انرژی باد در ایران

کشور ایران از لحاظ منابع مختلف انرژی یکی از غنی ترین کشورهای جهان محسوب می گردد، چرا که از یک سو دارای منابع گسترده سوختهای فسیلی و تجدید ناپذیر نظیر نفت و گاز است و از سوی دیگر دارای پتانسیل فراوان انرژیهای تجدید پذیر از جمله باد می باشد.

با توسعه نگرشهای زیست محیطی و راهبردهای صرفه جویانه در بهره برداری از منابع انرژیهای تجدید ناپذیر، استفاده از انرژی باد در مقایسه با سایر منابع انرژی مطرح در بسیاری از کشورهای جهان رو به فزونی گذاشته است.

introduction-to-wind-energy-ecogeek-031

استفاده از تکنولوژی توربینهای بادی به دلایل زیر می‌تواند یک انتخاب مناسب در مقایسه با سایر منابع انرژی تجدید پذیر باشد.

– قیمت پایین توربینهای برق بادی در مقایسه با دیگر صور انرژیهای نو

– کمک در جهت ایجاد اشتغال در کشور. لذا به دلیل عدم آلودگی محیط زیست در کشورهای پیشرفته نظیر آلمان، دانمارک، آمریکا،اسپانیا، انگلستان، و بسیاری کشورهای دیگر، توربینهای بادی بزرگ و کوچک ساخته شده است و برنامه هایی نیز جهت ادامه پژوهشها و استفاده بیشتر از انرژی باد جهت تولید برق در واحدهایی با توان چند مگاواتی مورد مطالعه می باشد.

در ایران نیز با توجه به وجود مناطق بادخیز طراحی و ساخت آسیابهای بادی از ۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح رایج بوده و هم اکنون نیز بستر مناسبی جهت گسترش بهره برداری از توربینهای بادی فراهم می باشد.مولدهای برق بادی می تواند جایگزین مناسبی برای نیروگاه های گازی و بخاری باشند. مطالعات و محاسبات انجام شده در زمینه تخمین پتانسیل انرژی باد در ایران نشان داده اند که تنها در ۲۶ منطقه از کشور) شامل بیش از ۴۵ سایت مناسب( میزان ظرفیت اسمی سایتها، با در نظر گرفتن یک راندمان کلی%۳۳ ، در حدود ۶۵۰۰ مگاوات می باشد و این در شرایطی است که ظرفیت اسمی کل نیروگاه های برق کشور، (در سال ۲۰۰۷) ۵۵۰۰۰ مگاوات می‌بود.

قابل ذکر است که در توربینهای بادی، انرژی جنبشی باد به انرژی مکانیکی و سپس به انرژی الکتریکی تبدیل می گردد. استفاده فنی از انرژی باد وقتی ممکن است که متوسط سرعت باد در محدوده ۵ الی ۲۵ باشد. پتانسیل قابل بهره برداری انرژی باد در جهان ۳۰۵۰۰ میلیارد کیلووات ساعت برآورد گردیده است که از این مقدار ۹۴۰۰۰ مگاوات ظرفیت نصب شده تا اواخر سال ۲۰۰۷ میلادی( ۱۳۸۶ ه.ش.) در جهان می باشد.

از مزایای استفاده از این انرژی عدم نیاز توربین بادی به سوخت، تامین بخشی از تقاضاهای انرژی برق، کمتر بودن نسبی انرژی باد نسبت به انرژی فسیلی در بلند مدت، تنوع بخشیدن به منابع انرژی و ایجاد سیستم پایدار انرژی، قدرت مانور زیاد در بهره برداری) از چند وات تا چندین مگاوات( ، عدم نیاز به آب و نداشتن آلودگی محیط زیست می باشد.

از پروژه های مهم در کشور، می توان به پروژه های ۱۰۰ مگاوات در منجیل و ۲۸.۳ مگاوات بینالود در خراسان رضوی اشاره کرد.

توربین های بادی نیروگاه شامل تعدادی توربین به ظرفیت ۳۰۰ ، ۵۰۰ ، ۵۵۰ ، ۶۰۰ و ۶۶۰ کیلووات می باشد که خط تولید تمام قطعات به استثنای تربو ژنراتور، ساخت داخل می باشد. علاوه بر پروژه های ذکر شده سازمان انرژی های نو ایران به منظور توسعه انرژی بادی در کشور، پروژه هایی را در دست اقدام دارد که شامل موارد ذیل می باشد :

– پروژه ۶۰ مگاوات در منطقه منجیل با توربین های با ظرفیت بالای ۵/ ۱ مگاوات

– مطالعات تولید توربین های بالای ۵/ ۱ مگاوات در ایران

– پروژه پردیس تحقیقاتی باد جهت ایجاد یک مرکز تحقیقاتی به منظور تست و تایید توربین های مختلف

– پروژه خرید تضمینی برق

 

چیزی که در این چند صفحه مطالعه فرمودید، جهت آشنایی مقدماتی شما با انرژی بادی منتشر گردید که قبلا توسط سازمان انرژی‌های نو ایران تهیه گیردیده است. از آنجا که دو فایل در مورد انرژی بادی توسط سازمان مذکور منتشر شده، ممکن است به زودی قسمت دوم این مطلب نیز در اکوگیک منتشر گردد. طی چند ماه آینده منتظر مطالب آموزشی برداشت انرژی باد که توسط اکوگیک منتشر خواهد شد، باشید.

برگه‌ها : 1 2 3 4 5 6 7