اختراع بردهای مدار جدید که به طور کامل در آب گرم حل می‌شوند

/, تکنولوژی سبز/اختراع بردهای مدار جدید که به طور کامل در آب گرم حل می‌شوند

اختراع بردهای مدار جدید که به طور کامل در آب گرم حل می‌شوند

 

بازیافت تجهیزات الکترونیکی همیشه یکی از معضلات اساسی محسوب می‌شده‌اند زیرا تکنولوژی الکترونیک با سرعت زیادی در حال پیشرفت است و تجهیزات آن، همواره کوچک‌تر و کوچک‌تر می‌شوند و دلیلی برای استفاده از تجهیزات الکترونیکی بزرگ‌تر نخواهد ماند. با این حال، آزمایشگاه ملی فیزیک در بریتانیا با اختراع یک برد مدار جدید که با آب گرم حل می‌شود، در پی تغییر روند بازیافت وسایل الکترونیکی آینده می‌باشد. این رویکرد، عملیات جداسازی و تکه تکه کردن تجهیزات را حذف می‌کند و این مزیت قابل توجهی است زیرا حین بازیافت تجهیزات الکترونیکی و جداسازی آن‌ها از روی بردهای کنونی، اکثر آن‌ها کارایی خود را از دست خواهند داد. همان‌طور که ذکر شد، وقتی این برد‌های جدید در آب گرم قرار داده می‌شوند، به طور کامل حل می‌شوند و قطعات الکترونیکی مانند مقاومت‌ها، آی‌سی‌ها، خازن‌ها و دیگر اجزاء باقی خواهند ماند.

در حال حاضر، وقتی قطعات مدار از روی برد جدا شوند، فقط حدود ۲ درصد آن‌ها سالم باقی می‌مانند ولی این برد پرینت شده‌ی جدید، حدود ۹۰ درصد اجزاء را سالم نگه می‌دارد و امکان بازیافت آن‌ها را فراهم می‌کند.

در اینجا، برای اکوگیک یک سؤال پیش آمده است! با قرار دادن قطعات در آب گرم، برد حل می‌شود ولی بسیاری از قطعات الکترونیکی با قرار گیری در آب، عمرشان به سر می‌رسد و دیگر قابل استفاده نیستند! برای این مشکل چه تدابیری می‌توان اتخاذ کرد؟!

 

توسط | ۱۳۹۱/۸/۱۹ ۲۰:۱۳:۵۸ آبان ۱۹ام, ۱۳۹۱|بازیافت, تکنولوژی سبز|۱ دیدگاه

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

یک دیدگاه

  1. Payam Vaisi آذر ۱۰, ۱۳۹۱ در ۷:۲۸ ب٫ظ - پاسخ

    سلام من یک سری اطلاعات درباره بازیافت قطعات الکترونیکی میخوام payam.vaisi@gmail.com

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.