قدم زدن در پارک به تثبیت مغز کمک می‌کند

//قدم زدن در پارک به تثبیت مغز کمک می‌کند

قدم زدن در پارک به تثبیت مغز کمک می‌کند

به عنوان زنگ تفریح هم که شده، وقت این رسیده که از انرژی‌های نو و انرژی‌های تجدیدپذیر فاصله بگیریم و کمی در مورد طبیعت صحبت کنیم. در زندگی شهری مغز مدام باید در حال آگاهی کامل یا منتظر هشدار یا… باشد، خلاصه اینکه زندگی شهری مغز را بسیار خسته می‌کند. این‌طور فکر نمی‌کنید؟ و اما چاره چیست؟ قدم زدن در یک پارک سرسبز موجب می‌شود تا مغز فازی‌تر شود. اگر حرف اکوگیک را قبول ندارید، به سخنان fastcompany گوش فرا دهید:

«عابرین پیاده در شهر به نوعی خود را خسته می‌کنند زیرا آن‌ها مجبورند شش دانگ حواسشان را به هر آنچه که اطرافشان رخ می‌دهد بسپارند که این، درگیر شدن مستقیم مغز را می‌طلبد. مثلاً برای رسیدن از یک بلوک به بلوک دیگر یا از یک خیابان به یک خیابان دیگر باید مدام مواظب باشند به چیزی‌های دو پا یا چهار چرخ برخورد نکنند، این در بهترین حالت ممکن در یک شهر امن است! در چنین موقعیت‌هایی، ورود به یک پارک سر سبز قطعاً با یک نفس عمیق همراه خواهد بود. در چنین مکان سر سبزی، مغز زمانی برای ریکاوری (بازیابی) خود پیدا خواهد کرد.»

study-shows-walk-park-fixes-fuzzy-brain-ecogeek-00

اگر سخنان fastcompany را نیز قبول ندارید، پس باز هم همراه اکوگیک باشید. مطالعات جدید از اسکاتلند به اثبات این موضوع کمک می‌کند. به گفته‌ی نیویورک تایمز، محققان در دانشگاه هریوت-وات در ادینبورگ و دانشگاه ادینبورگ با استفاده از EEG همراه، به مانیتورینگ و کندو کاو مغز ۱۲ فرد سالم و جوان پرداختند. شرکت کننده‌های مختلف در مکان‌های مختلف ادینبورگ قدم زدند؛ مثلاً یکی از آن‌ها در یک بازار قدیمی بود، دیگری جایی با مشخصات پارک و دیگری در منطقه‌ای شلوغ و تجاری.

به نظرتان کدام یک موقعیت بهتری داشتند؟ دقیقاً! کسانی که در پارک بودند دارای کمترین استرس بودند. گرچه این یک مطالعه‌ی کوچک بود و بر دانسته‌های شهودی و حسیمان مهر تایید می‌زد‌، ولی برای کسانی که حرف اکوگیک و fastcompany را قبول نداشتند امری ضروری بود. مغز ما در مکان‌های سرسبز و ساکت، در حالت ریلکس تری است و بهتر جواب می‌دهد. البته در اینجا یک سوال برای من پیش آمد، مگر وقتی فردی مورد آزمایش قرار می گیرد، مغزش بدون استرس عمل می کند؟ پس آن ۱۲ فرد… بگذریم.

study-shows-walk-park-fixes-fuzzy-brain-ecogeek-01

Jenny Roe که یک سخنران در بخش “ساخت محیط زیست” در مدرسه‌ی هرویت-وات بود و بر این مطالعات نظارت داشت، به نیویورک تایمز گفته است: ویژگی‌های مربوط به طبیعت گرچه مغز ما را درگیر می‌کنند، ولی این درگیر شدن نیازی به تقلا و سعی و کوشش ندارد. این رفتار مغز در مبحثی تحت عنوان “توجه غیر ارادی در روانشناسی” مورد بررسی قرار می‌گیرد. و این هم نقل قولی دیگر از مادر عروس (نیویورک تایمز) :

” به قول دکتر Roe ،مطالعات این موضوع را پیشنهاد می‌کند که شما باید دقیقاً همین الان، به یک “استراحت و در رفتن از زیر کار” فکر کنید و به قدم زدن در یک مکان سرسبز فکر کنید یا حداقل بنشینید و از پنجره‌ی دفتر کار خود به یک مکان سبز بنگرید.”

study-shows-walk-park-fixes-fuzzy-brain-ecogeek-03

پس از یک روز کاری خسته کننده، قدم زدن در یک پارک سر سبز قطعاً ارزش امتحان کردن را دارد. مطمئن باشید اگر قبل از رسیدن به منزل چنین کاری را بکنید، با اعصاب و روان آرام‌تر و استرس کمتر به منزل می‌روید و موقع رویارویی با اعضای منزل یا خواندن مطالب اکوگیک بهتر عکس‌العمل نشان می‌دهید.

علاوه بر آنچه که در بالا به آن اشاره شد، طراحی سبز محیط‌های کاری، در روحیه‌ی کارکنان بسیار حائز اهمیت است، چیزی که در ایران به ندرت به چشم می‌خورد. بیایید قدری به طراحی سبز ساختمان‌ها-مخصوصاً ساختمان‌های تجاری و اداری- چه از نظر ظاهری و پوشش گیاهی و چه از نظر بهره‌مندی از انرژی‌های تجدیدپذیر قدری بیشتر اهمیت دهیم…

عکس ها: باغ گل ها و پارک مشتاق اصفهان

توسط | ۱۳۹۲/۸/۱۱ ۱۲:۲۹:۰۵ فروردین ۱۵ام, ۱۳۹۲|طبیعت و حیوانات|۷s دیدگاه

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

۷s دیدگاه

 1. Metro فروردین ۲۰, ۱۳۹۲ در ۴:۰۴ ب٫ظ - پاسخ

  آخه تو ایران یکی اینکه پارک شلوغه مخصوصا تابستون بعدش باید مواظب دوچرخه سوارها و اسکیت بازها باشی تا زانوتون رو مورد اصابت قرار ندن!

 2. Sepehr Salimi فروردین ۲۳, ۱۳۹۲ در ۲:۰۱ ق٫ظ - پاسخ

  دلم هوای باغ گلها رو کرد…
  اکوگیک حرف نداره، نه خسته رفیق

  • Rasool cheraghi فروردین ۲۴, ۱۳۹۲ در ۱:۲۰ ق٫ظ - پاسخ

   سلام
   مرسی آقای سلیمی. شما هم خسته نباشید. باز هم سر بزنید این طرفا

 3. بهناز فروردین ۲۶, ۱۳۹۲ در ۸:۵۶ ق٫ظ - پاسخ

  سلام رسول خسته نباشی
  شهرخوشگلی دارین من یه بار اومدم
  بطلبه ارشد قبول شم اونجا هه

  شمام تشریف بیارین همدان

 4. بهناز فروردین ۲۶, ۱۳۹۲ در ۹:۰۰ ق٫ظ - پاسخ

  سلام رسول
  خسته نباشی
  شهرخوشگلی دارین
  بطلبه ارشد قبول شم اونجا هه
  شمام تشریف بیارین همدان

 5. shideh آبان ۱۰, ۱۳۹۲ در ۸:۵۳ ب٫ظ - پاسخ

  Afarin be shoma ba in matalebe arzeshmand.

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.