آیا توربین‌های بادی سیاه رنگ می‌توانند مانع برخورد پرندگان شوند؟

/, انرژی بادی, طبیعت و حیوانات/آیا توربین‌های بادی سیاه رنگ می‌توانند مانع برخورد پرندگان شوند؟

آیا توربین‌های بادی سیاه رنگ می‌توانند مانع برخورد پرندگان شوند؟

قبلا در اکوگیک در مورد مخاطره‌انگیز بودن توربین‌های بادی رایج برای پرندگان اطلاع رسانی شد و همچنین شاهد طراحی توربین‌های بدون پره دوستدار پرندگان جهت تست در نیوجرسی بودید. اکنون در این مطلب قصد داریم به بررسی یکی دیگر از روش های افزایش امنیت توربین‌های بادی برای پرندگان بپردازیم.

چهار توربین بادی در نیروگاه بادی اسمولا در نروژ، یک پره سیاه رنگ خواهند داشت تا با تمایز رنگ ایجاد شده با محیط اطراف، به کاهش ضربات به پرندگان کمک شود.

شرکت انرژی استات‌کرافت که این نیروگاه بادی را اداره می‌کند، می‌گوید که تعدادی عقاب دم‌سفید که «عقاب دریایی» نیز نامیده می‌شوند، در زمین کنار توربین‌ها به صورت مُرده پیدا شده‌اند که به هنگام پرواز به سمت پَره‌ها، جان خود را از دست داده‌اند.

در حین این پروژه، همچنین بررسی تأثیر قابل‌تشخیص بودن توربین‌های بادی، در کاهش برخورد پرنده‌هایی با ارتفاع پرواز پایین‌تر از عقاب، نظیر اردک و سیاه‌‌خروس نیز انجام می‌شود.

painting-wind-turbines-at-smola-ecogeek-01

در واقع این نیروگاه، به جای استفاده از مواد جدید، با مشکی کردن رنگ یکی از سه پره‌ی توربین‌های بادی خود، جان بسیاری از پرندگان را نجات می‌دهد. این روش بسیار ساده‌تر از دیگر تکنولوژی‌ها برای ترساندن پرندگان از پره‌های توربین‌ها است. روش ساده‌ی دیگری که شرکت مذکور بر روی آن کار می‌کند، استفاده از لامپ‌های کوچک فرابنفش روی توربین‌ها است.

painting-wind-turbines-at-smola-ecogeek-00

 از توربین‌ها می‌توان به صورت چراغ‌های اشعه ماواری بنفش استفاده کرد. برخلاف چشم انسان، چشم پرندگان بسیار به اشعه UV به عنوان بخشی از طیف الکترومغناطیس حساس است. بنابراین، رنگ‌های منعکس‌کننده نور ماورای بنفش تدارک دیده شده‌اند. رنگ مخصوص در طی مراحل ساخت توربین می‌تواند به آن اضافه شود.

نیروگاه بادی «اسمولا» در ماه‌های اول بازگشایی خود در ۲۰۰۵، بحث و جدل‌های بسیاری را در مورد  کاهش جمعیت عقاب‌های دم‌سفید برانگیخت. از آن زمان، استات‌کرافت اعلام کرد که نیروگاهش تبدیل به مرکزی برای تحقیقات در این مورد خواهد شد. بیجورن لوئل، زیست‌شناس و مشاور زیست محیطی شرکت می‌گوید:

از زمان پایان مراحل ساخت این نیروگاه، ساعت‌های بسیاری صرف مطالعه و بررسی این مسئله شده است. کمتر جایی در دنیا وجود دارد که در آن رفتار پرندگان در مجاورت نیروگاه‌های بادی شناسایی شده باشد.

به صورت میانگین، نیروگاه بادی هر ساله ۳۵۶ گیگاوات ساعت انرژی برق تولید می‌کند که بنا بر اعلام استات‌کرافت برای تأمین برق ۱۷۸۰۰ خانوار نروژی کافی است. شرکت Energy Norway  مالک پروژه است و شرکت‌های  NVE ، NINA، Statoil، Trønder، Energi Kraft و Vattenfall شرکای آن هستند.

منبع:

statkraft

درباره نویسنده:

من فعال محیط زیست نیستم، ولی سعی می کنم مسئولیت پذیر باشم...

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.