یکپارچه سازی توربین بادی با ساختمان، آری یا نه؟

///یکپارچه سازی توربین بادی با ساختمان، آری یا نه؟

یکپارچه سازی توربین بادی با ساختمان، آری یا نه؟

چندی پیش در اکوگیک با بزرگ‌ترین پشت بام مجهز به مزرعه بادی در اکلاهما آشنا شدید و عملاً یک نمونه‌ی بارز از یکپارچه سازی توربین بادی با ساختمان را مشاهده نمودید. ولی همچنان این سؤال برای خیلی‌ها وجود دارد که آیا یکپارچه سازی توربین‌های بادی با ساختمان‌ها واقعاً مقرون به صرفه است؟ تا کنون پروژه‌هایی در این راستا اجرا شده‌اند مانند گاراژی که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید یا برج Carbuncle Cup که توربین‌های آن به ندرت می‌چرخند!

آقای الکس، اخیراً مشکلات توربین‌های یکپارچه شده با ساختمان را در وب سایت سبز ساختن این‌گونه خلاصه کرده است:

ابتدا، توربین‌های بادی‌ای که روی ساختمان‌ها نصب می‌شوند باید کوچک باشند تا بر روی ساختار ساختمان تأثیر نگذارند. بنابراین توان تولیدی عملاً محدود می‌شود.

دوم اینکه توربین‌ها نویز و لرزش قابل توجهی تولید می‌کنند. وقتی توربین‌ها حدود ۴۰۰ متر دورتر از محل سکونت باشند، این مشکل قابل چشم‌پوشی است ولی وقتی توربین‌ها روی ساختمان هستند این موضوع می‌تواند یک مشکل اساسی باشد مخصوصاً در یک ساختمان با چهارچوب فولادی که در آن، نویز و لرزش به راحتی گسترش می‌یابد.

سوم اینکه بکار گیری توربین در ساختمان، هزینه را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد. برای نصب این توربین‌ها به وسایل و تجهیزات مخصوصی نیاز است و بار توربین باید روی ساختمان توزیع شود.

چهارم اینکه اگر این کار از نظر اقتصادی پاسخگو باشد، بعید به نظر می‌رسد که شرکت‌های بیمه از ساختمان‌های مجهز به توربین حمایت کنند. من این‌طور فکر می‌کنم که شرکت‌های بیمه، نرخ خود را به طور چشم‌گیری افزایش می‌دهند زیرا مسئولیت و خطرهای احتمالی این‌گونه طرح‌ها سنگین‌تر و بیشتر است. به نظر می‌رسد هزینه‌ی برق تولید شده پاسخ گوی هزینه‌ی بیمه نخواهد بود.

نهایتاً اینکه بادهایی که در بالای ساختمان می‌وزند، دچار آشفتگی بسیاری هستند درحالی‌که چنین وضعیتی برای توربین‌ها چندان خوشایند نیست. البته توربین‌های کمی وجود دارند که با آشفتگی وزش باد مشکلی ندارند ولی اکثر توربین‌ها برای عملکرد بهینه نیازمند جریان ثابت باد هستند.

چیزی که در اینجا بیان شد، خلاصه‌ای بود از آنچه که الکس در وب سایت  “سبز ساختن” گفته است.

نظر شما درباره‌ی یکپارچه سازی توربین با ساختمان چیست؟

به نظر شما با به کار گیری توربین‌های saphon، این مشکلات حل خواهند شد؟

توسط | ۱۳۹۱/۱۱/۲۶ ۱۷:۳۵:۵۷ بهمن ۲۶ام, ۱۳۹۱|اخبار انرژی, انرژی بادی|۱ دیدگاه

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

یک دیدگاه

  1. چمنی خرداد ۲, ۱۳۹۲ در ۹:۰۶ ب٫ظ - پاسخ

    باسلام توربین هاعجیب شبیه آس باد های خرگرد خواف در خراسان جنوبی میباشند چمنی استاد معماری دانشگاه آزاد همدان

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.