همه‌ی ما حتی در کشوری که در آن زندگی می‌کنیم، با روند تحول معماری ساختمان‌ها نسبت به دوران گذشته تا حدودی آشنایی داریم و به طور شهودی به این موضوع پی برده‌ایم. به نظر شما در دوران پس از ما ساختمان‌ها به چه شکلی خواهند بود؟! آقای Alex de Rijke این  موضوع را بهتر بیان می‌کند: ساختمان‌های قرن ۱۸ با آجر، قرن ۱۹ با فولاد و قرن ۲۰ با بتن ساخته می‌شدند و ساختمان‌های قرن ۲۱ با چوب ساخته خواهند شد.

[message_box title=”توجه” color=”green”]به کسانی که این مطلب را از طریق فیدخوان ها یا اپلیکیشن موبایل اکوگیک مشاهده میکنند پیشنهاد میکنم که مطلب را در وبسایت اصلی مطالعه بفرمایید زیرا این مطالب شامل کدها کوتاهی است که احتمالا فیدخوان ها قادر به نمایش آن ها نیستند.[/message_box]

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-016

Lend Lease،  یک توسعه دهنده‌ی بزرگ استرالیایی، اخیراً ساخت چیزی را به اتمام رسانده است که ادعا می‌کند بلندترین ساختمان چوبی ویکتوریا هاربور واقع در ملبورن می‌باشد. این ساختمان از جنس چوب‌های چند لایه‌ی CLT ساخته شده است (Cross Laminated Timber). آقای de Rijke می‌افزایند:

برای ساخت یک تن فولاد، ۱,۵ تن کربن تولید می‌شود و برای تولید یک تن سیمان، ۱,۱۲۵ تن. با این حال، هیچ کدام از آن‌ها به قدر کافی زیبا و شیک نیستند. یک درخت با چوب الوار برای تولید هر تن چوب، اکسیژن تولید می‌کند و ۱,۴۲ تن کربن را جذب می‌کند. برای درخت‌های الواری هیچ نزولی وجود ندارد زیرا به ازای قطع هر درخت الواری، سه درخت دیگر باید کاشته شود تا متضمن ساخت تجهیزات در آینده باشند.

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-017

image-2051-kwa-7090

طبق اظهارات Lend Lease در اخبار ساخت و ساز، این ساختمان ۳۰% سریع تر از سرعت عادی ساخته شده و دور ریزها و تلفات کمتری داشته است. در اینجا به طور مختصر به برخی از ویژگی‌های این ساختمان اشاره می‌کنم با این حال پیشنهاد می‌کنم مشاهده‌ی وب سایت forteliving را از دست ندهید.

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-00

[accordion]
[acc_item title=”سازه‌ی محکم چوبی”]

Forté بلندترین سازه‌ی مسکونی چوبی در دنیا است. این ساختمان از CLT ساخته شده است (چوب لایه لایه الوار) که می‌تواند انقلابی در زمینه‌ی مواد ساختمانی، دیوارها، کف و سقف ایجاد کند. چوب الوار نه تنها محکم است بلکه طبیعی، شیک و زیبا نیز  می باشد. استفاده از این چوب‌ها، منجر به کاهش چشم‌گیر استفاده از بتن می‌شود. بتن دارای ساخت و ساز ویژه‌ای است که منجر به تولید گازهای گلخانه‌ای بسیاری می‌شود. استفاده از این چوب‌ها در ساختمان همچنین منجر به افزایش قابل توجه بازده انرژی نیز شده است.

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-01[/acc_item]
[acc_item title=”چراغ‌های LED”]

تمامی مکان‌های این ساختمان مجهز به چراغ‌های LED کم مصرف با تکنولوژی سنسور حرکتی می‌باشد که منجر به صرفه‌جویی در میزان قابل توجهی از مصرف برق می‌شود زیرا فقط در مواقعی که به آن‌ها نیاز است روشن می‌باشند.

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-06[/acc_item]
[acc_item title=”باغچه‌ی پرورش گیاه در هر بالکن”]

در بالکن‌های این ساختمان باغچه‌هایی تعبیه شده که امکان رشد و پرورش گیاهان را برای ساکنانش فراهم می‌کند.

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-02[/acc_item]

[acc_item title=”5 دقیقه تا اتوبوس یا واگن برقی”]

آیا می‌دانستید که هر هفته، هر خودروی استرالیایی برای حرکت کردن نیاز به ۲۶۰ دلار هزینه دارد؟ این یعنی ۱۳۵۰۰ دلار در سال! خرج پارکینگ و هزینه‌های دیگر خودرو بماند…. چرا برای خودرو خرج شود در حالی که راه‌های ارزان‌تر و بهتری برای رفتن به اطراف وجود دارد؟برای طی مسافت‌های کوتاه، سیستم‌های اشتراک گذاری دوچرخه نیز وجود دارند که از این ساختمان تا محل اشتراک گذاری فقط دو دقیقه مسافت وجود دارد.  اگر به خودرو نیاز باشد، می‌توان از سیستم اشتراک گذاری خودروی GoGet نیز استفاده کرد که جنب ساختمان است.

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-05[/acc_item]
[acc_item title=”جمع‌آوری آب باران”]

با استفاده از تانک‌های آب، ساختمان Forté قادر است آب‌‌های باران را از سقف جمع‌آوری کند و تا از آن برای توالت، شست‌وشو یا سیستم احتراق استفاده شود.

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-04[/acc_item]
[acc_item title=”سیستم اشتراک دوچرخه”]

برای طی کردن مسافت‌های کوتاه می‌توان از یکی از دو سیستم اشتراک دوچرخه در روبروی درب ساختمان استفاده کرد. در صورت داشتن دوچرخه‌ی شخصی نیز می‌توانید آن را در پارکینگ دوچرخه‌ی اختصاصی که در جلوی درب ساختمان وجود دارد، قفل کنید.

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-07[/acc_item]
[/accordion]

.

داخـــل آپـارتمـــــــــــــــان

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-015

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-018

[accordion]
[acc_item title=”گردش معکوس برای گرمایش و سرمایش”]

این ساختمان مجهز به سیستم کارآمد گردش معکوس هوا برای گرمایش و سرمایش می‌باشد که این امکان را از طریق یک واحد کنترل برای ساکنان فراهم می‌کند. این سیستم همچنین نسبت به دیگر سیستم‌ها از الکتریسیته‌ی کمتری استفاده می‌کند و منجر به کاهش هزینه‌های برق و کربن به جا مانده می‌شود. ادعا می‌شود که این ساختمان ۲۵% انرژی کمتری برای گرمایش و سرمایش مصرف میکند.

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-09[/acc_item]
[acc_item title=”اندازه‌گیری هوشمند”]

سیستم اندازه‌گیری هوشمند به ساکنان این امکان را می‌دهد تا مصرف آب و انرژی خود را به طور لحظه‌ای مشاهده کننده. مثلاً می‌توانند مشاهده کنند که هر یک از سیستم‌های روشنایی، گرمایش و سرمایش و دیگر لوازم چقدر برق مصرف کرده‌اند یا چه میزان آب گرم، سرد و یا آب باران مصرف شده است.

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-010[/acc_item]
[acc_item title=”سوئیچ خاموشی اصلی”]

این سوئیچ‌ها در هتل‌ها به وفور به چشم می‌خورد. اکنون این سوئیچ‌ها در آپارتمان Forte به کار گرفته شده‌اند. وقتی منزل را ترک می‌کنید، می‌توانید تنها با یک کلید تمام چراغ‌ها و سیستم گرمایش/سرمایش را خاموش کنید و پس از بازگشت به منزل می‌توانید آن‌ها را مجدداً روشن کنید. بنابراین در مصرف پول، انرژی و زمان صرفه‌جویی می‌شود.

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-011

[/acc_item]
[acc_item title=”پنکه سقفی”]

این پنکه برای استفاده در تابستان‌ها نصب شده است. استفاده از این پنکه‌ها، یکی از روش‌های کارآمد برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی جهت خنک کردن فضای آپارتمان است.

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-013.5

[/acc_item]
[acc_item title=”مواد غیر سمی”]

بسیاری از فرش‌ها، رنگ‌ها و چسب‌ها حاوی مواد شیمیایی می‌باشند که برای سلامتی انسان مضر هستند. برخی از آن‌ها شامل فورمالدئید می‌باشند که کیفیت هوای داخل آپاراتمان را کاهش می‌دهند. ولی در این آپارتمان نهایت سعی بر این بوده است که از موادی استفاده شود که کیفیت هوای داخل ساختمان و سلامتی ساکنانش را تحت تأثیر قرار ندهند.

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-014[/acc_item]
[/accordion]

.

خواهشمندم اکوگیک را از نظرات سبز خود درباره‌ی این معماری سبز بی نصیب نگذارید.