آلمان به تازگی رکورد ماهیانه برداشت انرژی تجدیدپذیر خورشیدی را شکست، این در حالی است که کشورهای توسعه یافته‌ی زیادی وجود دارند که از نور آفتاب بیشتری نسبت به آلمان برخوردار هستند. بر اساس اطلاعاتی از EXEE، این کشور توانسته است به ۵.۱ تراوات ساعت انرژی خورشیدی در ماه جولای دست پیدا کند که ۴۲ درصد نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرده است. این رکورد بار دیگر تاکید می‌کند که کمبود نور خورشید مانع بالا بردن ظرفیت تولید انرژی خورشیدی نیست و همچنین اگر کشوری با چنین آفتابی توانسته است به این رکورد دست یابد، برای کشورهایی مانند ایران با این وسعت و آفتاب، محدودیتی در تولید انرژی خورشیدی وجود نخواهد داشت مخصوصاً که ایران، داغ‌ترین کویر دنیا را در دل خود نیز جای داده است.

germany-shatters-monthly-solar-power-generation-record-with-5-1-terawatt-hours-of-clean-energy-ecogeek-00

موضوع حیرت انگیز دیگر این است که در ایالات متحده که از هر نظر برای استحصال انرژی خورشیدی مساعدتر است، ۰.۷۴۶ تراوات ساعت انرژی خورشیدی در ماه می ۲۰۱۳ برداشت شده است، یعنی آلمان توانسته است ۶.۵ برابر آمریکا از انرژی خورشیدی تولید کند! این موضوع، اکوگیک را از بکار بردن جمله‌ی “هر که بامش بیش، انرژی خورشیدی‌اش بیشتر” باز می‌دارد. این پایان کار نیست! تا پایان این مطلب باز هم برای شما موارد حیرت آور دیگری نیز دارم.

باید به اطلاعتان رسانده شود که آلمان همچنین یک کشور پیشرو در زمینه انرژی بادی نیز هست. میزان برداشت انرژی بادی آلمان در ماه ژانویه ۲۰۱۳ نیز به ۵ تراوات ساعت در ماه رسید.

germany-shatters-monthly-solar-power-generation-record-with-5-1-terawatt-hours-of-clean-energy-ecogeek-01

با ۴۰۰ مگاوات به ازای هر یک میلیون انسان در انتهای سال ۲۰۱۲، آلمان کشور پیشرو از نظر ظرفیت تولید انرژی خورشیدی در دنیا شناخته شد. آلمان همچنین کشور شماره یک در نصب پنل فتوولتائیک است. بزرگ‌ترین پشت بام خورشیدی اروپا با ظرفیت ۸.۱ مگاوات به تازگی در نزدیکی فرانکفورت کامل شد که تصویری از آن را در اینجا مشاهده می فرمایید:

germany-shatters-monthly-solar-power-generation-record-with-5-1-terawatt-hours-of-clean-energy-ecogeek-02

جالب‌ترین نکته این است که قسمت اعظم این ظرفیت تولید انرژی خورشیدی آلمان، به لطف پنل‌های خورشیدی نصب شده در بام خانه‌ها و ساختمان‌ها است. علاوه بر این، افزایش چشم‌گیر نصب پنل‌های خورشیدی منجر به کاهش قیمت راه‌اندازی و تجهیزات انرژی خورشیدی در این کشور شده است به طوری که قیمت آن حدود نصف قیمت استحصال انرژی خورشیدی در آمریکا است.

با مشاهده چنین موفقیت‌هایی در زمینه‌ی انرژی‌های تجدیدپذیر، از شنیدن تعطیل شدن یک نیروگاه ۳.۱ گیگاواتی با سوخت فسیلی در آلمان نباید زیاد تعجب زده شوید! یکی از علل این امر، پایین آمدن قیمت عمده فروشی برق در آلمان بخاطر استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر است. germany-shatters-monthly-solar-power-generation-record-with-5-1-terawatt-hours-of-clean-energy-ecogeek-03

منبع:

+ Germany Solar Data