در این مطلب قرار است تا با یک کاربرد غیر نیروگاهی دیگر انرژی خورشیدی آشنا شود، پمپ‌های حرارت خورشیدی. از آنجا که استخر خورشیدی مطلب بسیار کوتاه و خلاصه‌ای است، از بازگوی آن صرفه نظر می‌کنم و با این مطلب، کاربردهای غیر نیروگاهی انرژی خوشیدی را به اتمام می‌رسانم و زین پس به دیگر کاربردهای انرژی خورشیدی می‌پردازم. البته باید این نکته را متذکر شوم استخر خورشیدی آب نمک که از منابع تولید انرژی تجدید پذیر محسوب می‌شود نیز احتمالا به زودی در اکوگیک معرفی خواهد شد. اگر برای اولین بار است که به اکوگیک سر می‌زنید، پیشنهاد می‌کنم که مطالب قبلی در مورد کاربردهای غیر نیروگاهی انرژی خورشیدی را نیز مطالعه فرمایید و همچنین برای آشنایی هرچه بیشتر با انرژی‌های تجدیدپذیر، مطالب آموزشی اکوگیک را دنبال کنید. لازم به ذکر است که با دنبال کردن اخبار اکوگیک، می‌توانید از آخرین تحولات در زمینه‌ی انرژی‌های نو در دنیا مطلع شوید.

solar-heat-pump-ecogeek-01

solar-heat-pump-ecogeek-00

پمپ حرارتی

ویکیپدیا فارسی: پمپ حرارتی در حالت کلی (صرفه نظر از خورشیدی بودن یا نبودن) وسیله‌ای است که عمل انتقال انرژی از نقطه مبدا (کم دما) به نقطه مقصد که دارای دمای بیشتر می باشد را انجام می‌دهد. عمل انتقال به کمک انرژی حرارتی زیاد نقطه با دما بالاتر یا انرژی مکانیکی انجام می‌پذیرد. تفاوت بین پمپ حرارتی و دستگاهای تهویه مطلوب مرسوم این است که پمپ حرارتی قابلیت انتقال حرارت برای سرمایش و گرمایش را دارد. پمپ حرارتی می تواند مانند سیستم‌های چیلر یا سیستم‌های تبخیری تولید سرما کنند که این عمل باچرخه‌ی سرمایش (مانند یخچال) مقدور می‌باشد. در مناطق سردسیر استفاده از پمپ حرارتی بیشتر برای گرمایش می‌باشد. پمپ‌های حرارتی زمین گرما (GSHP) دستگاه‌های مرکزی هستند که گرما را از عمق زمین استخراج می‌کنند و از زمین در زمستان به عنوان منبع تامین گرما و در تابستان برای دفع گرما استفاده می‌کنند. در اصل این روش یکی از روش‌های بهینه گرما و سرما می‌باشد که در صرفه جویی در هزینه‌های گرما و سرما کمک شایانی می باشد و در صورت اینکه با سلول‌های خورشیدی ترکیب شود سیستم زمین‌خورشید به وجود می‌آید که از مزایای این سیستم بهره‌وری بالاتر می‌باشد.

solar-heat-pump-ecogeek-02

گرمایش و سرمایش زمین‌ منبع  پمپ حرارتی در مقاله‌های مهندسی انرژی برای جلوگیری از اشتباه با نام نیروگاه‌های زمین گرما از عنوان‌های زیر استفاده می‌کنند.

  • geoexchange انتقال دهنده به زمین
  • earth-coupled همبستر با زمین
  • earth energy  انرژی زمین
  • water-source heat pumps پمپ حرارتی با استفاده از مایعات گرم

در زمان نیاز به گرما پمپ حرارتی زمین منبع در واقع از انرژی هسته مرکزی زمین و همچنین انرژی جذب شده پوسته زمین از تابش خورشید استفاده می‌کند ولی در تابستان از این منابع برای دفع گرما و تولید سرما استفاده می‌کند.

[message_box title=”” color=”green”]این متن شامل اطلاعات کافی نمی باشد و نیاز به تصحیح و تکمیل دارد. اگر قادر به تکمیل این مطلب هستید، می توانید از طریق فرم تماس اطلاعات خود در این زمینه را برایمان ارسال کنید تا با دیگر خوانندگان به اشتراک گذاشته شود.[/message_box]

[divider scroll_text=””]

آشنایی با کاربردهای غیر نیروگاهی انرژی خورشیدی:

[divider scroll_text=””]