به نظر شما آینده‌ی انرژی‌های بادی چگونه خواهد بود؟ توربین‌های بادی بزرگ‌تر؟ توربین‌های بادی با بازده بالاتر؟ توربین‌های بادی با طراحی شیک‌تر؟ یا شاید هم توربین‌های بادی بدون پره‌های محرک؟

شرکت Saphon با الهام از قایق‌های بادی، توربینی را طراحی کرده است که بسیار کارآمدتر از توربین‌های کنونی می‌باشد. توربین‌های بدون پره‌ی Saphon از یک بدنه‌ی بادبانی شکل، روتور و جعبه دنده بهره می‌برند، بدون اینکه شبیه به توربین‌های رایج پَره‌ داشته باشند.

این توربین‌ها ظاهراً قصد دارند بر قانون Betz غلبه کنند. قانون Betz ادعا می‌کند که هیچ توربینی نمی‌تواند بیش از ۵۹.۳ درصد انرژی جنبشی باد را به دام بیاندازد. یک توربین متوسط، حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد انرژی باد را به دام می‌اندازد که تقریباً برابر است با ۷۰ تا ۸۰ درصد از چیزی که قانون Betz ادعا می‌کند. این درحالیست توربین‌های مورد بحث ما در این مطلب، ۲.۳ برابر کارآمدتر از توربین‌های رایج عمل می‌کنند. علاوه بر این، گفته می‌شود که هزینه‌ی این توربین‌ها ۴۵ درصد کمتر از یک توربین معمولی است که علت این امر، عدم وجود پره‌ها و عدم وجود هاب و جعبه دنده‌های مرتبط می‌باشد. پس می‌توان گفت این توربین‌ها تحولی نسبتاً بزرگ در تکنولوژی توربین‌های بادی محسوب می‌شوند.

در واقع باد توسط یک بادبان به دام می‌افتد به طوری که یک حرکت جلو و عقب برایش پیش می‌آید. حرکت ایجاد شده، یک مسیر گره‌ای را دنبال می‌کند و از طریق پیستون‌ها، امکان تبدیل قسمت اعظم حرکت باد به انرژی مکانیکی در توربین را فراهم می‌کند. سپس، انرژی ایجاد شده به یک فشار هیدرولیکی تبدیل می‌شود که می‌تواند از طریق یک انباشتگر هیدرولیکی (hydraulic accumulator) ذخیره شود یا از طریق موتور هیدرولیکی و ژنراتور به انرژی الکتریکی تبدیل شود.

از دیگر مزایای این توربین‌های می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

[accordion]
[acc_item title=”دوستدار حیات وحش”]

 

فضای خالی بین پرهای توربین‌های رایج آنقدر زیاد است که ممکن است پرندگان از بین آن‌ها رد شوند. متأسفانه تعداد زیادی از پرندگان بر اثر با برخورد پره‌ی توربین‌ها زخمی می‌شوند ولی تکنولوژی توربین‌های بادی Saphon به دلیل بدون پره بدون، خطری برای پرندگان نخواهد داشت.

[/acc_item]
[acc_item title=”آلودگی‌های صوتی و ارتعاشات کمتر”]

آلودگی صوتی و ارتعاشات توربین‌های معمولی عمدتاً به دلیل استفاده از پره‌ها و جعبه دنده‌ها است که با تکنولوژی توربین‌های بادی Saphon این مشکل نیز برطرف شده است.

[/acc_item]
[acc_item title=”قابل استفاده برای مناطق مختلف”]

این توربین‌ها برای مناطق شهری و روستایی نیز قابل استفاده است زیرا حالت ظاهری محیط را مانند توربین‌های بادی رایج، تغییر نمی‌دهند.[/acc_item]

[acc_item title=”ایجاد اختلال کم در امواج رادیو و تلویزیون و رادارها”]

چرخش پره‌ها می‌تواند منجر به اختلال در امواج تلویزیون، ایجاد سیگنال‌های ساختگی و شناسایی رادارهای کاذب شوند. با حذف پره‌ها، این مشکل نیز برطرف شده است.[/acc_item]

[acc_item title=”کاهش خطر ناشی از شکستگی پره‌ها”]

اینرسی ناشی از حرکت چرخشی پره‌ها در توربین‌های معمولی می‌تواند خطرآفرین باشد زیرا احتمال شکستن آن‌ها صفر نیست! تکنولوژی توربین‌های بدون پره‌ی Saphon این خطر را نیز برطرف کرده است به طوری که احتمال شکستن و پرت شدن قطعات وجود ندارد. [/acc_item]

 

 

[/accordion]

منبع