امواج الکترومغناطیس زیادی در محیط اطراف ما وجود دارد که این امواج، به نوبه‌ی خود دارای انرژی می‌باشند. وسایل بسیاری این امواج را تولید می‌کنند، از وسایلی مانند قهوه ساز گرفته تا گوشی تلفن همراه، رایانه، ایستگاه‌های رادیویی و دیگر گجت‌های الکتریکی و الکترونیکی.

دنیس زیگل دانشجوی هنر دانشگاه برمن، دستگاه کوچکی را طراحی کرده است که توسط به دام انداختن امواج الکترومغناطیسی محیط، یک باتری AA را شارژ می‌کند. این دستگاه که “برداشت الکترومغناطیسی” (electromagnetic-harvester) نام دارد، طوری طراحی شده است که قدرت کافی برای شارژ باتری مذکور را دارد.

شیوه‌ی عملکرد به این صورت است که با نزدیک شدن دستگاه به منبع تولید کننده‌ی امواج الکترومغناطیسی، یک چراغ LED که روی دستگاه تعبیه شده، روشن می‌شود و شروع شارژ باتری را به کاربر اطلاع می‌دهد. این دستگاه در دو نوع طراحی شده است، یکی از منابع تولید موج الکترومغناطیسی کم (حدود ۱۰۰ هرتز) مانند دستگاه‌های معمولی استفاده می‌کند و دیگری از منابعی با فرکانس‌های بالاتر از ۱۰۰ هرتز مانند بلوتوث یا شبکه‌های رادیویی برای تولید انرژی الکتریکی استفاده می‌کند.

البته این دستگاه قادر به تولید توان کافی برای شارژ باتری موبایل یا تبلت نیست ولی به هر حال، برای بازیافت مقدار کمی از انرژی‌ای که ناخواسته هدر می‌رود بد نیست و امیدواریم در آینده‌ی نزدیک شاهد پیشرفت و تولید انبوه آن باشیم.

لینک محصول

[message_box title=”” color=”green”]اگر شما نیز قصد معرفی محصولات سبز خود را دارید، اکوگیک بهترین مکان برای معرفی محصولات شماست. بی‌صبرانه منتظر محصولات سبز شما هستیم.[/message_box]