نیروگاه‌های خورشیدی با استفاده از متمرکز کننده سهموی خطی (قسمت اول)

/, سیستم های حرارتی-برقی خورشیدی/نیروگاه‌های خورشیدی با استفاده از متمرکز کننده سهموی خطی (قسمت اول)

نیروگاه‌های خورشیدی با استفاده از متمرکز کننده سهموی خطی (قسمت اول)

معرفی سیستم:

در حال حاضر تکنولوژی نیروگاه‌های خورشیدی با استفاده از متمرکز کننده‌ی سهومی خطی، قابل توجه‌ترین روش در بین روش‌های حرارتی-برقی برای تولید انرژی تجدیدپذیر می‌باشد. این تکنولوژی برای اولین بار از سال ۱۹۸۴ در صحرای مجاو کالیفرنیای آمریکا به کار گرفته شد ولی بعدها- هم به صورت خورشیدی و هم به صورت هیبرید- در کشورهایی مانند اسپانیا، مصر، مراکش و عمارات به کار گرفته شد. این نیروگاه‌ها که بر اساس ویژگی‌های آب و هوای روزانه کار می‌کنند، حدود ۱۴ تا ۸۰ مگاوات برق تولید می‌کنند.

بررسی اجمالی نیروگاه:

شکل زیر نشان دهنده‌ی روندی است که اکثر نیروگاه‌های حرارتی برقی امروزی بر اساس آن کار می‌کنند. یک کلکتور خطی سهموی، یک آینه‌ی ساده‌ی سهمی شکل است که اشعه‌ی خورشید را از محور طبیعی‌اش به محور خودش منحرف می‌کند (مانند شکل). مقطع آینه، یک منحنی سهمی شکل است و علت نام گذاری آن به خاطر همین موضوع است. شعاع انحنای این آینه‌ها حدود ۱ تا ۴ برابر فاصله کانونی است و نسبت تمرکز متداول، چیزی حدود ۸۰ می‌باشد ولی با استفاده از مقیاس‌های بزرگ‌تر، این مقدار می‌تواند بیشتر نیز باشد. این آینه‌ی سهمی شکل در امتداد محوری کشیده شده است که در واقع، خط کانون سهمی است. در محل محور مذکور یک کلکتور نصب می‌گردد که لوله‌ی جاذب نام دارد. آینه‌ها و لوله‌ها روی یک سازه‌ی فولادی نصب می‌گردند تا محکم در جای خود قرار گیرند (به شکل توجه شود). این سازه هر روز خورشید را از شرق به غرب دنبال می‌کنند تا این اطمینان حاصل شود که پرتوهای خورشید به دریافت کننده‌ی خطی می‌تابد.

solar-parabolic-through-ecogeek-01

solar-parabolic-through-ecogeek-02

مایع داخل لوله‌ی جاذب که به اختصار HTF نامیده شده است– معمولاً روغن ترکیب- گرم می‌شود، بنابراین، انرژی ذخیره شده از طریق گردش این مایع به مبدل حرارتی تخلیه می‌شود. انرژی تخلیه شده به آب موجود در یک چرخه‌ی بخار (رنکین) معمولی داده می‌شود که به این روند، تولید بخار غیرمستقیم گویند که دو مرحله‌ای است. یک روش دیگر نیز وجود دارد که روش تک مرحله‌ای است و در آن، مستقیماً از آب استفاده می‌شود(DSG).

نکات مثبت این تکنولوژی واضح است، مثلاً می‌توان در مواقعی که نور خورشید در دسترس نیست، از انرژی ذخیره شده بهره جست.

در روزهای گرم و طولانی تابستان، یک نیروگاه‌های خورشیدی با استفاده از متمرکز کننده سهموی می تواند حدود ۱۰ تا ۱۲ ساعت با توان نامی خود کار می‌کند. البته سعی بر این است که نیروگاه‌های جدید به صورت هیبرید ساخته شوند تا از یک میدان فسیلی به عنوان منبع پشتیبان در زمان‌های عدم تابش نور خورشید کافی، استفاده کنند.

در اینجا قصد داریم به بررسی یک نیروگاه با قابلیت ذخیره‌ی انرژی برای ۷.۵ ساعت و ظرفیت تولید ۵۰ مگاوات برق بپردازیم، یعنی چیزی شبیه به نیروگاه آنداسول در اسپانیا که اولین نیروگاه سهموی خطی در اروپا و اولین نیروگاه با سیستم ذخیره سازی در دنیا می‌باشد. شکل زیر بیانگر نیروگاه مورد مطالعه می‌باشد. در این شکل، نیروگاه شامل سه جزء اصلی است: مزرعه‌ی خورشیدی، سیستم ذخیره سازی و بلوک قدرت. این سه جزء از طریق دو مبدل حرارتی با یکدیگر ادغام می‌شوند. یک سیال حامل (HTF) در مرکز کلکتورها واقع در مزرعه‌ی خورشیدی گرم می‌شود. این مایع در چند مبدل حرارتی گردانده می‌شود تا بخاری با فشار بالا تولید کند. سپس همان طور که ذکر شد، بخار وارد چرخه‌ی رنکین شده تا توربین‌های رایج را تحریک کند. بخار با انرژی تخلیه شده به مایع تبدیل شده و برای گرم شدن مجدد آماده می‌شود.

solar-parabolic-through-ecogeek-04

وقتی توان گرمایی مزرعه‌ی خورشیدی به الزامات بلوک توان رسید، ذخیره انرژی گرمایی (سیستم غیر مستقیم با دو تانک) شارژ می‌شود. مازاد گرما، از طریق یک مبدل گرما به نمک مذاب منتقل می‌شود. نمک مذاب گرم شده، در تانک نمک گرم ذخیره می‌شود. تخلیه‌ی نمک از تانک گرم برای گرم کردن مجدد HTF در همان مبدل گرما رخ می‌دهد با این تفاوت که وقتی مزرعه‌ی خورشیدی میزان توان کافی برای تولید بخار را ندارد، جریان انتقال گرمای نمک در مبدل به صورت عکس می‌باشد.

مزرعه خورشیدی

عضو اصلی در مزرعه‌ی خورشیدی، کلکتور می‌باشد. کلکتور SKAL-ET150 با سیستم دنبال کننده‌ی مداوم را می‌توان به عنوان نمونه‌ای بارز نام برد. برخی از مشخصات کلکتورهای در جدول زیر آورده شده است:

solar-parabolic-through-ecogeek-05

سیستم ذخیره

سیستم ذخیره شامل تانک‌های گرم و خنک می‌باشد. محتوای این تانک‌ها، نمک نیترات مذاب (۶۰% NaNO3 + 40% KNO3 ) می‌باشد. سیستم ذخیره‌ی نیروگاه آنداسول توانایی تأمین توان نامی برای ۷.۵ ساعت را دارد. اطلاعات دقیق این سیستم به همراه عکس آن در ادامه آورده شده است:

 • دمای تانک خنک: ۲۹۲ درجه سانتی‌گراد
 • دمای تانک گرم: ۳۸۶ درجه سانتی‌گراد
 • دبی: ۹۴۸ کیلوگرم بر ثانیه
 • ارتفاع ۱۴ متر و قطر ۳۸ متر

solar-parabolic-through-ecogeek-06

بلوک قدرت

انرژی گرمایی از طریق سیال HTF به قسمت ژنراتورهای قدرت منتقل می‌شود. قسمت ژنراتور شامل سیستمی با چرخه‌ی رنکین است. به دلیل پایداری حرارتی HTF، بیشینه دمای بخار در چرخه‌ی توان نزدیک ۳۷۰ درجه‌ی سانتی‌گراد می‌باشد.

نوع توربین بخار، شامل یک توربین منفرد و شش استخراج کننده‌ی بخار می‌باشد. در اینجا برای نمونه به توربین SST-700 زیمنس اشاره می‌کنیم که پارامترهای آن در زیر لیست شده‌اند:

 •  ظرفیت نرمال ۵۰.۰ مگاوات
 • بازده تبدیل ۳۸%
 • شرایط ورودی توربین ۱۰۰بار ۳۷۰ درجه‌ی سانتی‌گراد، بازگرمای ۱۶.۵ بار ۳۷۰ درجه‌ی سانتی‌گراد
 • جریان بخار نامی ۵۹ کیلوگرم بر ثانیه
 • طراحی فشار ۰.۰۸ بار

برج خنک کننده، آبی که برای متراکم کردن بخار خارج شده از توربین استفاده می‌شود را خنک می‌کند که در بخش‌های بعدی، با این سیستم بیشتر آشنا خواهید شد. از آنجا که بحث چرخه‌ی رنکین و شیوه‌ی خنک سازی بسیار حائز اهمیت است، آن‌ها را در قسمت دوم این مطلب معرفی خواهم کرد. اگر علاقمند به آشنایی بیشتر با نیروگاه‌های خورشیدی سهموی خطی هستید، پس با اکوگیک همراه باشید.

[message_box title=”توجه” color=”green”]از آنجا که این مطلب کامل نیست، ممکن است در آینده تصحیح یا تکمیل گردد. در صورتی که اطلاعات تکمیلی در مورد نیروگاه‌های خورشیدی با استفاده از متمرکز کننده سهموی خطی در اختیار دارید، حتما با ما در میان بگذارید.[/message_box]

نیروگاه‌های خورشیدی با استفاده از متمرکز کننده سهموی خطی (قسمت دوم)

توسط | ۱۳۹۲/۶/۸ ۵:۳۲:۰۹ اسفند ۳۰ام, ۱۳۹۱|آموزش, سیستم های حرارتی-برقی خورشیدی|۱۰s دیدگاه

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

۱۰s دیدگاه

 1. Ghosts فروردین ۱, ۱۳۹۲ در ۴:۳۰ ب٫ظ - پاسخ

  با سلام.
  پیشنهاد میکنم در مورد کلماتی که در مورد ترجمه آنها نظرات متفاوتی وجود داره. اصل کلمه را هم در داخل پرانتز بیارید. من خودم متوجه عبارت زیر نشدم :
  تمرکز متداول
  الزامات بلوک

  • Rasool cheraghi فروردین ۱, ۱۳۹۲ در ۵:۱۷ ب٫ظ - پاسخ

   سلام
   منبع این متن، چکیده ای از یکی دوتا کتاب الکترونیکی هست که اگه توی گوگل عبارت زیر را جست و جو بفرمایید، حتما توی صفحات اول تا سوم برای دانلود پیداشون میکنید
   solar parabolic through
   اگه ترجمه ی بهتری پیدا کردید برای این عبارات، حتما بنده را مطلع بفرمایید که اصلاحشون کنم.
   الزامات بلوک توان اصلش بوده:
   power block requirements

   • vahid شهریور ۷, ۱۳۹۲ در ۱۱:۱۷ ب٫ظ - پاسخ

    سلام اگه میشه فایل pdf این کتاب منبع را یرایم میل کنید ممنون میشم
    با تشکر

 2. مصیب خرداد ۲۰, ۱۳۹۲ در ۱:۲۳ ب٫ظ - پاسخ

  بسیار ممنون

 3. علی معظمی تیر ۱۱, ۱۳۹۳ در ۹:۳۵ ق٫ظ - پاسخ

  با سلام و تشکر از منابع علمی شما آیا امکان ساخت نیروگاه های خورشیدی با استفاده از متمرکز کننده سهموی خطی با توان ۵ مگاورت وجود دارد ؟
  میزان سرمایه گزاری آن چه مقدار است ؟
  این پروژه بدون نیاز به تجهزات خارجی در ایران قابل ساخت میباشد ؟
  با احترام وتشکر دکتر علی معظمی تلفن : تهران ۴۴۱۳۳۵۹۰الی ۹۲ و۰۹۱۲۳۵۷۰۶۴۵

 4. علی تیر ۲۷, ۱۳۹۳ در ۹:۰۷ ق٫ظ - پاسخ

  با عرض سلام وخسته نباشید
  خواستم ببینم اگه اطلاعاتی درباره نحوه عملکرد تانک های ذخیره در نیروگاههای خورشیدی دارید ازتون راهنمایی بگیرم لطفن در این باره مقاله یا مطلبی رودر وبسایتتون قرار بدهید ممنون

 5. عباس آذر ۱, ۱۳۹۵ در ۱۱:۲۶ ق٫ظ - پاسخ

  سلا م خسته نباشید میخواستم ببینم ردیاب خورشیدی را از کجا میشه تهیه کرد? قیمتش چند هست

 6. احسان اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۶ در ۴:۱۸ ب٫ظ - پاسخ

  با سلام و خسته نباشید

  من دانشجوی رشته تاسیسات هستم و علاقه مند به انرژی های خورشیدی از نوع کلکتور سهموی

  اطلاعاتی در موردمحاسبات کلکتور ها میخواستم

  با تشکر

 7. امير تیر ۱۳, ۱۳۹۶ در ۱۱:۰۱ ق٫ظ - پاسخ

  بإ سلام خدمت دوستان عزیز، ساخت تعقیب کننده خورشید کار راحتی است. همچنین این نوع نیزوگاه در شیراز توسط دانشگاه شیراز طراحی و اجرا شده است.

 8. سیامک سعیدیان آبان ۱۹, ۱۳۹۶ در ۶:۲۲ ب٫ظ - پاسخ

  درود
  من سیامک سعیدیان مهندس مکانیک گرایش مهندسی تکنولوژی تأسیسات حرارتی و برودتی هستم می خواهم بدانم با نبود کولینگ تاور چه اتفاقی می افتد ? و به جای آن آب برگشتی در حوضچه بتی بریزد وسپسبه سیستم مبدل خورشیدی جهت ادامه سیکل انتقال داده شود .
  با سپاس فراوان

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.