دست‌یابی شرکت JA به سلول‌های فتوولتائیک سیلیکونی مولتی کریستال با بازده ۱۸.۳%

///دست‌یابی شرکت JA به سلول‌های فتوولتائیک سیلیکونی مولتی کریستال با بازده ۱۸.۳%

دست‌یابی شرکت JA به سلول‌های فتوولتائیک سیلیکونی مولتی کریستال با بازده ۱۸.۳%

JA، شرکت چینی تولید کننده‌ی تجهیزات انرژی خورشیدی به تازگی اعلام کرده که سلول‌های سیلیکونی چند کریستالی (مولتی کریستال) این شرکت، به بازده ۱۸.۳% دست پیدا کرده‌اند. این رکورد قابل توجه توسط موسسه تست محصولات اپتوالکتریک یانگ‌ژو تصدیق شده است.

پس از انجام یک سری جستجو به نظر می‌رسد که سلول‌های خورشیدی چند کریستالی که توسط موسسه سیستم‌های انرژی خورشیدی فرانهوفر ISE تولید شده‌اند به  بازده ۲۰.۴% دست یافته‌اند. این موضوع نیز در نمودار همه پیشرفت‌های بزرگ سلول‌های خورشیدی از سال ۱۹۷۵ که در اکوگیک منتشر شد نیز قابل مشاهده است.

ja-solar-claims-record-breaking-183-efficient-multi-crystalline-silicon-pv-cells-ecogeek-ir-00

ولی اگر به نمودار صفحه ۸۵ در این فایل بنگرید، به این موضوع پی خواهید برد که سلول رکورد شکن آن‌ها فقط یک سانتی‌متر مربع مساحت داشته است. سلول JA هرچند دارای بازده کمتری است ولی در سایز بزرگ‌تری طراحی شده (۱۵.۶ سانتی‌متر مربع) و همین موضوع آن را رکورد شکن کرده است. اکنون تنها چیزی که لازم است، تولید انبوه این سلول خورشیدی برای روشن کردن تفاوتش با سلول ISE است زیرا در این صورت، می‌توان با آن ماژول‌های بزرگ‌تر و در سایزهای صنعتی ایجاد کرد.

ja-solar-claims-record-breaking-183-efficient-multi-crystalline-silicon-pv-cells-ecogeek-ir-02

همیشه یک عقب‌ماندگی بین شکستن یک رکورد یا کشف یک راه غیرمنتظره برای انجام کارها در آزمایشگاه و فراهم کردن آن رکورد یا کشف به طور وسیع وجود دارد ولی یک واقعیت دیگر هم وجود دارد، اینکه هرچه سریع‌تر اکتشافات جدید در آزمایشگاه‌ها انجام پذیرد، سریع‌تر به مرحله‌ی تولید انبوه خواهند رسید و دنیا را تغییر خواهند داد.

چیزی که خیلی‌ها چشم امید به آن بسته‌اند، سلول‌های خورشیدی بر اساس گرافن هستند که قبلاً نیز در اکوگیک خبر آن به اطلاعتان رسید. این سلول‌های فتوولتائیک فعلاً در خردی به سر می‌برند و به طور تئوری ثابت شده است که قادرند به بازده ۶۰ درصد نیز دست پیدا کنند. از آنجا که گرافن فقط کربن است، بعید نیست که روزی فرا رسد که شاهد تولید انبوه آن با قیمت ارزان باشیم. این قطعاً یک انقلاب در زمینه‌ی انرژی‌های خورشیدی محسوب خواهد شد. ولی حتی بدون چیزی شبیه به سلول‌های گرافنی با بازده بالا، سلول‌های خورشیدی کنونی نیز برای جایگزین کردن منابع انرژی غیر تجدیدپذیر و کثیف، به قدر کافی ارزشمند می‌باشند.

Via JA Solar

توسط | ۱۳۹۲/۵/۱۷ ۱۶:۴۱:۱۴ مرداد ۱۷ام, ۱۳۹۲|اخبار انرژی, انرژی خورشیدی|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.