سرمایه گذاری ۱۰۹ میلیارد دلاری عربستان برای تأمین یک سوم انرژی مورد نیاز از طریق انرژی‌های نو تا سال ۲۰۳۲

//سرمایه گذاری ۱۰۹ میلیارد دلاری عربستان برای تأمین یک سوم انرژی مورد نیاز از طریق انرژی‌های نو تا سال ۲۰۳۲

سرمایه گذاری ۱۰۹ میلیارد دلاری عربستان برای تأمین یک سوم انرژی مورد نیاز از طریق انرژی‌های نو تا سال ۲۰۳۲

عربستان کشوری است با چاه‌های غنی نفت که به واسطه صادرات نفت، هر آنچه را که می‌خواهد وارد کشورش می‌کند. در واقع پول نفت منجر شده که چنین کشوری زیاد به فکر تولید و درآمدزایی از دیگر راه‌ها نباشد. خیلی‌ها بر این باورند که اگر مثلاً این نفت را ژاپن داشت، به یک صادر کننده‌ی عظیم کالا تبدیل می‌شد، نه وارد کننده. برخی نیز بر این باورند که اگر روزی چاه‌های نفت بخشکند، عربستان تک و تنها می‌ماند. یکی از سرمایه‌گذاری‌های عظیم عربستان فقط بر روی حفظ سلطنت کلی خواه (توتالیتر) با رکود قابل توجه حقوق بشر است. ولی برای چند لحظه بیایید به قسمت‌های پر لیوان هم نگاه کنیم.

saudi-arabia-invest-109-billion-get-13-its-energy-renewables-2032-ecogeek

چیزی که اینجا قرار است به آن اشاره کنم، دنبال کردن مسیر انرژی تجدیدپذیر است که بسیاری از کشورهای پیشرفته‌ی دنیا آن را دنبال می‌کنند. این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۳۲ به میزان ۳۳ درصد انرژی مورد نیازش را از طریق انرژی‌های تجدید پذیر تأمین کند. برای محقق شدن این هدف، آن‌ها ۱۰۹ میلیارد دلار در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

انرژی تجدید پذیری که بیش از همه در آن کشور مورد نظر است، انرژی خورشیدی است، مخصوصاً انرژی حرارتی خورشیدی با منابع ذخیره کننده. عربستان چیزی دارد که دارای ظرفیت بیشتری نسبت به چاه‌های نفتش است: نور خورشید.

رویای آن‌ها برای دستیابی به انرژی پاک، شامل انرژی هسته‌ای نیز می‌باشد که معمولاً به عنوان انرژی تجدیدپذیر قلمداد نمی‌شود ولی حداقل دارای مزیت مصرف کمتر انرژی فسیلی است. البته اگر از دغدغه پایداری پایگاه‌های اتمی به دلیل بلایای طبیعی در خاور میانه صرفه نظر کنیم، شاید نتوان از عدم امنیت سیاسی در  کشورهای عربی خاورمیانه صرفه نظر کرد و شاید بهتر باشد که عربستان به انرژی خورشیدی، بادی و حرارتی بسنده کند.

به نظر شما عربستان چه میزان در این مسیر می‌تواند به نیرو و دانش خودش متکی باشد؟!

توسط | ۱۳۹۲/۵/۵ ۲۱:۵۲:۰۵ مرداد ۵ام, ۱۳۹۲|اخبار انرژی|۲s دیدگاه

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

۲s دیدگاه

  1. هادی مرداد ۶, ۱۳۹۲ در ۱۲:۴۵ ب٫ظ - پاسخ

    خبر دادنتون مغرضاننست. عربستان و حکامش با سیاست گذاری درست به فکر نسل کنونی و آینده هستند و سعادت هر دو را تامین می کنند. ما در کشورمان به دلیل بی خردی و تحلیل های متوهمانه در مسیری هستیم که نه تنها زندگی نسل کنونی را فدا کرده ایم بلکه از لعن و نفرین های آیندگانمان هم بی نصیب نخواهیم ماند

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.