همچنان، دانشمندان به دنبال راه‌هایی برای افزایش بازده پنل‌های فتوولتائیک هستند. تمام راه‌ها ممکن است به نتیجه نرسند و اکثر راه‌ها شاید چندان جدید نباشند و فقط راهکاری باشند برای بهبود تکنولوژی‌های فعلی؛ به هر حال، همه خواستار بهبود تکنولوژی سلول‌های خورشیدی فعلی، افزایش بازده و کاهش قیمت آن‌ها هستند.

nanowire-solar-cells-raises-efficiency-limit-ecogeek-00

محققان در انستیتو نیلز بوهر در دانمارک و École Polytechnique Fédérale de Lausanne در سوئیس نشان دادند که نانو سیم‌ها، ساختار‌های استوانه‌ای با قطر ده هزارم موی انسان، دارای یک سری ویژگی‌ بسیار جالب هستند که می‌توانند به ساخت پنل‌های خورشیدی بسیار کارآمدتر از پنل‌های کنونی کمک کنند.

محققان فکر می‌کنند که با این تکنولوژی می‌توانند بر محدودیت‌های بازده سلول‌های خورشیدی فعلی غلبه کنند ولی برای تعیین زمان تجاری سازی این تکنولوژی و میزان تولید آن، زمان بیشتری لازم است.

به گفته‌ی آقای Peter Krogstrup به نظر می‌رسد که نانو سیم‌ها به طور طبیعی، اشعه‌های خورشید را در یک ناحیه‌ی بسیار کوچک در کریستال متمرکز می‌کنند. به دلیل اینکه قطر یک نانو سیم کریستال کمتر از طول موج نوری است که از خورشیدی می‌آید، رزونانس‌هایی در شدت نور در داخل و اطراف نانو سیم پدید می‌آید. بنابراین، رزونانس‌ها می‌توانند یک نور خورشیدی متمرکز خورشید را تحویل دهند که می‌تواند بازده تبدیل نور بالاتری را به همراه داشته باشد. (منبع)

لازم به ذکر است که این اولین پروژه‌ی خورشیدی نانو سیمی نیست، در سال‌های اخیر شاهد انتشار خبرهای مشابه دیگری نیز بوده‌ایم.