آشنایی با کوره خورشیدی

آشنایی با کوره خورشیدی

در این مطلب به سراغ یکی دیگر از کاربردهای غیر نیروگاهی انرژی خورشیدی آمده‌ایم. معرفی کاربردهای غیر نیروگاهی انرژی‌های خورشیدی در اکوگیک کمی طولانی شد، این طور فکر نمی‌کنید؟! بنابراین، آشنایی با استخر خورشیدی و پمپ‌های حرارت خورشیدی متعاقباً پس از این مطلب، در هفته‌ای که در پیش داریم منتشر خواهد شد و پس از آن‌ها، به سراغ سیستم‌های حرارتی – برقی خورشیدی و فتوولتائیک خورشیدی خواهیم رفت تا با یکدیگر به بررسی آن‌ها بپردازیم.

تاریخچه‌ی استفاده از کوره‌ی خورشیدی به زمان جنگ کارتاژی دوم باز می‌گردد، وقتی که ارشمیدس، دانشمند یونانی با ایجاد آتش توسط آرایه‌ای از چند آینه، از حمله‌ی کشتی‌های رومی جلوگیری کرد. اولین کوره‌ی خورشیدی مدرن در سال ۱۹۴۹ در فرانسه ساخته شد.

کوره‌ی خورشیدی نیز مانند تمام کاربردهای غیر نیروگاهی خورشیدی دیگر، با بهره‌گیری از انرژی خورشید گرمای لازم را فراهم می‌کند. به طور خلاصه، کوره‌ی خورشیدی متشکل از تعداد زیادی آینه است که به طور هماهنگ، نور خورشید را روی یک نقطه (کانون) متمرکز می‌کنند تا دمای آن نقطه که همان کوره است را افزایش دهند. چیزی که در کوره‌ی خورشیدی اتفاق می‌افتد، تقریباً مانند متمرکز کردن نور با ذره بین است. البته اگر با اجاق‌های خورشیدی در اکوگیک آشنا شده باشید، احتمالاً به این موضوع پی برده‌اید که اجاق خورشیدی نیز نوعی کوره‌ی خورشیدی است. نور خورشید که به تنهایی خطر چندانی ندارد، در صورت متمرکز شدن با ذره بین، می‌تواند منجر به بالا رفتن بیش از حد دما در نقطه‌ی کانون و احتراق در آن مکان شود.

رایج‌ترین کوره‌ی خورشیدی با دو آینه کار می‌کند، یکی مسطح و دیگری کروی. با تابش آفتاب به آینه‌ی مسطح، پرتوهای نور به سمت آینه‌ی کروی (مقعر) بازتاب می‌شوند. طبق قوانین اپتیک، هرگاه دسته پرتوهای موازی به یک آینه‌ی مقعر بتابند، در محل کانون آن آینه متمرکز می‌شوند. بنابراین، پرتوهای آفتاب، در مرکز آینه‌ی مقعر متمرکز می‌شوند و دمای آن نقطه را بالا می‌برند.

بزرگ‌ترین کوره‌های خورشیدی در کشور فرانسه و به دست پروفسور فیلکس ترومب ساخته شده‌اند که تصویر یکی از آن‌ها-به نام Odeillo – را در این مطلب مشاهده می‌کنید. Odeillo قادر است به دمای ۳۵۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد دست یابد. این کوره‌ی خورشیدی مجهز به آینه‌های متحرکی می‌باشند که به طور خودکار و مداوم، خورشید را دنبال کرده تا نور آن را در کوره متمرکز کنند. این کوره، متشکل از ۶۳ آینه است که با محاسبات دقیق مهندسی کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و یک ساختمان هشت طبقه را تشکیل داده‌اند.

یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های کوره‌های خورشیدی این است که بدون ایجاد آلاینده، گرمای خالص را برای ما فراهم می‌کنند.

[message_box title=”توجه” color=”yellow”]از آنجا که این مطلب کامل نیست، ممکن است در آینده تصحیح یا تکمیل گردد. درصورتی که مایل به تکمیل آن هستید، با ما در تماس باشید.[/message_box]

[divider scroll_text=””]

آشنایی با کاربردهای غیر نیروگاهی انرژی خورشیدی:

[divider scroll_text=””]

 

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

۵s دیدگاه

 1. جواد شهریور ۲۸, ۱۳۹۲ در ۵:۳۱ ب٫ظ - پاسخ

  دمت گرم
  عالی بود…………

 2. الهه مهر ۴, ۱۳۹۲ در ۷:۰۶ ب٫ظ - پاسخ

  مرسی کاش مطالب بیشتری میذاشتید!!!
  ولی عالی بوووووووووود!!!!!!!!!!!!!!!

 3. نجمه آبان ۳, ۱۳۹۲ در ۷:۵۱ ب٫ظ - پاسخ

  عالی بود………من تو هر سایتی گشتم پیدا نکردم جز اینجا

 4. رضا آبان ۳۰, ۱۳۹۴ در ۹:۲۷ ب٫ظ - پاسخ

  ایا در ایران امکان ساحت چنین اینه هایی وجود دارد

 5. علی بهمن ۲۳, ۱۳۹۴ در ۳:۲۲ ب٫ظ - پاسخ

  عالی بود

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.