هنگامی که گرفتن انرژی خورشید مد نظر ماست، آیا مدلی بهتر از گیاهان فتوسنتزی هم وجود دارد؟

 محققان در دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی به کشت یک محصول زیبا از سولفید ژرمانیوم GES) nanoflowers) پرداختند  که می‌تواند برای ایجاد سلول‌های خورشیدی نسل بعدی و با چگالی فوق‌العاده زیاد در سیستم‌های ذخیره سازی انرژی مورد استفاده قرار گیرد.

این نانو فلاورها دارای گلبرگند و شبیه به گل همیشه بهار و شمعدانی ساخته شده‌اند. اگرچه  ضخامت آن‌ها به ۲۰-۳۰ نانومتر هم نمی‌رسد ولی قادر به ذخیره سازی انرژی بیشتری نسبت به سلول‌های ذخیره انرژی سنتی هستند.

دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی GES nanoflowers  خود را با حرارت دادن پودر سولفید ژرمانیوم در کوره تا زمانی که شروع به تبخیر کند، ساخته‌اند. هنگامی که هوا، ذرات را به بخش سردتری از کوره ( جایی که به صورت یک ورق لایه لایه است که حدود ۲۰-۳۰ نانومتر عرض و  ۱۰۰ نانومتر طول دارد) می‌دمد، همان طور که بیشتر لایه‌ها اضافه می‌شوند، این ورق شروع  به تشکیل صفحه‌های شاخه مانند دور از یکدیگر می‌کند که این ساختار مثل یک گل به نظر می‌رسد.

 GES ارزان و غیر سمی است، که آن را به یک انتخاب مطلوب برای استفاده در سلول‌های خورشیدی تبدیل کرده است. علاوه بر این که یک ماده موثر برای گرفتن نور و تبدیل آن به انرژی قابل استفاده است،  GES همچنین می‌تواند به طور بالقوه ظرفیت باتری‌های  لیتیوم یون برای ذخیره سازی انرژی به صورت خیلی زیاد (ابر شارژ) را بالا ببرد.

منبع: ncsu