رشد و پرورش گیاهان در داخل ساختمان بسیار حائز اهمیت است و تاکنون فعالیت‌های متعددی در این راستا شکل گرفته است؛ مثلاً «خودکار کردن باغچه با تکنولوژی مانیتورینگ گیاه HavestGeek» که چندی پیش در اکوگیک با آن آشنا شدید. طرح باغچه‌ی نانو هیدروپونیک نیز در این دسته قرار می‌گیرد و برای ساکنین  شهر که فضای کافی در منزل دارند، این امکان را فراهم می‌کند تا بتوانند سبزیجات و گیاهان را در محیط آشپزخانه پرورش دهند.

kitchen-nano-garden-hydroponic-hyundai-ecogeek-00

kitchen-nano-garden-hydroponic-hyundai-ecogeek-01

نانو باغچه که توسط گروهی از طراحان از بخش ساخت و ساز و مهندسی هیوندای و شرکت طراحی Gromo از کره‌ی شمالی طراحی شده است، در واقع کانسپتی با مقیاس منازل مسکونی شهری می‌باشد. طراحان این پروژه می‌گویند:

نانو باغچه، یک باغچه‌ برای آشپزخانه‌های شهری با استفاده از هیدروپونیک می‌باشد. بنابراین، برای کاربران جای نگرانی در مورد آفت‌کش‌ها یا کودها وجود ندارند. نانو باغچه به جای نور خورشید، دارای سیستم تأمین نور مورد نیاز گیاهان می‌باشد. میزان آب، نور، و مواد غذایی نیز قابل کنترل است. بنابراین، کاربر می‌تواند سرعت رشد سبزیجات و گیاهان داخل باغچه را تنظیم کند. این باغچه، کاربر را در مورد نیاز به آب یا مواد غذایی برای گیاهان، آگاه می‌کند. این باغچه همچنین به عنوان یک تصفیه کننده‌ی طبیعی هوا نیز عمل می‌کند و از بوهای نامطبوع جلوگیری می‌کند.

kitchen-nano-garden-hydroponic-hyundai-ecogeek-02

پ.ن

هیدروپوکشت بدون خاک شامل انواعی از روش‌های غیر متعارف کاشت گیاهان است . مانند کشت آبی و کشت در ماسه و کشت در سنگریزه و کشت هوایی و کشت داخل لوله و …

منبع:

FastCo.Design

چیزی که در اینجا از آن صحبت شد، من را یاد «مزرعه سرپوشیده کم مصرف در عربستان بدون نیاز به آفت کش، خاک و نور خورشید» انداخت که دو سال قبل در وب سایت سابقم منتشر شد. در قسمت مخفی این مطلب، می‌توانید قسمتی از آن مطلب را مشاهده نمایید:

[toggle_box]
[toggle_item title=”مزرعه سرپوشیده کم مصرف در عربستان بدون نیاز به آفت کش، خاک و نور خورشید” active=””]

عربستان راه خود را به سمت کشاورزی نوین آغاز کرده است. به تازگی نوع جدیدی از مزرعه‌ی سرپوشیده ایروپونیک (هواکشت)، بدون نیاز به خاک، آفت کش و نور خورشید در جده راه اندازی شده است. این مزرعه که  توسط شرکت AeroFarm ایجاد شده است، نوع جدیدی از دستگاه هیدروپونیک (کاشت گیاهان در آب) است که برای محکم نگه داشتن گیاهان، به جای خاک از الیاف قابل بازیافت استفاده می‌کند. در این سیستم، مواد مورد نیاز گیاه از طریق جریان هوا و نور LED که بسیار به صرفه است تأمین می‌شود.  این مزرعه‌ها می‌توانند محصولات تولید خود را در طول سال عرضه کنند و به دلیل مصرف کم آب برای مناطق با آب و هوای بیابانی بسیار مناسب هستند. با توجه به فرسایش خاک و تغییرات آب و هوایی که امروزه در سر تا سر جهان مشکل ساز شده‌اند، این راهکارها می‌توانند کارساز باشند.

kitchen-nano-garden-hydroponic-hyundai-ecogeek-03

دستگاه‌های ساخت شرکت AeroFarm در صنعت دستگاه‌های هواکشت بی‌نظیرند چرا که می‌توانند عمودی قرار بگیرند و برای کشت مقادیر زیاد محصولات تنظیم شوند. این مزارع کمتر از ۱۰ درصد آب مورد نیاز برای کشاورزی سنتی را احتیاج دارند. به علاوه، سیستم استرداد بخار نیز بر روی این دستگاه قابل نصب است که مصرف آب را بهینه کند و نیاز به منبع خارجی آب را به حداقل برساند. با توجه به هجوم جمعیت به مناطق شهری، این سیستم مزرعه‌داری می‌تواند محصولات تازه‌ی محلی را بدون هزینه‌های حمل و نقل و تشعشع کربن، در اختیار ساکنین مناطق شهری قرار دهد. نگهداری از این مزارع آسان است و هزینه‌های عملیاتی پایینی دارد و همچنین قابل پیش‌بینی بودن میزان محصولات این مزارع در طول سال، آن‌ها را بسیار سودمند کرده است.

مزرعه‌ی جده اولین مزرعه‌ی هواکشت در خاورمیانه است. این مزرعه به منظور برداشتن گام اول برای کشاورزی بهینه در خاورمیانه راه اندازی شده است تا به جوامع دیگر نیز نشان دهد که تولیدات محلی و تازه تا وقتی که شما یک سقف و جریان برق (ترجیحاً از یک توربین بادی و یا صفحه‌ی خورشیدی) داشته باشید، کاملاً امکان پذیر است. اگرچه ما قبل از هر چیز خواهان حل مشکل تخریب منابع طبیعی خود هستیم اما حداقل مطمئن هستیم که اگر زمین‌های کشاورزی را تخریب و آب و هوا را آلوده کنیم، باز هم یک طرح پشتیبان داریم.

[/toggle_item]

[/toggle_box]