راهنمای اکوگیک برای برچسب‌های زیست محیطی ساختمان‌های سبز (قسمت دوم)

/, معماری سبز/راهنمای اکوگیک برای برچسب‌های زیست محیطی ساختمان‌های سبز (قسمت دوم)

راهنمای اکوگیک برای برچسب‌های زیست محیطی ساختمان‌های سبز (قسمت دوم)

در قسمت قبلی این مطلب، با برچسب‌های  مهمی مانند LEED، BREEM، LBC و… آشنا شدید. اکنون شما را به مطالعه ادامه مطلب برچسب‌های زیست محیطی ساختمان‌های سبز دعوت می‌کنم:

گواهی‌های چندگانه و موردی

بعضی گواهی‌ها ممکن است فقط به یک معیار از ساختمان توجه کنند و برخی نیز جمعی از معیارها را درنظر می‌گیرند. در اینجا به نمونه‌هایی از هر کدام از این نوع گواهی‌ها اشاره می‌شود.

main-building-certifications-02

گواهی‌های موردی

Energy Star

energy-star-ecogeek

ستاره انرژی، سیستمی است که توسط سازمان حفاظت محیط زیست امریکا، EPA برنامه‌ریزی شده است تا مشتریان در مورد مصرف انرژی خانه‌ها راهنمایی کند. برچسب آبی‌رنگ نشان‌دهنده این خواهد بود که ساختمان موردنظر، مصرف انرژی پایینی دارد و از لحاظ هزینه‌های انرژی به‌صرفه خواهد بود.

Watersence

epa-water-sense

این سیستم باز هم متعلق به EPA است و به مشتری کمک می‌کند تا ساختمانی با مصرف آب کم انتخاب کند. برای دریافت این برچسب، متقاضیان باید ثابت کنند که ساختمانشان حداقل ۲۰ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی دارد.

FSC

fsc-logo

سیستمی متعلق به شورای نظارت جنگل‌ها که به صورت مستقل عمل می‌کند و در سال ۱۹۹۳ با هدف گسترش مسئولیت‌پذیری در قبال جنگل‌ها و مدیریت منابع جنگلی در صنایع تهیه شده است.

گواهی‌های چندگانه

C2C

cradle-to-cradleسیستمی که توسط انستیتوی نوآوری C2C ارائه شده است و سازندگان را در مسیری قرار می‌دهد که محصولاتی امن، سلامت و قابل بازیابی به طبیعت یا صنعت تولید کنند.

SCS

scs-logo-163x156

سیستم گواهی‌نامه علمی SCS یکی از قدیمی‌ترین گواهی‌نامه‌های زیست‌محیطی است که به انواع مختلفی از محصولات داده می‌شود.

Green Seal

green-seal

مُهر سبز یکی دیگر از سیستم‌های گواهی چندگانه است که به مواردی مختلفی از چسب و صابون گرفته تا پنجره و لامپ‌ها اعطا می‌شود. برچسب مُهر سبز از قدیمی‌ها در این زمینه است، به طوری که در راهنمای LEED به آن ارجاع داده شده است.

BIFMA

bifma

انجمن تولیدکنندگان لوازم اداری و سازمانی (BIFMA ) استانداردی در سال ۱۹۷۳ برای لوازم و تجهیزات مختلف تهیه کرده است. این انجمن، سپس وارد حوزه‌هایی نظیر عملکرد اجتماعی کارخانجات، مصرف انرژی، انتخاب مصالح و اثرات بر سلامتی انسان و اکوسیستم شد.

GreenGUARD

greenguard

سیستم برچسب محافظ سبز توسط سازمانی بی‌طرف به نام UL Environment مدیریت می‌شود و بیشتر بر تشعشات، سمیت و کیفیت هوای داخلی تأکید دارد

UL Environment

UL-environment

این سازمان همچنان که سیستم برچسب محافظ سبز را برعهده دارد، سیستم‌های برچسب گواهی‌های چندگانه یا موردی خود را نیز دارد.

CRI

cri-logo

این برچسب که با دو نوع سبز و سبز ویژه شناخته می‌شود، توسط انستیتوی قالی و قالیچه تهیه شده است که از اهداف آن کم‌شدن ترکیبات آلی فرّار در قالی‌ها، پشتی‌ها، کوسن‌ها و چسب‌هاست.

HPD

HPD

اظهارنامه شراکتی سلامت کالا، HPD‌، وسیله‌ای است تا صنعتگران گزارشی از محتویات محصولات و اطلاعات سلامت مصالح و مواد ساختمانی ارائه دهند.

حرکت به سمت شفافیت و سادگی

اکنون، با این توضیحاتی که در مورد برچسب‌های زیست‌محیطی گفته شد، انتظار می‌رود تا تشخیص ساختمان‌های سبز در مطالب اکوگیک راحت‌تر شده باشد. ساخت ساختمان‌های سبز، موضوعی بسیار پیچیده است و جنبه‌های گوناگونی دارد. به همین نسبت، گواهی‌های ساختمان‌های سبز نیز با پیچیدگی‌های زیادی روبرو است و شاید برای درک و تفسیر و مقایسه کامل برچسب‌ها نیاز به کتاب‌های راهنما باشد. البته، جای امیدواری است که میل طراحان به ساختمان‌های سبز، قوی‌تر از همیشه است و خواست مشتریان نیرویی بیش از پیش برای شفافیت در برچسب‌های سبز ساختمان‌ها ایجاد می‌کند. بسیاری از گواهی‌های ساختمانی و کالایی سبز مانند C2C و LEED هرساله شفاف‌تر و در عین‌حال سخت‌گیرانه‌تر می‌شوند و این به خاطر تقاضای معماران و طراحان سبز فارغ‌التحصیل شده است. در حالی که چند سالی است که به نوعی هرج‌و‌مرج در برچسب‌های سبز روبرو هستیم، ولی ملاحظات اقتصادی و خواست مشتریان، کم‌کم شرایط را به سمت شفافیت و سادگی خواهد کشاند. به علاوه، سازمان‌های عهده‌دار این سیستم‌ها، برنامه‌هایی نیز برای آمادگی طراحان و معماران برای ساخت سازمان‌های سبز درنظر گرفته‌اند.

green-bulding-example-ecogeek-ir-012

عکس: طراحی داخلی دبستان برتچی کاری از گروه معماری KMD. این ساختمان با طرح ارتباط بین طبقات منحصر به‌فرد خود، موفق به دریافت گواهی LBC شده است.

توسط | ۱۳۹۲/۱۰/۱۳ ۱۹:۵۹:۲۴ مرداد ۱۶ام, ۱۳۹۲|آموزش, معماری سبز|۲s دیدگاه

درباره نویسنده:

من فعال محیط زیست نیستم، ولی سعی می کنم مسئولیت پذیر باشم...

۲s دیدگاه

  1. علی دی ۱۳, ۱۳۹۲ در ۲:۲۸ ق٫ظ - پاسخ

    امیدوارم روزی بتونیم این برچسب ها رو روی ساختمونای ایرانی هم داشته باشیم و البته مردم هم دغدغه سبز بودن رو داشته باشند.

  2. رامین خرداد ۲۶, ۱۳۹۴ در ۲:۲۲ ب٫ظ - پاسخ

    عالی بود
    مرسی

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.