یک شرکت آلمانی به نام Gregor Schaper یک سری از کوره‌های خورشیدی را در نزدیکی مکزیک نصب کرده است به طوری که فقط با کمک آن‌ها و بدون هیچ منبع انرژی دیگری می‌توان به پخت و پز نان ذرت مکزیکی (تورتیلا) یا دیگر غذاها پرداخت. به گفته‌ی AFP ساخت هر یک از این اجاق‌های خورشیدی حدود ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار قیمت دارند، در عوض پس از راه اندازی دیگر به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیاز ندارند، بدون اینکه هیچ آلاینده‌ای تولید کنند. به گفته‌ی Schapers هر یک از بازتاب کننده‌های نور خورشید به قدری گرما تولید ‌می‌کند که برای پخت نان مورد نیاز ۶۰ نفر کافی است.

بازتاب کننده‌های نور خورشیدی می‌توانند دمای ۱۰۲۰ درجه‌ی سلسیوس را فراهم کنند. گرمای نور به کوره وارد می‌شود و بین یک ماهی تابه، یک دیگ و یک اجاق تقسیم می‌شود. استفاده از این اجاق خورشیدی منجر به ذخیره‌ی ۶۰ لیتر گاز در هر ماه می‌شود، بنابراین چنین سیستمی یک سیستم کاملاً دوستدار محیط زیست می‌باشد. نکته‌ی قابل توجه این است که با کمک این کوره‌ها می‌توان مستقیماً در خانه به پخت و پز پرداخت.

مردم در استفاده از این کوره، ابتدا باید در مکانی قرار گیرند که چندان مورد استفاده به نظر نمی‌رسد ولی وقتی عملیات پخت غذا را شروع کردند، شگفت زده خواهند شد. پنل‌های بازتاب کننده‌ی نور توسط Trinysol تولید شده‌اند که این تکنولوژی برای اولین بار توسط Wolfang Schefflers از اتریش راه‌اندازی شده است. این پنل‌ها در دو سایز با مساحت‌های ۱۰ متر مربع و ۱۶ متر مربع ساخته شده‌اند.

قابل ذکر است که اجاق‌های خورشیدی و کوره‌های خورشیدی که از کاربردهای غیر نیروگاهی انرژی خورشیدی می‌باشند قبلاً در اکوگیک معرفی شده‌اند و در صورت تمایل می‌توانید با ساختار آن‌ها بیشتر آشنا شوید.