آشنایی با خشک ‌کن ‌های خورشیدی

آشنایی با خشک ‌کن ‌های خورشیدی

امروز قصد داریم شما را با یکی دیگر از کاربردهای غیر نیروگاهی انرژی خورشیدی آشنا کنیم. خشک کردن مواد غذایی برای نگهداری طولانی مدت از آن‌ها، از زمان‌های قدیم انجام می‌گرفت. این روند در صنایع غذایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. آب می‌تواند مستقیماً در فعل و انفعالات شیمیایی مواد غذایی شرکت کند زیرا در مواد غذایی، به صورت ملکول‌های آزاد وجود دارد. به خاطر همین دلیل، گرفتن آب محصولات غذایی در ماندگاری آن‌ها مؤثر می‌باشد. یکی از بهترین و مقرون به صرفه‌ترین روش‌ها برای خشک کردن مواد غذایی استفاده از انرژی پاک و تجدیدپذیر خورشیدی است که در اینجا به آن خواهیم پرداخت، هرچند روش‌های خشک کردن دیگری مانند انجماد یا استفاده از مایکروویو نیز وجود دارند که از محدوده‌ی بحث ما خارج می‌باشند.

ما در ایران با این مسئله چندان روبرو نبوده‌ایم ولی برای مثال می‌توانم به مردم آفریقا اشاره کنم. در اکثر کشورهای آفریقایی، شغل کشاورزی رواج دارد. حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد مردم آن به کشاورزی مشغول هستند. با وجود این جمعیت شاغل زیاد، محصولات کشاورزی پاسخ‌گوی نیاز مردم این کشورها نیست. عدم وجود وسایل محافظت کننده و نگه‌دارنده از غذاها و محصولات، منجر به ضرر و زیان‌های قابل توجهی می‌شود.

خشک کردن محصولات به روش سنتی

نگهداری غذا با استفاده از نور خورشید رایج‌ترین روش برای نگهداری از غذا در آفریقا است. چیزی که به طور سنتی در آفریقا مرسوم است، برش مواد غذایی و نازک کردن آن‌ها و سپس پراکنده کردن آن‌ها روی یک سطح معمولی و در معرض نور خورشید است. این روش اصلاً مناسب نیست زیرا مواد غذایی در معرض گرد و غبار، هجوم حشرات، واکنش‌های آنزیمی و غیره قرار می‌گیرند و ارزش غذایی خود را از دست می‌دهند. به دلیل مشکلات اقتصادی مردم آفریقا، امکان استفاده از خشک‌کن‌های صنعتی نیز وجود ندارد. بنابراین برای نگهداری بهینه‌ی غذا، به روش‌های کارآمد و مقرون به صرفه نیاز است. بنابراین چاره‌ای نمی‌ماند جز استفاده از خشک‌کن‌های خورشیدی و توسعه‌ی آن‌ها به طوری که بر مشکلات مذکور غلبه کنند.

خشک‌کن‌های خورشیدی به طور کلی بر دو نوع می‌باشند. اکتیو و پسیو

[message_box title=”توجه!” color=””]این مطلب در دو صفحه منتشر شده است. از صفحه‌ی بعد بعد غافل نشوید.[/message_box]

[divider scroll_text=””]

خشک کننده‌های خورشیدی پسیو

خشک کننده‌های خورشیدی پسیو، سیستم‌های گردش طبیعی یا همرفت طبیعی نیز نامیده می‌شوند. آن‌ها معمولاً در سایزی ساخته می‌شوند که برای یک مزرعه مورد استفاده قرار گیرند. این خشک‌کن‌ها می‌توانند در دو نوع مستقیم ( مثلاً خشک‌کننده‌های چادری و جعبه‌ای) یا غیر مستقیم (مثلاً خشک کننده‌ی کابینتی) باشند. خشک‌کننده‌های خورشیدی با جریان طبیعی، برای عملکردشان کاملاً وابسته به انرژی خورشید می‌باشند. در این سیستم‌ها هوای گرم شده توسط خورشید در بین محصولات از طریق نیروهای رانشی یا فشار هوا جریان پیدا می‌کند. در اینجا به برخی از خشک‌کن‌های خورشیدی پسیو اشاره می‌کنیم:

خشک کننده‌های چادری

همان‌طور که در شکل مشخص شده، این خشک کن بسیار ساده است. پلاستیک سیاه باید در طرفی قرار ‌گیرد که خورشید نمی‌تابد. محصولات باید روی قفسه‌ای بالاتر از سطح زمین قرار گیرند. این روش چندان کارآمد نیست و تفاوت چندانی با خشک کردن در فضای آزاد ندارد. تنها مزیت این روش، جلوگیری از نشستن گرد و غبار، باران و کثیفی بر روی محصول است. این خشک‌کن خورشیدی را می‌توان برای خشک کردن میوه‌ها، ماهی، قهوه به کار برد. یکی از بزرگ‌ترین عیب‌های این خشک کن‌ها، تخریب آن‌ها بر اثر بادهای شدید است.

خشک‌کن خورشیدی چادری

خشک کننده‌های جعبه‌ای

این خشک‌کن‌های خورشیدی به طور وسیعی برای خشک کردن محصولات در مقیاس کوچک به کار می‌روند. این خشک‌کن‌ها شامل یک جعبه‌ی چوبی و یک درب شیشه‌ای شفاف می‌باشند. درون این جعبه مشکی‌رنگ است و مواد غذایی بر روی یک سینی بالاتر از سطح خشک‌کن قرار می‌گیرند. هوا از طریق حفره‌های جلو وارد و از طریق منافذ عقب، خارج می‌شود. این خشک‌کن‌ها بسیار سریع‌تر از خشک‌کن‌های قبل مواد غذایی را خشک می‌کنند. بسته به شرایط محیط، دمای داخلی این خشک کن‌ها حتی تا ۸۰ درجه‌ی سانتی‌گراد نیز می‌رسد.

خشک‌کننده‌های الاکلنگی

 این خشک کننده‌ به خاطر حالت الاکلنگی خود، قابلیت تغییر زاویه متناسب با تابش خورشید را دارد. مواد غذایی بر روی یک سری سینی قرار می‌گیرند که سینی‌ها نیز در یک قاب با مثلاً سایز ۱۰۰×۵۰ سانتی‌متر قرار می‌گیرند.

در ساخت خشک‌کننده‌های الاکلنگی سنتی از مواد مختلفی استفاده می‌شد ولی خشک‌کننده‌های الاکلنگی امروزی کمی فرق می‌کنند؛ مثلاً کف آن‌ها از جنس ورقه‌های آهن گالوانیزه‌ی موج دار است که توسط تخته‌های چوبی تقویت شده‌اند. عایق بندی گرمایی خوب می‌تواند توسط به‌کارگیری ورقه‌های عایق از جنس فیبرهای شبه چوب مخصوص، لایه‌های مختلف پلی استایرن، مقواهای راه راه و غیره فراهم شود. عایق‌های مذکور در قسمت خارجی کف خشک‌کن قرار می‌گیرند.

از آنجا که روی سینی‌ها توسط شیشه‌ی شفاف پوشیده شده است، چیزی شبیه به اثر گلخانه‌ای در این خشک‌کن‌ها رخ می‌دهد. زاویه‌ی سینی‌ها نسبت به سطح افقی باید حدود ۳۰ درجه باشد. اندازه‌ی ورودی و خروجی این خشک‌کن دارای یک نسبت مشخص با یکدیگر ‌می‌باشند. مثلاً اگر خروجی هوا ۲۸×۵۰ سانتی‌متر باشد، ورودی باید ۱۵×۵۰ سانتی‌متر باشد. یعنی خروجی هوا باید بزرگ‌تر باشد که این مسائل، علل خاص خود را دارند که در اینجا به آن‌ها نمی‌پردازیم.

خشک‌کننده‌های کابینتی

با مشاهده‌ی شکل‌های زیر با ساختار خشک‌کننده‌های خورشیدی کابینتی آشنا خواهید شد:

(برای بزرگ‌نمایی عکس‌ها بر روی آن‌ها کلیک کنید)

خشک‌کن خورشیدی کابینتی

خشک‌کن خورشیدی کابینتی

مزیت‌های این‌گونه خشک‌کن‌های خورشیدی عبارتند از:

 • اتاق خشک‌کننده‌ی ساده
 • بارگیری و تخلیه‌ی ساده
 • محصولات غذایی برای خشک شدن نیاز به قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید ندارند، در نتیجه رنگ، خاصیت و ارزش غذایی آن‌ها کاهش چندانی پیدا نخواهد کرد.
 • سیستم‌های خشک‌کننده‌ی حرارتی می‌توانند در این خشک‌کن‌ها به کار روند (که در این صورت تبدیل به خشک‌کن اکتیو می‌شوند)

و معایب این خشک‌کن‌ها عبارتند از:

 • محصولات به طور یکنواخت خشک نمی‌شوند. (تمایل به خشک کردن در سینی‌های پایین خیلی بیشتر است)
 • بازده پایین، وقتی که از سیستم‌های حرارتی استفاده می‌شود.
 • گرمای بیش از حد داخل اتاقک و عدم توانایی حذف کامل بخارهای آب. (دمای این خشک‌کن‌ها بین ۷۰ تا ۱۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد می‌باشد در حالی که برای خشک کردن برنج به دمای ۴۵ درجه و برای خشک کردن لوبیا به دمای ۳۵ درجه نیاز  است.)

 

<<صفحه اول……………….. صفحه دوم>>

[divider scroll_text=””]

آشنایی با کاربردهای غیر نیروگاهی انرژی خورشیدی:

[divider scroll_text=””]

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

۲۲s دیدگاه

 1. Mr Hamizadeh شهریور ۲۱, ۱۳۹۱ در ۴:۰۰ ب٫ظ - پاسخ

  با سلام حامی هستم منم در باره انرژی های نو تحقیق میکنم و از مطلبتون خیلی سپاسگذارم اگه میشه با بنده همکاری های داشته باشید؟
  mr.hamizadeh@yahoo.com
   mr.hamizadeh@gmail.com

  • Rasool cheraghi شهریور ۲۱, ۱۳۹۱ در ۹:۵۰ ب٫ظ - پاسخ

   سلام
   ما خودمون محتاج همکاریم. درضمن بعید میدونم با وقت کم و اطلاعات ناچیزم بتونم باهاتون همکاری کنم.

 2. raha آذر ۲۹, ۱۳۹۱ در ۶:۳۰ ب٫ظ - پاسخ

  بسیار عالی کمک بزرگی به من کرد

  • saeed دی ۶, ۱۳۹۱ در ۱۲:۰۸ ب٫ظ - پاسخ

   مگه میخواستی چه کار کنی؟

 3. saeed دی ۶, ۱۳۹۱ در ۱۲:۰۹ ب٫ظ - پاسخ

  مطالبتون خیلی جالبه جای تشکر داره
  منم از کجا میتونم این مطالبو انگلیسیشو پیدا کنم؟

 4. امیر علی اردیبهشت ۴, ۱۳۹۲ در ۵:۱۳ ب٫ظ - پاسخ

  سلام بر شما

  بنده سمینارم در مورد خشک کن های خورشیدی محصولات کشاورزیه

  خیلی گشتم مطلب خوب پیدا نکردم

  لطف کنید بهم کمک کنید و اگه مطلب word یا pdfیا power point دارید که حتما دارید به ایمیلم بفرستید که لطف بزرگی کردین چون عقبم و نیاز زیاد دارم …همین روزا داداش نیازمه …خلاصه کمک کنید چون جای دوری نمیره و فقط جنبه آموزشی داره برام…

  منتظرم داداش گلم

  a_dalvand@ymail.com

 5. امیر علی اردیبهشت ۴, ۱۳۹۲ در ۵:۱۵ ب٫ظ - پاسخ

  بازم سلام
  راستی فارسی باشه که خیلی جلو می افتم چون وقتی ندارم و…
  هر کی از دوستان هم میاد در این مورد یعنی خشک کن های خورشیدی محصولات کشاورزی مطلب داره بفرسته برام لطف بزرگی کرده …ممنونم تشکر…

  • Rasool cheraghi اردیبهشت ۴, ۱۳۹۲ در ۶:۰۶ ب٫ظ - پاسخ

   سلام
   بنده مطلبی ندارم. همین مطلبی هم که پیش روتون هست ترجمه کردم. بعید میدونم توی نت مطلب از این کامل تر پیدا کنید. پیشنهاد میکنم توی کتابخونه ها جست و جو کنید، شاید کتاب خوب گیر بیارید

 6. سامان خرداد ۲۴, ۱۳۹۳ در ۶:۳۸ ب٫ظ - پاسخ

  سلام
  با تشکر از مطلب مفیدتون
  اگه کیشه راهنماییم کنین کجا میتونم یه نمونه از مدل خشک کننده جعبه ای رو خریداری کنم
  ولو یه ماکت کامل باشه
  با تشکر و احترام

 7. sohail مرداد ۱, ۱۳۹۳ در ۸:۳۲ ق٫ظ - پاسخ

  سلام تشکر از مطالب خوب شما من سایت شما را به تازگی دیدم و خیلی خوشم آمدم و رشته من کشاورزی است و با رشته من در ارتباط است مطالب شما خیلی ممنون موفق باشید ………………

 8. سمیرا حیدری آبان ۱۱, ۱۳۹۳ در ۱۲:۴۲ ب٫ظ - پاسخ

  با تشکر از مطلب نوشته شده جالب بود درصورت امکان منبع مطلب ذکر شود

 9. میثم آبان ۲۶, ۱۳۹۳ در ۱:۰۱ ب٫ظ - پاسخ

  با سلام وخسته نباشید من سمینارم راجب خشک کن های تونلی و خشک کن های کابینتی(کابینی) لطفا میشه هر مطلب که به صورتword یاpdf فارسی دارید واسم میل کنید با تشکر از همههههههه
  maisamnamvar@yahoo.com

 10. پونه باقرموسوی آذر ۱۵, ۱۳۹۴ در ۱۱:۲۱ ق٫ظ - پاسخ

  با سلام مرسی بابت مقاله ای که گذاشتید من اصل مقاله رو برای پایان نامم نیاز دارم اگه ممکن هست برام ایمیل کنید ممنون می شم.
  با تشکر فراوان از زحمات شما
  poonehmusavi6970@gmail.com

 11. هانیه دی ۱۴, ۱۳۹۴ در ۱۲:۱۵ ب٫ظ - پاسخ

  به تازگی استفاده از وسایل و تجهیزاتی که با انرژی خورشیدی تامین گرما می کندد مقرون به صرفه است

 12. یعقوب احمدی اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۵ در ۸:۵۰ ب٫ظ - پاسخ

  سلام ، خدا قوت ، منم در زمینه تحقیقات و مشاوره رایگان به دوستان کشاورز و باغدار فعالیت دارم و از مطالب بسیار مفید شما استفاده بردم وامیدوارم باز هم شاهد انتقال دانشتون باشم و بهره ببرم و خواهشمندم هر کمکی که میتونه به معلومات بنده اگاهی بده تا بتونم به قشر زحمت کش اجتماع کمک کنم از من دریغ نفرمایید که مزید بر تشکره
  آرزوی قلبی من موفقییت بیش از بیش شماست
  دوستانی که میتونن در زمینه صنعت کشاورزی با من همکاری بفرمایند با این شمار تماس گرفته و یاری رسان این صنعت پایه باشند
  ۰۹۱۲۰۸۵۳۴۷۹

 13. پویاشکاری مرداد ۳۰, ۱۳۹۵ در ۱۲:۴۹ ب٫ظ - پاسخ

  سلام ببخشید می خواستم دراین زمینه کارکنم یه طرح بدم اگه بشه کمکم کنید

 14. پویاشکاری مرداد ۳۰, ۱۳۹۵ در ۱۲:۵۱ ب٫ظ - پاسخ

  سلام ببخشید می خواستم یهطرح دراین زمینه بدم اگه بشه با ایمیل جواب بدید
  Shekaripouya18@yahoo.con

 15. ناصر مرداد ۳۱, ۱۳۹۵ در ۸:۳۸ ق٫ظ - پاسخ

  سلام دوستان
  اون صفحه جاذب مشکی که تو خشک کن کابینتی هست از چه جنسیه؟

 16. الهام شهریور ۱۷, ۱۳۹۵ در ۲:۵۶ ب٫ظ - پاسخ

  سلام مطالب بسیار مفید بود و من در پایان نامه ام ازش استفاده کردم و به این خاطر تقاضا دارم که اصل مقاله رو لطفا بهم ایمیل کنید. el_viola13@yahoo.com

 17. ali balali آبان ۲۷, ۱۳۹۵ در ۱۰:۱۶ ب٫ظ - پاسخ

  سلام
  ممنون از اشتراک گذاری مطالب نسبتا کاملتان
  یا علی

 18. مجتبی شهریور ۱۳, ۱۳۹۷ در ۱۲:۳۳ ب٫ظ - پاسخ

  تشکر ویژه

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.