نیروی دریایی آمریکا در پی تأمین سوخت جت از آب دریا

//نیروی دریایی آمریکا در پی تأمین سوخت جت از آب دریا

نیروی دریایی آمریکا در پی تأمین سوخت جت از آب دریا

چیزی که در عنوان مطلب خواندید شاید غیر واقعی به نظر برسد ولی آزمایشگاه تحقیقات نیروهای دریایی آمریکا در حال فعالیت برای توسعه‌ی یک روند تبدیل گاز به مایع است که به واسطه‌ی آن بتواند سوخت جت را تولید کند.

به گفته‌ی NRL:

[quote align=”center” color=”#2b5f33″]

NRL تاکنون با استفاده از یک سلول اسید سازی الکتروشیمیایی، تکنولوژی‌هایی را برای بازیافت دی اکسید کربن و تولید هیدروژن از آب دریا و همچنین تبدیل CO2 و H2 به هیدروکربن‌ها (مواد آلی که شامل هیدروژن و کربن هستند) توسعه داده است که می‌توانند به عنوان سوخت جت مورد استفاده قرار گیرند.

کاهش و عمل تبدیل CO2 به هیدروژن توسط یک کاتالیزور شبیه به کاتالیزورهای مورد استفاده برای کاهش Fischer-Tropsch و تبدیل کربن مونوکسید به هیدروژن صورت گرفته است.

[/quote]

چرا نیروی دریایی آمریکا روندی را پیش گرفته که دست‌یابی به آن بسیار دشوار است؟ لابد به همان دلیل که قصد دارند تا انرژی هواپیماها و کشتی‌های خود را با سوخت‌های مبتنی بر جلبک تأمین کنند: تأمین سوخت!

اگر آب دریا بتواند برای تولید سوخت جت به کار رود، تقریباً به یک منبع بی پایان سوخت نزدیک به مکانی که قرار است مورد استفاده قرار گیرد دست‌یابی پیدا شده است. برای درک بهتر این موضوع باید به این نکته اشاره کرد که نیروی دریایی آمریکا در سال گذشته، حدود ۶۰۰ میلیون گالن سوخت را از طریق کشتی‌های سوخت‌رسانی به اطراف دنیا ارسال کرده است. آن‌ها امیدوارند که بتوانند هزینه‌ی سوخت جت از آب دریا را به ۳ تا ۶ دلار به ازای هر گالن کاهش دهند. با دست‌یابی به این هدف، انرژی مصرف شده برای حمل‌ونقل بسیار کاهش خواهد یافت و همچنین سوخت مذکور، یک سوخت کاملاً سبز و بدون آلاینده خواهد بود. البته امیدواریم که این سوخت‌ها برای آباد کردن دنیا به کار روند نه برای استعمار، جنگ یا تخریب!

منبع

توسط | ۱۳۹۱/۷/۵ ۲۲:۲۱:۱۷ مهر ۵ام, ۱۳۹۱|حمل و نقل سبز|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.