Bosco Vertical: اولین جنگل عمودی دنیا در شرف تکمیل

//Bosco Vertical: اولین جنگل عمودی دنیا در شرف تکمیل

Bosco Vertical: اولین جنگل عمودی دنیا در شرف تکمیل

“تخریب محیط زیست و شهرسازی گناهی است که ما شهرنشینان مرتکب شده‌ایم و تاوان آن دوری از طبیعت، ندیدن رنگ جنگل و دنیای سبز و تنفس هوای آلوده است. ولی می‌توان این نقص را تا حدودی برطرف کرد. معمار ایتالیایی Stefano Boeri Architetti امیدوار است که با طرح خود، معماری شهری و پوشش گیاهی را با یکدیگر تلفیق دهد. این طرح، Bosco Verticale نام دارد و در واقع برجی است که نمای خارجی آن، با پوشش گیاهی طراحی شده است. هدف از طراحی این کانسپت، به‌کارگیری آن در مناطق شهری اروپایی بوده است.”

bosco-verticale-marco-garofalo_lead-ecogeek-ir-00

چیزی که مطالعه فرمودید، بخشی از مطلبی بود که بنده در ۲۷ مهرماه سال ۱۳۹۰، در وب سایت قبلی خود (پیچ‌گوشتی) منتشر کردم. در این زمان، من فقط از یک طرح و کانسپت صحبت کردم که هنوز پا به دنیای واقعی نگذاشته بود ولی اکنون درصد زیاد از روند ساخت این جنگل تکمیل شده و همان طور که در تصاویر مشاهده می‌فرمایید، ساختمان سازی آن تقریباً رو به تکمیل است و مراحل کاشت درختان و گیاهان در آن آغاز شده است.

میلان یکی از پرجمعیت‌ترین شهرها در دنیا است و ادعا می‌شود که این جنگل‌های عمودی، تا حدودی جبران خسارت‌های وارد آمده بر محیط زیست ناشی از جمعیت زیاد این شهر را جبران می‌کند. همان طور که می‌دانید، این پروژه شامل دو ساختمان است که پنل‌های فتوولتائیک در آن‌ها به کار رفته‌اند و همچنین نمای خارجی آن‌ها توسط گیاهان و درختان بسیاری پوشش داده می‌شوند. این گیاهان، به جذب CO2 و گرد و غبار کمک بسیاری می‌کنند و همچنین در سرمایش و گرمایش ساختمان نیز تأثیر بسزایی دارند.

bosco-verticale-marco-garofalo_lead-ecogeek-ir-02

این برج‌های سبز دارای ارتفاع‌های ۸۰ و ۱۱۲ متر می‌باشند و روی هم رفته، ۴۸۰ درخت بزرگ و متوسط، ۲۵۰ درخت کوچک، ۱۱۰۰۰ گیاه پوششی و ۵۰۰۰ بوته بر روی آن‌ها کاشته خواهد شد. شیوه‌ی انتخاب درختان، بر اساس موقعیت قرار گیری آن‌ها بر روی ساختمان‌ها و حاصل دو سال مطالعه و بررسی بوده است. این درختان همگی از قبل پرورش یافته‌اند و کمی به طول خواهد انجامید تا با محیط جدید خو بگیرند.

bosco-verticale-marco-garofalo_lead-ecogeek-ir-06

نکته‌ی قابل توجه دیگر در مورد این معماری سبز این است که هزینه‌ی ساخت آن، فقط ۵درصد بیشتر از دو آسمان‌خراش مشابه معمولی می‌باشد. بد نیست چنین طرح‌هایی در شهرهای پرجمعیت دنیا و همچنین شهرهای داخلی کشورمان از جمله اصفهان و تهران نیز اجرا شوند. برای سبز بودن، به ساده‌ترین چیزهای ممکن باید اندیشید. به فرض که ما از تکنولوژی‌های روز دنیا عقب باشیم ولی به نظر شما پیاده سازی چنین طرح‌های سبزی نیازمند تکنولوژی پیچیده و دشواری است؟

bosco-verticale-marco-garofalo_lead-ecogeek-ir-07

منابع:

Stefano Boeri Architetti

+ Barreca & Lavarra

اگر شما نیز بی‌صبرانه منتظر مشاهده‌ی پایان این پروژه‌ی بی نظیر سبز هستید، پس به جمع دنبال کنندگان اکوگیک بپیوندید.

[social type=”twitter” opacity=”dark”]https://twitter.com/ecogeek_ir[/social]

[social type=”facebook” opacity=”dark”]http://www.facebook.com/ecogeek.ir/[/social]

[social type=”rss” opacity=”dark”]http://feeds.feedburner.com/ecogeek/eco[/social]

توسط | ۱۳۹۱/۱۲/۲ ۱۵:۲۰:۴۳ اسفند ۲ام, ۱۳۹۱|معماری سبز|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.