بهره‌گیری از شیشه‌های انعطاف‌پذیر برای ساخت سلول‌های خورشیدی ارزان‌تر و با کارایی بهتر

///بهره‌گیری از شیشه‌های انعطاف‌پذیر برای ساخت سلول‌های خورشیدی ارزان‌تر و با کارایی بهتر

بهره‌گیری از شیشه‌های انعطاف‌پذیر برای ساخت سلول‌های خورشیدی ارزان‌تر و با کارایی بهتر

آزمایشگاه ملی انرژی‌های تجدید‌پذیر، NREL، زیر نظر وزارت انرژی امریکا، اخیراً اعلام کرده که از شیشه‌های انعطاف‌پذیر و نازک ویلو (willow) برای توسعه سلول‌های نوری کادمیوم تلورید استفاده می‌کند. استفاده از این نوع شیشه‌های انعطاف‌پذیر، امکان ساخت سلول‌های فتوولتائیک را به صورت پشت‌سرهم مشابه فرآیند چاپ روزنامه‌ها فراهم می‌کند و این امر نقشی مؤثر در سرعت تولید خواهد داشت.

سلول‌های خورشیدی جدیدی که NREL تولید کرده، نازک و انعطاف‌پذیر هستند و برای قرارگیری در سقف خانه‌ها دوام لازم را خواهند داشت. سلول‌های خورشید کادمیوم تلورید نسبت به سایر فتوولتائیک‌ها، سرعت تولید انرژی بالایی دارند. نکته‌ای که می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد، این است که در کمتر از یک سال هزینه نصب و راه‌اندازی این سلول‌های خورشیدی، با توجه به عملکرد آن‌ها، بازگردانده می‌شود و این امر از لحاظ اقتصادی بسیار به‌صرفه خواهد بود.

nrel-uses-flexible-corning-willow-glass-to-develop-cheap-efficient-solar-shingles-ecogeek-ir-00

شرکت‌های بسیاری مانند Powerhouse و SRS Energy از پلاستیک برای نگه‌دارنده‌های سلول‌های خورشیدی استفاده می‌کنند. با این حال، شرکت Corning که از شیشه‌های نازک و انعطاف‌پذیر ویلو استفاده می‌کند، سلول‌های خورشیدی جدید را در معرض آب و هوا، مقاوم‌تر می‌داند. شرایط محیطی مانند بارش می‌توانند باعث کاهش طول عمر و خرابی سلول‌های خورشیدی شوند.

nrel-uses-flexible-corning-willow-glass-to-develop-cheap-efficient-solar-shingles-ecogeek-ir-01

سلول‌های خورشیدی Corning ارزان‌تر نیز تمام می‌شوند. سلول‌های کادمیوم تلورید ارزان‌ترین سلول‌های خورشیدی تاکنون به شمار می‌روند و قیمت تمام‌شده کمتری از لحاظ حجم و ولتاژ خروجی نسبت به سلول‌های پرکاربرد کریستال سیلیکونی دارند. نیاز به لایه‌‌ای شفاف که در مقابل گرمای ایجاد شده در مراحل ساخت دوام بیاورد، باعث شد تا دانشمندان در NREL به فکر استفاده از چنین شیشه‌هایی بیفتند.

منابع

+ Corning

+ DoE NREL

Via Technology Review

توسط | ۱۳۹۲/۷/۴ ۲۲:۱۸:۱۶ مرداد ۲۰ام, ۱۳۹۲|اخبار انرژی, انرژی خورشیدی|۱ دیدگاه

درباره نویسنده:

من فعال محیط زیست نیستم، ولی سعی می کنم مسئولیت پذیر باشم...

یک دیدگاه

 1. پیرهادی مهر ۴, ۱۳۹۲ در ۸:۴۷ ب٫ظ - پاسخ

  سلام
  خیلی خوشحال شدم از دیدن سایت شما..
  اطلاعات جالبی رو در اختیار هم وطنانتون میگذارید..
  ممنون..
  موفق باشید..

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.