راهنمای اکوگیک برای برچسب‌های زیست محیطی ساختمان‌های سبز (قسمت اول)

//راهنمای اکوگیک برای برچسب‌های زیست محیطی ساختمان‌های سبز (قسمت اول)

راهنمای اکوگیک برای برچسب‌های زیست محیطی ساختمان‌های سبز (قسمت اول)

اگر خواننده‌ی اکوگیک باشید، احتمالاً به ساختمان‌های سبز علاقه‌مند هستید و می‌خواهید بدانید که چگونه می‌توان یک سازه را از لحاظ زیست‌محیطی بهتر ساخت. اما پرسش اصلی اینجاست که با چه معیاری ارزش زیست‌محیطی یک ساختمان سبز مشخص می‌شود. به این‌ منظور، برچسب‌های زیست‌محیطی از جمله مواردی هستند که پس از بررسی‌های لازم به ساختمان‌های سبز داده می‌شوند. این برچسب‌ها، متعلق به شرکت‌های مختلفی می‌توانند باشند که هر کدام معیارها و مقررات خود را دارند. راهنمای اکوگیک برای برچسب‌های زیست‌محیطی ساختمان‌های سبز، سعی بر این دارد که شما را با مهم‌ترین انواع این برچسب‌ها و تفاوت‌های آن‌ها آشنا کند.

ecogeek-guid-to-green-lables-00

کدام برچسب معتبر‌تر است؟

leed-exam

اولین نکته برای مقایسه دوبرچسب زیست‌محیطی، شناخت طرف‌های بهره‌مند از لحاظ اقتصادی است. ممکن است شرکتی که در ساختمان‌سازی نفعی دارد، از اعطای برچسب‌ها برای فروش بیشتر ساختمان‌ها استفاده کند. همچنین بعضی شرکت‌های ساختمانی پا را فراتر نهاده و برچسب زیست محیطی مربوط به خود را ارائه می‌دهد که در آن استاندارد‌های زیست‌محیطی به سادگی قابل‌تشخیص نیست. طرف سومی که هیچ‌گونه ارتباط تجاری با کارفرما و پیمانکار نداشته باشد، در اعتبار یک برچسب بیشتر مؤثر است. سیستم‌های اعطای گواهی مستقل مانند LEED، در حالت کلی سیستمی شفاف و باز دارند و نحوه دادن امتیاز‌های زیست‌محیطی به ساختمان‌ها کاملاً مشخص است. البته باید برای سیستم‌هایی مانند C2C و BIFMA که در پروژه‌های ساختمانی ذی‌نفع هستند ولی در آن‌ها استانداردها شفاف ارائه می‌شود، احترام قائل شد.

نمونه‌هایی رایج از برچسب‌های ساختمانی مستقل

main-building-certifications-leed-01

BREEM

breeam-logo

روش ارزیابی زیست‌محیطی احداث ساختمان‌های تحقیقاتی یا به اختصار BREEM از اولین درجه‌بندی‌های فراگیر در ساختمان‌های بریتانیا و به تعبیری ساختمان‌های جهان است. BREEM معادل انگلیسی LEED در امریکاست و در واقع سیستم درجه‌بندی LEED امریکا الهام‌‌گرفته از BREEM است. مهم‌ترین شاخصه‌های یک ساختمان در این برچسب، مصرف انرژی و آب، راحتی ساکنان، آلودگی، رفت‌و‌آمد، مصالح به‌کار‌رفته، دفع زباله و فاضلاب و مدیریت آن‌ها در مقایسه با استاندارد‌های تعریف شده است.

join-ecogeekfans-on-facebook-1

LEED

leedیکی از معتبر‌ترین برچسب‌های زیست‌محیطی در ایالات متحده است که مخفف عبارت راهبری انرژی و طراحی زیست‌محیطی در انگلیسی است. این سیستم، توسط کمیته ساختمان‌های سبز امریکا USGBC برای اندازه‌گیری و درجه‌بندی عملکرد زیست‌محیطی ساختمان‌ها،  بخش داخلی ساختمان و نواحی همجوار آن تعریف شده است. امتیاز‌های این سیستم مستقل به مصرف انرژی، استفاده بهینه از آب، مصرف مواد بازیافتی و کیفیت هوای داخلی تعلق می‌گیرد و به هر کدام از این موارد، نشان طلایی، نقره‌ای، برنزی یا پلاتینی داده می‌شود. با توجه به اینکه سیستم LEED در سال ۱۹۹۸ طرح‌ریزی شده است و ساختمان‌های جدید از لحاظ تکنولوژی همواره در حال پیشرفت هستند، USGBC همگام با پیشرفت‌های ساختمان‌سازی، نسخه‌های جدیدتری از این سیستم را ارائه داده که جدیدترین آن‌ها LEED v4 در پاییز سال ۲۰۱۲ بوده است.

LEED v4 شامل بخش‌های جدیدی از بازار، سرویس‌های کارآمد و افزایش قدرت فنی در برخی حوزه‌ها می‌شود که از بین آن‌ها می‌توان به روشنایی و مدیریت ساختمان اشاره کرد که قبلاً چندان از نظر LEED قابل توجه نبود. مورد قابل توجه دیگر که LEED v4 به آن پرداخته، مواد و منابع هستند به طوری که به تفکر چرخه‌ی عمر تمامی اجزای ساختمان اهمیت داده است در صورتی که این مورد در LEED v3 فقط در حد قابلیت بازیافت بوده است.

ecogeek-guid-to-green-lables-02

یکی از نمونه‌های طلایی LEED مرکز بهداشت و درمان Hopewell در پنینگتون است. برخی از نقاط قوت این ساختمان عبارتند از: محوطه‌سازی مصرف آب، کاهش مصرف آب، بازیافت ۹۰درصدی زباله‌ها و دور ریزها از فاز ساخت و ساز، استفاده از مواد منطقه‌ای، حفظ فضای باز که الزامات منطقه بندی را ۶۷درصد افزایش داده است، کاهش آلودگی نوری و محافظت  C/S Acrovyn از درب‌ها و دیوارها است.

LBC

living-building

استاندارد «چالش ساختمان محل زندگی» که عنوان برچسب آن به صورت مخفف LBC است، یکی از سخت‌ترین گواهینامه‌ها برای صنایع شناخته می‌شود. LBC از استاندارد‌های LEED چند گام فراتر می‌رود و ساختمان را با معماری ذاتی به‌کار‌رفته در طبیعت مقایسه می‌کند. از جمله موارد لازم برای دریافت این برچسب می‌توان به مصرف انرژی خالص صفر، آلودگی خالص صفر و مصرف آب خالص صفر اشاره کرد. جالب اینجاست که ساختمان‌هایی نیز موفق به دریافت این برچسب شده‌اند.

استاندارد ملی ساختمان‌های سبز از انجمن ملی ساختمان‌سازی

nabh

این استاندارد جایگزین‌هایی برای موارد سخت‌گیرانه LEED در شش زمینه زیر در نظر می‌گیرد:

طراحی فضا، استفاده بهینه از منابع، مصرف آب بهینه، مصرف انرژی بهینه، کیفیت فضای داخلی ساختمان، سهولت استفاده و نگهداری ساختمان

این استاندارد فقط مخصوص خانه‌های مسکونی است که مؤسسه ملی استاندارد امریکا نیز آن را پذیرفته است.

گواهی‌های چندگانه و موردی

بعضی گواهی‌ها ممکن است فقط به یک معیار از ساختمان توجه کنند و برخی نیز جمعی از معیارها را درنظر می‌گیرند. در قسمت بعدی به نمونه‌هایی از هر کدام از این نوع گواهی‌ها اشاره می‌شود. درقسمت بعدی همچنین درمورد حرکت ساختمان ها به سمت شفافیت و سادگی خواهیم پرداخت. پس برای آگاهی از قسمت بعد (و پایانی) این مطلب، حتما اکوگیک را دنبال کنید.

راهنمای اکوگیک برای برچسب‌های زیست محیطی ساختمان‌های سبز (قسمت دوم)

توسط | ۱۳۹۲/۵/۱۶ ۱۸:۴۲:۱۶ مرداد ۹ام, ۱۳۹۲|معماری سبز|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

من فعال محیط زیست نیستم، ولی سعی می کنم مسئولیت پذیر باشم...

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.