ساختمان نمادین «مرکز گردهمایی ملی قطر» در دوحه موفق در اخذ گواهینامه طلایی LEED

//ساختمان نمادین «مرکز گردهمایی ملی قطر» در دوحه موفق در اخذ گواهینامه طلایی LEED

ساختمان نمادین «مرکز گردهمایی ملی قطر» در دوحه موفق در اخذ گواهینامه طلایی LEED

ساختمان مرکز گردهمایی ملی قطر وابسته به بنیاد قطر، با ساختار‌های بزرگ شبیه به درختان، یکی از هنری‌ترین ساختمان‌های مراکز گردهمایی در جهان است که مصرف انرژی در آن بهینه است. عکاس پرتغالی، نلسون گاریدو، نماهایی از این ساختمان با برچسب طلایی LEED را در عکس‌های خود به تصویر کشیده است. اگر با نشان LEED آشنایی کافی ندارید، راهنمای اکوگیک برای برچسب‌های زیست محیطی ساختمان‌های سبز را مطالعه فرمایید.

iconic-qatar-national-convention-center-in-doha-awarded-leed-gold-certification-ecogeek-00

این سازه توسط معماران ژاپنی شرکت یاماساکی طراحی شده که بر اساس نمونه‌ای از کارهای معمار این شرکت، اراتا ایسوزاکی انجام گرفته است. این مرکز در ۴ دسامبر ۲۰۱۱ در دوحه راه‌اندازی شد و ۴۰۰۰ صندلی گنجایش سالن نمایش آن است، ۳ سالن کنفرانس و ۵۲ اتاق برای نشست‌های صمیمی و فضاهای بسیاری دیگر برای برپایی مراسم محلی، منطقه‌ای یا بین‌المللی دارد.

iconic-qatar-national-convention-center-in-doha-awarded-leed-gold-certification-ecogeek-03

مفهوم اولیه‌ی مورد استفاده اراتا ایسوزاکی، درخت «سدره‌المنتهی» است که در اسلام جایگاه ویژه‌ای دارد و در معراج پیامبر به عنوان نشانه انتهای آسمان هفتم آمده است. ستون‌های فولادی بزرگ یک ساختار درختی پدید می‌آورند؛ به طوری‌که انگار، دو درخت در حال نگه‌داشتن وزن سایبان ساختمان هستند. هسته سازه‌ای این ستون‌ها هشت‌وجهی است و از دو زیر ستون بتنی در جلو ریشه می‌گیرند و در ارتفاع به چهار شاخه تقسیم می‌شوند.

iconic-qatar-national-convention-center-in-doha-awarded-leed-gold-certification-ecogeek-01

این پروژه ساختمانی با مصرف بهینه انرژی، که مبلغ ۷۲۰ میلیون دلار خرج برداشته، توانسته از سیستم راهبری انرژی و طراحی زیست‌محیطی (LEED‌) زیر نظر کمیته ساختمان‌های سبز امریکا، برچسب طلایی دریافت کند و از این نظر، اولین ساختمان از نوع خود است. ۳۵۰۰ مترمربع از سقف آن از پنل‌های خورشیدی پوشیده شده  که ۱۲/۵ درصد انرژی الکتریکی مورد نیاز ساختمان را تأمین می‌کنند. از دیگر ویژگی‌هایی که به شرایط پایدار ساختمان کمک می‌کنند، می‌توان به چراغ‌های LED برای روشنایی، سیستم هوای مطبوع، نمایشگرهای دی‌اکسید کربن، حسگر‌های حضور افراد در فضاها و آب رسانی بهینه اشاره کرد.

iconic-qatar-national-convention-center-in-doha-awarded-leed-gold-certification-ecogeek-02

منابع:

+ Yamasaki Architects

+ Arata Isozaki

+ Qatar National Convention Center

Via Dezeen

توسط | ۱۳۹۲/۶/۶ ۵:۲۸:۲۷ شهریور ۶ام, ۱۳۹۲|معماری سبز|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

من فعال محیط زیست نیستم، ولی سعی می کنم مسئولیت پذیر باشم...

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.