شوینده‌ای که حین دوش گرفتن، لباس‌هایتان را می‌شوید

/, تکنولوژی سبز, محصولات/شوینده‌ای که حین دوش گرفتن، لباس‌هایتان را می‌شوید

شوینده‌ای که حین دوش گرفتن، لباس‌هایتان را می‌شوید

چهار دانشجوی ترک، دستگاه واشیت (washit) را توسعه داده‌اند؛ شوینده‌ای که آب‌های مصرفی را جمع‌آوری و تصفیه می‌کند تا با آن، لباس‌ها را بشوید. این چهار دانشجو، ساخت واشیت را به عنوان یک مأموریت دانشگاهی آغاز کردند ولی آن‌ها به تازگی پروژه‌ی خود را به سطح جدید آورده‌اند و جایزه‌ی طراحی کانسپت  iF Concept Design Award 2012 را به خاطر صرفه‌جویی در آب، به خود اختصاص دادند.

واشیت از یک سیستم لوله‌کشی با دو پمپ آب، سه فیلتر (کربنی، آلی و شیمیایی)، یک فاز تمیز کننده‌ی UV و واحد ذخیره‌ی کننده‌ی آب استفاده می‌کند. در حالیکه کاربر در این سیستم دوش می‌گیرد، واشیت آب‌های خاکستری را از کف حمام جمع‌آوری کرده و آن را از فیلترها و واحد UV عبور می‌دهد و نهایتاً به واحد ذخیره کننده می‌فرستد. این آب ذخیره شده می‌تواند مجدداً برای دوش گرفتن یا شست‌وشوی لباس‌ها به کار رود.

گروه طراح این سیستم، به دنبال کاهش مصرف آب در مصارف خانگی همچون دوش گرفتن و لباس شستن بوده‌اند. آن‌ها پس از دریافت جایزه، کار کردن بر روی فاز اول نمونه‌ی اولیه را آغاز کردند و اکنون با کمک آموزه‌های دانشگاهی خود، در حال رفع معایب آن می‌باشند.

منبع

توسط | ۱۳۹۱/۶/۲۷ ۲۱:۴۶:۱۳ شهریور ۲۷ام, ۱۳۹۱|بحران آب, تکنولوژی سبز, محصولات|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.