شرکت معماری لهستانی KAMJZ در حال ایجاد یک طراحی مفهومی برای مرکز فرهنگی شهر تایچونگ در تایوان است که در آن، طراحی پایدار را با ویژگی‌هایی مقاوم در برابر زلزله ترکیب می‌کند. تایوان به دلیل جمعیت بالا، ویژگی‌های جغرافیایی و توزیع نا متوازن باران، در دسته کشورهای کم آب قرار دارد و تنها ۲۰% از آب آن برای مصرف باقی می‌ماند که سبب می‌شود تا آب، یک منبع گران‌بها در آن کشور محسوب شود. این برج آب را جمع‌آوری می‌کند تا از این مشکل بکاهد و در زمان زلزله نیز نیروهای ارتعاشی را منظم و خنثی می‌کند.

در ادامه با اکوگیک باشید تا دریابید که چگونه چنین طرحی امکان‌پذیر خواهد شد.

kamjz-tower-in-taiwan-protects-itself-from-earthquakes-using-just-rainwater-ecogeek-01

این ساختمان سبز قادر است تا با جمع کردن آب باران در بارش‌های سنگین و با استفاده از وزن خود در کنار مجموعه‌ای از ویژگی‌های طراحی شگفت انگیز به عنوان مکانیزم دفاعی در برابر زلزله عمل کند. حرکت موج‌ها و وزن آب در داخل مخازن، بسته به عنوان وزنه تعادل در برابر نیروهای ارتعاشی عمل خواهد کرد و به منظم سازی و مهار نوسانات ساختمان کمک می‌کند. این مخازن در کنار ساختاری که در آن با استفاده از افزایش تعداد ستون‌ها اتصالات قطری به حد اقل می‌رسد، نمای بلند و شکل تراس بندی شده‌اش ثابت کرده که بهترین عملکرد را هنگام زلزله دارد.

kamjz-tower-in-taiwan-protects-itself-from-earthquakes-using-just-rainwater-ecogeek-04

برای بهبود تأثیر گذاری ویژگی‌های بالا سهم پوشش ساختمان به حداقل رسیده، قسمت همکف (محوطه ساختمان) بالاتر برده شده است تا آب بیشتری را در خود نگه دارد و تا حد ممکن فضای سبز ایجاد شود.طبقات و اتاق‌های داخل ساختمان ، طبقه‌ی همکف ،همین‌طور تمام راه های ورودی  و گذرگاه‌ها دارای یک سیستم جمع آوری چند لایه هستند ، که از طراحی پر منفذ و نفوذ پذیر برای ذخیره آب بهره می‌برند.

kamjz-tower-in-taiwan-protects-itself-from-earthquakes-using-just-rainwater-ecogeek-00

نمای خارجی ساختمان از نظر زیبایی شناختی هم دلپسند و هم کاربردی است که بر روی جمع آوری آب و افزایش کیفیت آن تمرکز دارد. شکل سیال آب به حرکت طبیعی آن کمک می‌کند تا به وسیله شبکه بندی موجود در تراس‌ها از بالای ساختمان به پایین بیاید. به محض این که یک مخزن سرریز می‌کند، آب به مخزن بعدی سرازیر می‌شود، سپس به مخزن بعدی و همین‌طور تا آخر و رسیدن به پایین‌ترین طبقه، این روند سبب می‌شود تا اطمینان حاصل شود که آب تا بالاترین ظرفیت ممکن ذخیره و استفاده شود.

امیدواریم هرچه زودتر شاهد تحقق این معماری سبز در تایوان باشیم و ببینیم در عمل چنین ساختمانی چگونه خواهد توانست از دغدغه و مشکلات مرتبط با آب بکاهد.

منابع:

+ KAMJZ

Via eVolo