محققان در دانشگاه جورجیا به تازگی اعلام نمودند که راهی برای به دام انداختن و تبدیل دی اکسید کربن به محصولات صنعتی قابل استفاده یافته‌اند. با اینکه این تکنولوژی در خردی به سر می‌برد، می‌تواند به دانشمندان این اجازه را بدهد که از دی اکسید کربن جمع‌آوری شده در اتمسفر، بیوسوخت تولید کنند. این تکنولوژی سبز می‌تواند سلاحی برای مقابله با گرمایش جهانی باشد و همچنین یک منبع انرژی جدید نیز برای انسان‌ها فراهم می‌کند.

discovery-scientists-fuel-co2-atmosphere-ecogeek-ir-00

discovery-scientists-fuel-co2-atmosphere-ecogeek-ir-02

طبق اظهارات آقای Michael Adams از انستیتو سیستم‌های بیوانرژی UGA، این تکنولوژی شبیه به روند نورساخت (photosynthesis) در گیاهان می‌باشد. گیاهان، دی اکسید کربن را به قند تبدیل می‌کنند که می‌تواند برای تولید سوخت‌های قابل استفاده برانگیخته شود ولی در انستیتوی مذکور، از گیاه به عنوان یک پردازشگر استفاده می‌کنند. این روند در ارتباط با یک میکرو اورگانیزم به نام Pyrococcus furiosus می‌باشد که توسط آلاینده‌ی دی اکسید کربن در نواحی اقیانوس‌های ما که توسط دریچه‌های زمین گرمایی تا دماهای بالا گرم می‌شوند، زندگی و رشد می‌کند. تیم UGA با دست‌کاری میکرو ارگانیزم مذکور برای تغذیه و فراگرد دی اکسید کربن در دماهای بسیار پایین‌تر، کاری کردند که این روند قابل کنترل‌تر و قابل‌استفاده‌تر شود.

discovery-scientists-fuel-co2-atmosphere-ecogeek-ir-01

محققان با افزودن هیدروژن به این روند، یک واکنش شیمیایی ایجاد کردند که طی آن، دی اکسید کربن را به اسید ۳-hydroxypropionic که یک ماده شیمیایی صنعتی است تبدیل کردند. سوخت تولید شده توسط باکتری همان مقدار CO2 تولید می‌کند که برای ساخت آن استفاده شده است که این موضوع از لحاظ فنی، آن را بدون کربن می‌کند. این تکنولوژی سبز درب‌ها را برای محققان باز خواهد کرد تا گاز سمی دی اکسید کربن را به یک منبع انرژی تبدیل کنند.

منبع: Phys Org