آشنایی با انرژی بادی

///آشنایی با انرژی بادی

آشنایی با انرژی بادی

 اثرات اقتصادی برق بادی

بدلیل بهبود فنآوری، برق بادی توان رقابت با منابع متعارف فسیلی را پیدا کرده است. در بهترین سایت‌های بادی، هزینه‌های تولید برق بادی در حال حاضر معادل هزینه‌ی تولید برق از نیروگاه‌های جدید زغال‌سنگ سوز و گاز سوز می‌باشد. اگر هزینه‌های زیست محیطی و اجتماعی تولید برق در محاسبات مد نظر قرار گیرد برق بادی ارزانتر از دیگر فن‌آوری‌های تولید برق می‌باشد.

 برای مدت زمان طولانی، هزینه‌ی برق بادی با هزینه راه اندازی نیروگاه‌های متعارف مقایسه گردیده است و این در حالی است که نیروگاه‌های متعارف در زمان احداث، از حجم عظیمی از یارانه‌ها برخوردار گردیده و طی زمان مستهلک گردیده‌اند. اما در کشورهای در حال توسعه و کشورهای توسعه یافته و با توجه به نیاز به ظرفیت اضافی و از رده خارج شدن نیروگاه‌های قدیمی، انرژی باد بایستی با هزینه‌ی بسیار بالاتر ساخت نیروگاههای حرارتی یا هسته‌ای جدید رقابت کند.

در ارزیابی نیروگاههای بادی، هزینه‌ها و درآمدهای طرح، مدت زمان برگشت سرمایه، قیمت انرژی الکتریکی تولیدی و نرخ بازده داخلی سرمایه، شاخص‌های نهایی برای مقایسه کامل مؤلفه‌های مختلف می‌باشند. از آنجا که برای گسترش سیستم عرضه انرژی الکتریکی توسعه‌ی پایدار را تعقیب میکنیم باید تمام هزینه‌ها و منافع اجتماعی هر مولد را مدنظر قرار دهیم. باید در نظر داشت که از بین صرفه‌های اقتصادی و غیر اقتصادی تنها هزینه دفع آلاینده‌های زیست محیط‌ی و تصفیه گازهای مضر متصاعد از نیروگاههای فسیلی می‌تواند بصورت کمی در محاسبات وارد شود. این هزینه‌ها در واقع در برگیرنده تمام اثرات زیست محیطی آلاینده‌ها در کوتاه مدت و بلندمدت از قبیل تولید Sox و Nox و Cox و هیدروکربورها و سایر گازهای سمی، آلودگی آب و خاک و ایجاد باران‌های اسیدی و تولید گازهای گلخانه‌ای می‌باشند که معمولا در برآورد هزینه‌ی ساخت و بهره‌وری نیروگاه‌های فسیلی منظور نمی‌گردد.

در ضمن هزینه تولید برق از انرژی باد در دو دهه گذشته بطور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است. برق تولید شده توسط انرژی باد در سال ۱۹۷۵، ۳۰ سنت برای هر کیلو وات ساعت بوده اما کنون به کمتر از ۵ سنت رسیده است. توسعه فناوری ساخت توربین‌های بادی جدید قیمت را نیز کمتر خواهد کرد. همچنین در دنیا پنج کشور آلمان، آمریکا، اسپانیا، هند و چین پیشتاز دیگران می باشند و کل ظرفیت نصب توربین‌های در دنیا تا پایان سال ۲۰۰۷ میلادی بیش از ۹۳ گیگاوات می‌باشد.

در ضمن کل سرمایه در گردش صنعت انرژی باد جهان در سال ۲۰۰۲ میلادی (۱۳۸۱ خورشیدی) برابر ۷ میلیارد یورو بوده است. قیمت سرمایه گذاری انرژی باد در حدود ۱۰۰۰ دلار بر کیلووات برآورد میشود که در حدود ۷۵۰ دلار آن به هزینه تجهیزات و مابقی به هزینه های آماده کردن سایت و نصب و راه اندازی مرتبط می‌شود. در چند سال اخیر با بزرگتر شدن سایز توربین‌های تجاری، قیمت سرمایه گذاری کلی آنها کاهش یافته است. صنعت انرژی باد منافع اقتصادی و اجتماعی مختلفی را به همراه دارد که از جمله مهمترین آنها عبارتند از:

کاهش اتکا به منابع انرژی وارداتی – این مسئله یکی از مهمترین دلایل رویکرد کشورهای صنعتی به انرژی‌های تجدیدپذیر و انرژی باد است. لکن در کشورهای تولید کننده نفت نظیر ایران نیز از جنبه دیگری می‌توان به آن نگریست و آن افزایش فرصت صادرات است.

تقویت ساختار اجتماعی و اقتصادی مناطق روستایی – بدلیل ماهیت انرژی باد که به تولید غیر متمرکز و اغلب به نقاط دور افتاده و روستایی می پردازد، توسعه این صنعت چه در کشورهای سرمایه داری و پیشرفته و چه در کشورهای در حال توسعه تحولات و پیشرفت های آشکاری را در مناطق روستایی بدنبال خواهد داشت.

اشتغال زایی – ایجاد شغل این صنعت در میان دیگر صنایع انرژی از همه بیشتر است. در اروپا نصب یک مگاوات برق بادی برای ۱۵ الی ۱۹ نفر شغل ایجاد می‌کندکه این رقم در کشورهای در حال توسعه براحتی می‌تواند دو برابر شود. به طور مثال در سال ۲۰۰۰ که ظرفیت نصب شده برق بادی در اروپا در حدود ۸۰۰۰ مگاوات بود، بیش از نیم میلیون نفر در این صنعت به کار اشتغال داشتند.

در کشورمان ایران علیرغم اینکه مشاهده می‌شود هزینه‌های خصوصی توسعه نیروگاههای بادی برای تولید برق هم اکنون در حال اقتصادی شدن می‌باشد ولی اگر هزینه‌های اجتماعی نیروگاههای فسیلی که در برگیرنده اثرات برونزایی منفی است مبنای مقایسه قرارگیرد، هزینه تولید در مولدهای بادی کمتر از فسیلی خواهد بود و برق حاصل از آن می‌تواند بعنوان یک انرژی پایدار در توسعه اقتصادی – اجتماعی کشور مورد استفاده قرار گیرد.

توسعه جهانی و بهره گیری از پتانسیل عظیم برق بادی

در حال حاضر انرژی باد با رشد متوسط سالیانه بیش از ۲۶ درصد از سال ۱۹۹۰ به بعد، بالاترین میزان رشد را در بین منابع مختلف انرژی داشته است. ظرفیت جهانی تولید انرژی باد در انتهای سال ۲۰۰۵ بیش از ۵۹ گیگاوات بوده است. با این وجود هنوز هم از پتانسیل جهانی انرژی بادی به طور کامل استفاده نشده است. از نظر تاریخی، بازار انرژی بادی عمدتا تحت کنترل پنج کشور آلمان، اسپانیا ، ایالات متحده آمریکا، هند و دانمارک بوده است. اما طی سال‌های اخیر بسیار از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه درصدد توسعه بهره گیری از انرژی باد بوده‌اند و چندین کشور خارج از اروپا و ایالات متحده در حال حاضر گام‌های اولیه برای توسعه بازارهای تجاری بزرگ مقیاس انرژی بادی را برداشته‌اند. اهداف سیاستی برای انرژی بادی در حال حاضر در ۴۵ کشور دنیا و از جمله ۱۰ کشور در حال توسعه وضع گردیده است و چین به تنهایی طی سال‌های اخیر هدف خود را تولید ۳۰ گیگاوات برق بادی تا سال ۲۰۲۰ قرارداده است و این در حالی است که پتانسیل بهره‌گیری از انرژی باد در این کشور و سایر کشورها بسیار بالاتر از ارقام ذکر شده می‌باشد.

طبق پیش بینی آژانس بین المللی انرژی، تا سال ۲۰۳۰ برق بادی دومین منبع بزرگ تجدیدپذیر پس از برق آبی‌های بزرگ به حساب می‌آید و طبق برآورد شورای جهانی انرژی باد تا سال ۲۰۴۰ صنعت برق بادی توانایی گردش مالی سالیانه ۶۷ میلیارد دلاری را داراست. همچنین بر اساس پیش بینی‌ها، ظرفیت بادی نصب شده دنیا از حدود ۹۴ گیگاوات سال ۲۰۰۷ به ۱۰۰۰ گیگاوات تا سال ۲۰۲۰ افزایش خواهد یافت و ۱۲ درصد عرضه برق دنیا را به خود اختصاص خواهد داد. البته شایان ذکر است که تنها در صورتی پتانسیل رشد انرژی بادی از حجم گسترده برخوردار خواهند بود که سیاست‌های انرژی کماکان اجرا گردیده و کشورهای بیشتری در صدد توسعه بازار انرژی بادی برآیند و سیاست‌های حمایتی نیز بدرستی اجرا شود.

اطلاعات دقیق از رژیم باد

introduction-to-wind-energy-ecogeek-02

در طی دهه گذشته، در بسیاری از کشورها مطالعاتی برای تخمین منبع انرژی باد در دسترس در هر منطقه، انجام گرفت. برخی از این مطالعات تا حد اطلس باد مانند اطلس منبع انرژی باد ایالات متحده آمریکا، اطلس باد اروپا و اطلس باد برای آمریکای لاتین، آمریکای مرکزی و جنوبی توسعه داده شده‌اند. نقشه‌های باد برای چین، اسپانیا، پرو، مصر، اردن، سومالی، کشورهای ساحل، اتیوپی، بخشی از کشورهای مستقل مشترک المنافع و ….. یک نقشه باد هم برای کل دنیا چاپ شده است.

 

توسط | ۱۳۹۲/۸/۶ ۷:۳۲:۰۵ مرداد ۱۲ام, ۱۳۹۲|آموزش, آموزش انرژی بادی|۷s دیدگاه

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

۷s دیدگاه

 1. shahram شهریور ۱۷, ۱۳۹۲ در ۱۲:۰۸ ب٫ظ - پاسخ

  با سلام خدمت شما دوست گرامی من ساکن اصفهان هستم.میخاستم بدون ساکن کدام شهری و آیا میتونم حضوری شما را ببینم و راجب به طرحی که درذهنم دارم با شما مشورت کنم .البته من کارشناس حسابداری هستم و اطلاعات زیادی در رابطه با این رشته ندارم .امیدوارم بتونم رو کمک شما حساب کنم.

  • رسول چراغی شهریور ۱۷, ۱۳۹۲ در ۸:۲۲ ب٫ظ - پاسخ

   سلام
   من هم اصفهان هستم. بنده هم هیچگونه تخصصی در این زمینه ندارم و رشتم مهندسی برق هست. اطلاعاتم در مورد توربین در حد همین چند صفحه ای هست که اینجا منتشر شد یا در مورد توربین های کوچیک برای مصارف خانگی. با این حال خوشحال میشم اگه بتونم کمکی بکنم. میتونید از طریق ایمیل با بنده مکاتبه بفرمایید:
   cheraghi28@gmail.com

  • احمد شهریور ۲۲, ۱۳۹۲ در ۱۲:۴۴ ب٫ظ - پاسخ

   سلام
   آموزش ساخت توربین بادی
   طراحی پره توربین

 2. شهر دیجی آبان ۶, ۱۳۹۲ در ۲:۳۹ ق٫ظ - پاسخ

  بسیار عالی بود
  موفق باشی رسول جان

 3. mina تیر ۱۱, ۱۳۹۳ در ۱:۲۲ ب٫ظ - پاسخ

  سلام خوبین ؟ ممنون از اطلاعاتتون . من دانشجوی کارشناسی ارشد کشاورزی هستم موضوع پایان نامم در مورد انرژِ باد در کشاورزی هست میتونم از شما کمک بگیرم ممنون میشم .

 4. آشنا آذر ۲, ۱۳۹۵ در ۹:۵۰ ب٫ظ - پاسخ

  دورود وقت بخیر….من دانشجوی ارشد رشته انرژیهای نو پژوهشگاه موادو انرژی تهران هستم…مطالب مفیدی بود دوست من..امیدوارم ادامه داشته باشه

 5. منوچهر روح نواز تیر ۱۱, ۱۳۹۶ در ۱۰:۳۰ ق٫ظ - پاسخ

  یکی از ایراداتی که توربین های بادی دارد این است که تولید آلودگی صوتی می کند . در ضمن برای افزایش راندمان انرژی بادی می توان روی اشکال مختف پره ها و کاهش اصطکاک در توربین آن تحقیق کرد و ضمناً جنس و شکل پره در کاهش آلودگی صوتی موثر است.
  با تشکر و احترام
  منوچهر

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.