ساختمان پشمالوی سوئدی انرژی باد را به دام می‌اندازد

/, انرژی بادی, معماری سبز/ساختمان پشمالوی سوئدی انرژی باد را به دام می‌اندازد

ساختمان پشمالوی سوئدی انرژی باد را به دام می‌اندازد

گاهی ایده‌هایی به ذهن برخی از انسان‌ها خطور می‌کند که شاید تا آن زمان به ذهن هیچ شخص دیگری خطور نکرده باشد. خس‌خراش، نی‌خراش، پوشال خراش یا هرچه که می‌خواهید اسمش را بگذارید، آسمان‌خراشی است که حاصل تلاش‌های لابراتور معماری  Belatchew می‌باشد. این آسمان‌خراش با پوسته‌ای مویین پوشیده شده به طوری که می‌تواند با انرژی باد، الکتریسیته تولید کند. این طراحی در نگاه اول شاید مانند یک شقایق دریایی به نظر بیاید ولی با رشد تکنولوژی، دست‌یابی به چنین چیزی در آینده چنان دشوار نخواهد بود.

swedish-strawscaper-has-a-hair-covered-shell-to-harvest-energy-from-the-wind-ecogeek-ir-01

با وجود اینکه تلاش های زیادی در راستای استفاده از انرژی بادی در شهرها صورت گرفته است (به دو لینک انتهای مطلب مراجعه فرمایید)، همچنان یک موضوع چالش برانگیز محسوب می‌شود زیرا مشکلات خاص خود را دارد که قبلاً در برخی از مطالب اکوگیک به آن اشاره شده. برای مثال استفاده از توربین‌های بادی سنتی در شهرها تا حدودی غیر ممکن است و باید به دنبال توربین‌هایی بود که سروصدا نداشته، فضای زیادی را اشغال نکنند و برای محیط شهر خطر‌آفرین نباشند. آسمان‌خراش مذکور طرحی است که قصد دارد این مشکلات را پشت سر بگذارد و برای شهرنشینان سوئدی برق تولید کند. این ساختمان در واقع با پوشش مویین خود از انرژی باد برای تولید برق استفاده می‌کند، بدون اینکه دست به دامن توربین‌های بادی شود.

swedish-strawscaper-has-a-hair-covered-shell-to-harvest-energy-from-the-wind-ecogeek-ir-00

سیستم نصب شده روی این آسمان خراش از تکنولوژی فیزوالکتریکی که انرژی جنبشی ناشی از باد را به الکتریسیته تبدیل می‌کند بهره می‌جوید. ارتعاشات اجزاء کوچک روی این ساختمان برای پرندگان یا انسان‌ها خطرناک نمی‌باشد و همچنین مانند توربین‌های بادی سنتی سروصدا و آلودگی صوتی زیادی تولید نمی‌کنند.

این طرح، جهت گسترش و توسعه‌ی یک برج در استکهلم سوئد می‌باشد که روند ساخت آن در سال ۱۹۹۷ به پایان رسیده است. لابراتور Belatchew با این طرح جدید، برای بخشیدن زندگی تازه به این پروژه‌ی قدیمی پا به میدان گذاشته است و همچنین با بکار بردن تکنولوژی و ادغام آن با طراحی منحصر بفرد قصد دارد دیدگاه ما نسبت به شهرها را تغییر دهد. در پایان پیشنهاد میکنم از دو مطلب زیر با موضوع مرتبط دیدن فرمایید:

یکپارچه سازی توربین بادی با ساختمان، آری یا نه؟

رونمایی از بزرگ‌ترین پشت بام مجهز به مزرعه بادی در اکلاهما

منابع:

+ Belatchew Labs

via David Report

توسط | ۱۳۹۲/۳/۲ ۱۹:۵۵:۵۷ خرداد ۲ام, ۱۳۹۲|اخبار انرژی, انرژی بادی, معماری سبز|۴s دیدگاه

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

۴s دیدگاه

 1. hengame آذر ۱۱, ۱۳۹۳ در ۱۲:۱۳ ب٫ظ - پاسخ

  سلام ام این ساختمون چیه؟ واقعا اجرا شده؟

 2. hengame آذر ۱۱, ۱۳۹۳ در ۱۲:۱۵ ب٫ظ - پاسخ

  دیدگاه…salam esme in sakhtemon chie? aya ejra shode

 3. دحمان مهر ۲۳, ۱۳۹۴ در ۶:۳۵ ب٫ظ - پاسخ

  سلام لطفا فونت نوشتن مطالب رو عوض کنید.

 4. دحمان مهر ۲۳, ۱۳۹۴ در ۶:۳۷ ب٫ظ - پاسخ

  سلام لطفا فونت نوشتاری مطالب رو عوض کنید

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.