان شهر در مقابل سیل!

//شانگهای، آسیب پذیرترین کلان شهر در مقابل سیل!

شانگهای، آسیب پذیرترین کلان شهر در مقابل سیل!

 گزارش‌های مشترک دو منبع معتبر دانشکده مهندسی عمران دانشگاه «لیدز اسکول» و مقامات هلندی که در یک مطالعه جدید که بر روی ۹ شهر ساحلی در مکان‌های مختلف دنیا انجام شده است نشان می‌دهد که طبق روش‌های جدید محاسبه‌ی خطر سیل برای شهرها، شانگهای در واقع آسیب پذیرترین کلان شهر در برابر سیل است.

  

با وجود اینکه شانگهای از بسیاری از شهرهای دیگر پیشرفته‌تر است، اما از بسیاری از شهرهای فقیر مانند داکا در بنگلادش در برابر سیل آسیب‌پذیرتر است. شانگهای همچنین در معرض طوفان‌ها و موج‌های قدرتمند و نیز فروکش زمین در مقابل بالا رفتن سطح آب دریاها نیز آسیب پذیر است. جمعیت زیادی هم که در کنار ساحل زنگی می‌کنند در خطر سیل قرار دارند. بنابراین به طور کلی این شهر به دلیل نداشتن پناهگاه‌های کافی برای قربانیان در مقابل سیل‌های بزرگ انعطاف پذیری و مقاومت کمی دارد.

 این گزارش در آخرین نسخه از مجله‌ی «مخاطرات طبیعی» درباره‌ی احتمال قرار گرفتن یک شهر در مقابل سیل در یک صد سال ارائه شده بود که عواملی مانند تغییرات اجتماعی و اقتصادی نیز در نظر گرفته شده بودند. در مجموع، شاخص سیل که شامل ۱۹ بخش است از جمله؛ اندازه گیری سطح فعالیت‌های اقتصادی در یک شهر، سرعت شهر در بهبود وضعیت خود بعد از وقوع حادثه و مشکلات اجتماعی مانند تعداد پناهگاه‌های مخصوص سیل، آگاهی مردم درباره‌ی خطرات سیل و تعداد معلولان در جمعیت موجود در شهر. با این کار، محققان قادر شدند که میزان آسیب پذیری سیل‌های ساحلی را در ۹ شهر که روی دلتاهای رودخانه ساخته شده بودند بررسی کنند. از جمله این شهرها می‌توان به کازابلانکا در مراکش، کلکته در هند، داکا در بنگلادش، بونئوس سایرس پایتخت آرژانتین، اوساکا در ژاپن، شانگهای در چین، مانیلا در جزایر فیلیپین، مارسی در فرانسه و روتردام هلند اشاره کرد.

به نظر شما شهر های ساحلی در کشور ما چقدر در مقابل سیل آسیب پذیرند؟ آیا ما هم به راهکارهایی برای مقابله به سیل اندیشیده‌ایم؟ با توجه به اینکه پیشگیری همیشه بهتر از درمان است، شما چه راهکار های دیگری برای مقابله با سیل پیشنهاد می‌کنید؟

توسط | ۱۳۹۱/۶/۳ ۱۶:۰۰:۱۴ شهریور ۳ام, ۱۳۹۱|گرمایش جهانی|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

محمد رسول هستم، دانشجوی سال اول دانشگاه، رشنه مهندسی نرم افزار. به تازگی علاقمند به حمایت از محیط ریست شده ام . بیشتر به فعالیت، مطالعه و تحقیق در بخش کنترل و برنامه ریزی خودرو های هیبریدی (الکتریکی) علاقه دارم. امیدوارم شما هم ما را در راه حفظ طبیعت یاری کنید.

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.