طراحی ربات بتون خور برای تخریب ساختمان

/, تکنولوژی سبز/طراحی ربات بتون خور برای تخریب ساختمان

طراحی ربات بتون خور برای تخریب ساختمان

یکی از عیوب ساختارهای بتونی این است که برای تخریب طراحی نشده‌اند و تخریب آن‌ها توسط کارگرها به طور آهسته، با سروصدا و گردوغبار زیاد صورت می‌گیرد که قطعاً مشکلاتی را برای شهرنشینان می‌تواند به همراه داشته باشد. اکنون Omer Haciomeroglu قصد دارد با طراحی خود به این مشکل خاتمه دهد. این دانشجوی طراحی به تازگی برنده جایزه برترین جایزه ربات بازیافت‌گر شده است. به گفته‌ی طراح این ربات:

ERO از آب برای شکستن سطح بتون و جداسازی آن استفاده می‌کند و مواد باقیمانده را به داخل می‌کشد. این ربات به خوبی مواد دور ریز و تمیز شده را جدا می‌کند. چیزی که تاکنون دور ریخته شده، جهت استفاده مجدد در بتون ساختمان‌های جدید استفاده نشده است، ولی با این ربات می‌توان آن‌ها را بازیافت کرد. نه گردوغباری تولید میشود، نه مواد دور ریزی و نه نیاز به جداسازی مواد است…

beware-brutalism-concrete-eating-robot-literally-erases-buildings-ecogeek-ir

این وسیله از آب تحت فشار به نام آب تخریب یا hydro-demolition استفاده می‌کند، چیزی که امروزه برای برهنه کردن میل گردها جهت بازسازی پروژه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخلاف دیگر روش‌های آزمایشی که به دیگر بخش‌های ساختمان آسیب وارد می‌کنند، این روش دارای لرزش زیادی نیست و میله‌های تقویت کننده را تخریب نمی‌کند. پس از تخریب، آب توسط روش گریز از مرکز از مواد جدا می‌شود (فکر کنم روشی شبیه خشک کردن لباس در ماشین لباس‌شویی).

beware-brutalism-concrete-eating-robot-literally-erases-buildings-ecogeek-ir-02

همه چیزها روی ربات نصب می‌گردد تا در جهت مناسب حرکت کند و کار خود را انجام دهد. به گفته‌ی طراح:

یک ناوگان مستقل ربات بازیافت‌گر بتون ERO در ساختمان قرار می‌گیرد. این ربات محیط اطراف را اسکن کرده و مسیری را تعیین می‌کند تا کارش را در آن انجام دهد. وقتی کارش را شروع کند، عملاً ساختمان را می‌تراشد.

beware-brutalism-concrete-eating-robot-literally-erases-buildings-ecogeek-ir-03

امیدواریم که به زودی شاهد چنین ربات‌هایی در تخریب ساختمان‌های فرسوده باشیم.

 منبع + اطلاعات بیشتر

توسط | ۱۳۹۲/۵/۴ ۲۱:۳۹:۴۱ مرداد ۲ام, ۱۳۹۲|بازیافت, تکنولوژی سبز|۳s دیدگاه

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

۳s دیدگاه

  1. محسن مرداد ۴, ۱۳۹۲ در ۸:۰۵ ب٫ظ - پاسخ

    جالب بود!

  2. Bahram مرداد ۲, ۱۳۹۴ در ۴:۴۶ ب٫ظ - پاسخ

    بسیار عالی هستند. به نظر شما این محصولات کیبصورت اقتصادی و بصرفه وارد زندگی ما خواهندشد؟؟

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.