افزایش بازده پنل‌های خورشیدی با پوشش شیشه‌ای ضد بازتاب

///افزایش بازده پنل‌های خورشیدی با پوشش شیشه‌ای ضد بازتاب

افزایش بازده پنل‌های خورشیدی با پوشش شیشه‌ای ضد بازتاب

یک پوشش شیشه‌ای ضد بازتاب از کمپانی استرالیایی Brisbane Materials  این امکان را برای پنل‌های خورشیدی فراهم می‌کند تا نور بیشتری را به دام بیندازد و بنابراین، بازده پنل‌های خورشیدی را افزایش می‌دهند. به گفته‌ی این کمپانی، این شیشه‌ها تا میزان ۷۵ درصد بازتاب نور را کاهش داده و توان خروجی را تا میزان سه درصد افزایش می‌دهند. شاید این‌طور به نظر برسد که سه درصد، مقدار کمی باشد ولی این میزان بهبود در بازده توسط پوشش‌های دیگر حاصل نمی‌گردد و در یک آرایه از پنل‌های خورشیدی، این بهبود بسیار قابل توجه خواهد بود.

باید این نکته را متذکر کنیم که این پوشش‌ها، چیز جدیدی نیستند، قبلاً نیز چند تکنولوژی مشابه دیگر نیز در این زمینه مشاهده شده‌اند. ولی ویژگی منحصر به فرد تکنولوژی بریسبن این است که بسیار آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر می‌تواند به پنل نصب شود. برای پوشش پنل خورشیدی، محلول مایعی که شامل سیلیکون دی‌اکسید است، روی سطح شیشه‌ای به کار می‌رود که از سلول‌های خورشیدی محافظت می‌کند. سپس تا رسیدن به دمای اتاق حرارت داده می‌شود تا به یک لایه‌ی نازک متخلخل تبدیل شود. این در حالی است که برای پوشش‌های دیگر، به دمایی حدود ۶۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد نیاز است و همین امر به کار گیری این تکنولوژی را آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر می‌کند.

شرکت Brisbane همچنان در حال تلاش است تا این محصول را به طور تجاری عرضه کند.

منبع

توسط | ۱۳۹۱/۷/۶ ۹:۴۹:۳۴ مهر ۶ام, ۱۳۹۱|اخبار انرژی, انرژی خورشیدی|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.