افتتاح بلندترین برج از جنس چوب الوار در استرالیا

//افتتاح بلندترین برج از جنس چوب الوار در استرالیا

افتتاح بلندترین برج از جنس چوب الوار در استرالیا

همه‌ی ما حتی در کشوری که در آن زندگی می‌کنیم، با روند تحول معماری ساختمان‌ها نسبت به دوران گذشته تا حدودی آشنایی داریم و به طور شهودی به این موضوع پی برده‌ایم. به نظر شما در دوران پس از ما ساختمان‌ها به چه شکلی خواهند بود؟! آقای Alex de Rijke این  موضوع را بهتر بیان می‌کند: ساختمان‌های قرن ۱۸ با آجر، قرن ۱۹ با فولاد و قرن ۲۰ با بتن ساخته می‌شدند و ساختمان‌های قرن ۲۱ با چوب ساخته خواهند شد.

[message_box title=”توجه” color=”green”]به کسانی که این مطلب را از طریق فیدخوان ها یا اپلیکیشن موبایل اکوگیک مشاهده میکنند پیشنهاد میکنم که مطلب را در وبسایت اصلی مطالعه بفرمایید زیرا این مطالب شامل کدها کوتاهی است که احتمالا فیدخوان ها قادر به نمایش آن ها نیستند.[/message_box]

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-016

Lend Lease،  یک توسعه دهنده‌ی بزرگ استرالیایی، اخیراً ساخت چیزی را به اتمام رسانده است که ادعا می‌کند بلندترین ساختمان چوبی ویکتوریا هاربور واقع در ملبورن می‌باشد. این ساختمان از جنس چوب‌های چند لایه‌ی CLT ساخته شده است (Cross Laminated Timber). آقای de Rijke می‌افزایند:

برای ساخت یک تن فولاد، ۱,۵ تن کربن تولید می‌شود و برای تولید یک تن سیمان، ۱,۱۲۵ تن. با این حال، هیچ کدام از آن‌ها به قدر کافی زیبا و شیک نیستند. یک درخت با چوب الوار برای تولید هر تن چوب، اکسیژن تولید می‌کند و ۱,۴۲ تن کربن را جذب می‌کند. برای درخت‌های الواری هیچ نزولی وجود ندارد زیرا به ازای قطع هر درخت الواری، سه درخت دیگر باید کاشته شود تا متضمن ساخت تجهیزات در آینده باشند.

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-017

image-2051-kwa-7090

طبق اظهارات Lend Lease در اخبار ساخت و ساز، این ساختمان ۳۰% سریع تر از سرعت عادی ساخته شده و دور ریزها و تلفات کمتری داشته است. در اینجا به طور مختصر به برخی از ویژگی‌های این ساختمان اشاره می‌کنم با این حال پیشنهاد می‌کنم مشاهده‌ی وب سایت forteliving را از دست ندهید.

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-00

[accordion]
[acc_item title=”سازه‌ی محکم چوبی”]

Forté بلندترین سازه‌ی مسکونی چوبی در دنیا است. این ساختمان از CLT ساخته شده است (چوب لایه لایه الوار) که می‌تواند انقلابی در زمینه‌ی مواد ساختمانی، دیوارها، کف و سقف ایجاد کند. چوب الوار نه تنها محکم است بلکه طبیعی، شیک و زیبا نیز  می باشد. استفاده از این چوب‌ها، منجر به کاهش چشم‌گیر استفاده از بتن می‌شود. بتن دارای ساخت و ساز ویژه‌ای است که منجر به تولید گازهای گلخانه‌ای بسیاری می‌شود. استفاده از این چوب‌ها در ساختمان همچنین منجر به افزایش قابل توجه بازده انرژی نیز شده است.

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-01[/acc_item]
[acc_item title=”چراغ‌های LED”]

تمامی مکان‌های این ساختمان مجهز به چراغ‌های LED کم مصرف با تکنولوژی سنسور حرکتی می‌باشد که منجر به صرفه‌جویی در میزان قابل توجهی از مصرف برق می‌شود زیرا فقط در مواقعی که به آن‌ها نیاز است روشن می‌باشند.

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-06[/acc_item]
[acc_item title=”باغچه‌ی پرورش گیاه در هر بالکن”]

در بالکن‌های این ساختمان باغچه‌هایی تعبیه شده که امکان رشد و پرورش گیاهان را برای ساکنانش فراهم می‌کند.

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-02[/acc_item]

[acc_item title=”5 دقیقه تا اتوبوس یا واگن برقی”]

آیا می‌دانستید که هر هفته، هر خودروی استرالیایی برای حرکت کردن نیاز به ۲۶۰ دلار هزینه دارد؟ این یعنی ۱۳۵۰۰ دلار در سال! خرج پارکینگ و هزینه‌های دیگر خودرو بماند…. چرا برای خودرو خرج شود در حالی که راه‌های ارزان‌تر و بهتری برای رفتن به اطراف وجود دارد؟برای طی مسافت‌های کوتاه، سیستم‌های اشتراک گذاری دوچرخه نیز وجود دارند که از این ساختمان تا محل اشتراک گذاری فقط دو دقیقه مسافت وجود دارد.  اگر به خودرو نیاز باشد، می‌توان از سیستم اشتراک گذاری خودروی GoGet نیز استفاده کرد که جنب ساختمان است.

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-05[/acc_item]
[acc_item title=”جمع‌آوری آب باران”]

با استفاده از تانک‌های آب، ساختمان Forté قادر است آب‌‌های باران را از سقف جمع‌آوری کند و تا از آن برای توالت، شست‌وشو یا سیستم احتراق استفاده شود.

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-04[/acc_item]
[acc_item title=”سیستم اشتراک دوچرخه”]

برای طی کردن مسافت‌های کوتاه می‌توان از یکی از دو سیستم اشتراک دوچرخه در روبروی درب ساختمان استفاده کرد. در صورت داشتن دوچرخه‌ی شخصی نیز می‌توانید آن را در پارکینگ دوچرخه‌ی اختصاصی که در جلوی درب ساختمان وجود دارد، قفل کنید.

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-07[/acc_item]
[/accordion]

.

داخـــل آپـارتمـــــــــــــــان

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-015

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-018

[accordion]
[acc_item title=”گردش معکوس برای گرمایش و سرمایش”]

این ساختمان مجهز به سیستم کارآمد گردش معکوس هوا برای گرمایش و سرمایش می‌باشد که این امکان را از طریق یک واحد کنترل برای ساکنان فراهم می‌کند. این سیستم همچنین نسبت به دیگر سیستم‌ها از الکتریسیته‌ی کمتری استفاده می‌کند و منجر به کاهش هزینه‌های برق و کربن به جا مانده می‌شود. ادعا می‌شود که این ساختمان ۲۵% انرژی کمتری برای گرمایش و سرمایش مصرف میکند.

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-09[/acc_item]
[acc_item title=”اندازه‌گیری هوشمند”]

سیستم اندازه‌گیری هوشمند به ساکنان این امکان را می‌دهد تا مصرف آب و انرژی خود را به طور لحظه‌ای مشاهده کننده. مثلاً می‌توانند مشاهده کنند که هر یک از سیستم‌های روشنایی، گرمایش و سرمایش و دیگر لوازم چقدر برق مصرف کرده‌اند یا چه میزان آب گرم، سرد و یا آب باران مصرف شده است.

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-010[/acc_item]
[acc_item title=”سوئیچ خاموشی اصلی”]

این سوئیچ‌ها در هتل‌ها به وفور به چشم می‌خورد. اکنون این سوئیچ‌ها در آپارتمان Forte به کار گرفته شده‌اند. وقتی منزل را ترک می‌کنید، می‌توانید تنها با یک کلید تمام چراغ‌ها و سیستم گرمایش/سرمایش را خاموش کنید و پس از بازگشت به منزل می‌توانید آن‌ها را مجدداً روشن کنید. بنابراین در مصرف پول، انرژی و زمان صرفه‌جویی می‌شود.

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-011

[/acc_item]
[acc_item title=”پنکه سقفی”]

این پنکه برای استفاده در تابستان‌ها نصب شده است. استفاده از این پنکه‌ها، یکی از روش‌های کارآمد برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی جهت خنک کردن فضای آپارتمان است.

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-013.5

[/acc_item]
[acc_item title=”مواد غیر سمی”]

بسیاری از فرش‌ها، رنگ‌ها و چسب‌ها حاوی مواد شیمیایی می‌باشند که برای سلامتی انسان مضر هستند. برخی از آن‌ها شامل فورمالدئید می‌باشند که کیفیت هوای داخل آپاراتمان را کاهش می‌دهند. ولی در این آپارتمان نهایت سعی بر این بوده است که از موادی استفاده شود که کیفیت هوای داخل ساختمان و سلامتی ساکنانش را تحت تأثیر قرار ندهند.

tallest-timber-apartment-building-opens-australia-ecogeek-ir-014[/acc_item]
[/accordion]

.

خواهشمندم اکوگیک را از نظرات سبز خود درباره‌ی این معماری سبز بی نصیب نگذارید.

توسط | ۱۳۹۲/۱/۲۰ ۲۲:۵۱:۱۷ فروردین ۲۰ام, ۱۳۹۲|معماری سبز|۱۲s دیدگاه

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

۱۲s دیدگاه

 1. مصطفي فروردین ۲۱, ۱۳۹۲ در ۶:۴۶ ق٫ظ - پاسخ

  این خونه علاوه بر مزایای خوبی که داره..معایبی هم داره:

  اول اینکه ساخت خونه های چوبی باعث قطع شدن درختان زیادی میشه و خود همین قطع کردن درختان باعث میشه که اکسیژن کمتری توسط درختان تولید بشه و همچنین روند کاستن دی اکسید کربن توسط درختان کندتر بشه..

  اشکال دوم هم خطر آتش سوزی ساختمان های ساخته شده با چوب هست

  اشکال سومی که به نظرم رسید..عدم مقاومت کافی در برابر بادهای و طوفان های شدید و همچنین سونامی های شدید میباشد..

  البته ساختمان های چوبی در برابر زلزله بسیار مقاوم تر از ساختمان های بتنی هستند..

  • دخو فروردین ۲۲, ۱۳۹۲ در ۱:۳۶ ق٫ظ - پاسخ

   در مورد قطع درختان اگر دقت میکردید گفته شد که به ازای هر قطع درخت بایستی سه درخت بجایش کاشته شود.آتش گرفتتن خانه ها یک اتفاق روزانه در استرالیاست٬ حتما در اینجا فکری برایش کرده اند.

   • مصطفي فروردین ۲۲, ۱۳۹۲ در ۲:۴۸ ق٫ظ - پاسخ

    مساله اینجاست که هر درختی که کاشته بشه, سال ها طول میکشه تا به اندازه درختی که قطع شده برسه..حالا شما حساب کنید که مثلا برای یک ساختمان ۲۰۰ درخت قطع شود..درسته که ۴۰۰ درخت به جاش کاشته میشه..ولی این ۴۰۰ درخت حداقل ۴سال زمان میبره که به اندازه ای رشد کنه تا بتونه کار درختی که قبلا قطع شده را انجام بده..تازه اگر از نو ع درختان چوب سرخ باشه که فکر کنم بالای ده سال طول میکشه

 2. سعید فروردین ۲۱, ۱۳۹۲ در ۱۰:۲۶ ق٫ظ - پاسخ

  این مطلب حاوی چه کدهای کوتاهیست دقیقا؟

  • Rasool cheraghi فروردین ۲۱, ۱۳۹۲ در ۸:۳۵ ب٫ظ - پاسخ

   سلام
   همونطور که مشاهده میفرمایید، ویژگی های ساختمان به صورت اکوردئون نمایش داده میشن. کسانی که از طریق فیدخوان این مطلب را مشاهده میکنن، قادر به مشاهده اکوردئون نیستند و مطلب را به صورت ساده مشاهده میکنن. در واقع این کدهای کوتاه یا short codes قالب وبسایت هست که امکان نمایش اکوردئون را فراهم میکنن، چیزی که در فیدخوان قابل نمایش نیست.

   • Rasool cheraghi فروردین ۲۱, ۱۳۹۲ در ۸:۳۸ ب٫ظ - پاسخ

    سلام. مرسی که نظر خودتون را گفتید.
    در مورد قطع درختان، همون طور که در متن هم بهش اشاره شده، به ازای قطع هر درخت الوار باید دو درخت کاشته بشه. البته حالا من دقیقا نمیدونم این یک قانون هست یا یک پیشنهاد… اگه چنین چیزی قانون باشه یا تبدیل به قانون بشه در این مورد دیگه مشکلی نخواهد بود.
    در دیگر موارد باهاتون کاملا موافق هستم. در این ساختمان اگه یک طبقه آتش بگیره کل ساختمان میسوزه ولی در ساختمان های بتنی، احتمال آتش سوزی در دیگر طبقه ها خیلی کمتر هست.

    • مصطفي فروردین ۲۲, ۱۳۹۲ در ۲:۵۳ ق٫ظ - پاسخ

     در پست بالایی جواب دادم…البته من خودم از خونه های چوبی خیلی خوشم میاد..و اگر این مواردی که گفتم به راحتی حل بشه..به نظرم یکی از زیباترین مصالح در ساختمان چوب هست

     • Rasool cheraghi فروردین ۲۳, ۱۳۹۲ در ۰:۳۵ ق٫ظ

      بله ببخشید اشتباه زیر نظر سعید جواب شما را دادم

 3. امیرکیا فکری فروردین ۲۲, ۱۳۹۲ در ۱۲:۳۷ ب٫ظ - پاسخ

  قطعا در الیاف چوبی آن موادی که میزان احتراق را کمتر کنند یا جلوی انتشار آن را بگیرند ریخته شده.

 4. پیمان فروردین ۲۵, ۱۳۹۲ در ۶:۲۰ ب٫ظ - پاسخ

  اتش سوزی اسان رو هم به گزینها اضافه کنید

 5. مجتبی اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۲ در ۹:۳۳ ق٫ظ - پاسخ

  سلام به همگی.من دانشچوی ارشد صنایچ چوب هستم و دقیقا پایان نامه ام هم در این مورئ است.اگه قار باشه که هیچ دذختی قطع نشه که اکیژن کم میشه اون موقع صنعت چوب میخوابه.اکثرا در ساخت این الوار ها از ضایعات استفاده میشه.به شدت از مواد ضد آتش استفاده میشه که فوق العاده از گشترش آتش جلوگیری میکنه. و مطمئن باش به اندازه ساختمان فولادی در برابر باد مقاومت داره.از هر لحاظ نسبت به مصالح ساختمانی دیگر بهتره ولی فقط هزینه اش زیاده.

  • Rasool cheraghi اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۲ در ۵:۳۱ ب٫ظ - پاسخ

   سلام.
   خیلی ممنون بابت اطلاعات خوبی که در اختیار ما قرار دادید.

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.