شاید برایتان جالب باشد که کشورهای خاورمیانه با ثروت‌های عظیم نفتی، دارای نیمی از پتانسیل دنیا برای تولید انرژی‌های تجدیدپذیر ‌می‌باشند. ولی مسئله‌ی مهم، علم و فرهنگ استفاده از این پتانسیل‌ها است. چندی پیش در گوشه و کنار خبرهایی به گوش می‌رسید که حاکی از آغاز پروژه‌ی ساخت نیروگاه خورشیدی متمرکز در ابوظبی بود. چند روز پیش رئیس امارات، خلیفه بن زاید آل نهیان، رسماً بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی متمرکز (CSP) شمس ۱ را افتتاح کرد. این نیروگاه توسط کمپانی قدرت شمس با ارزش ۶۰۰ میلیون دلار طراحی و توسعه داده شده است و مالکان آن، مصدر، Abengoa Solar و  Total می‌باشند.

the-worlds-largest-concentrated-solar-power-plant-switches-on-in-abu-dhabi-ecogeek-00

این نیروگاه عظیم مساحت یک مایل مربع را اشغال کرده است، چیزی حدود ۲۸۵ زمین فوتبال! به گفته‌ی مصدر، این نیروگاه برق مورد نیاز ۲۰,۰۰۰ خانه را در امارات متحده عربی تأمین خواهد کرد. این نیروگاه همچنین از تولید سالانه‌ی ۱۷۵,۰۰۰ تن گاز کربن دی اکسید در سال جلوگیری می‌کند، که با کاشت ۱.۵ میلیون درخت و کاهش ۱۵,۰۰۰ خودرو از جاده‌ها برابری می‌کند.

 the-worlds-largest-concentrated-solar-power-plant-switches-on-in-abu-dhabi-ecogeek-01

کشور امارات تصمیم گرفته است که تا سال ۲۰۲۰، حدود ۷ درصد از کل انرژی خود را توسط انرژی‌های تجدید پذیر تولید کند. با روندی که امارات پیش گرفته است، به نظر می‌رسد که بتواند به هدف مورد نظر خود برسد. با وجود اینکه ابوظبی سرمایه‌گذاری هوشمندانه‌ای روی CSP انجام داده، سران کمپانی قدرت شمس پیش بینی کرده‌اند که اکثر انرژی تجدیدپذیر این کشور برای رسیدن به هدف مذکور، از طریق انرژی خورشیدی تأمین خواهد شد؛ زیرا سیستم‌ها فتوولتائیک کم‌هزینه‌تر خواهد بود و راه‌اندازی آن‌ها نیز سریع‌تر می‌باشد.

the-worlds-largest-concentrated-solar-power-plant-switches-on-in-abu-dhabi-ecogeek-02

اگر با نیروگاه‌های متمرکز سهموی خطی آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنم آن را در مطالب آموزشی اکوگیک مطالعه فرمایید.