از آنجا که افریقای جنوبی در نظر دارد ۱۷۸۰۰ مگاوات تا سال ۲۰۳۰ انرژی تجدیدپذیر تولید کند، شرکت اسپانیایی “آبنگوا” در حال اجرای دو پروژه­ی تولید نیروی متمرکز خورشیدی (CSP) در شمال ایالت “کیپ” است که ۱۵۰ مگاوات نیروی خورشیدی را در منطقه توزیع خواهد کرد. یکی از این پروژه­ها با نام “کی سولار وان” با تکمیلش به نقطه­ی عطف بزرگی دست یافت و مقامات رسمی نصب برج بخار حرارتی خورشیدی پروژه­ی CSP را که ارتفاعی بالغ بر ۲۰۵ متر داشت، جشن گرفتند.

وزارت انرژی افریقای جنوبی دو پروژه­ی CSP را از میان سایر پروژه­ها با سرعت بیشتری پیگیری کرده است که هزینه­ی باورنکردنی ۵.۴ میلیارد دلاری را به خود اختصاص داده است تا ۱۴۰۰ مگاوات برق حاصل از پروژه­های بادی و خورشیدی را تا سال ۲۰۱۶ وارد مدار کند، که بخشی از یک هدف بزرگتر یعنی وارد مدار کردن ۱۷۸۰۰ مگاوات برق تا سال ۲۰۳۰ است.

khi-solar-one-abengoa-installs-south-africas-first-concentrating-solar-power-tower-ecogeek-01

پروژه­ی ۵۰ مگاواتی “کی سولار وان” که نزدیک “آپینگتون” در شمال استان “کیپ” در زمینی به مساحت ۶۰۰ هکتار احداث شده است، بعلاوه­ی پروژه­ی سهمی­شکل “کاکسو سولار وان” ۱۰۰ مگاواتی – که آن هم در شمال استان “کیپ” واقع است – تقریبا ۱۴۰۰ شغل ساختمانی محلی و ۷۰ شغل عملیاتی دائمی ایجاد کرده است. در مجموع، دو پروژه­ی مذکور سالیانه انتشار دی­اکسیدکربن را در حدود ۴۹۸۰۰۰ تن کاهش خواهند داد، که از این میزان، سهم پروژه­ی “کی سولار وان” سالیانه ۱۳۸۰۰۰ تن خواهد بود.

برج بخش مرکزی پروژه­ی ۵۰ مگاواتی، یک برج بخار حرارتی خورشیدی با دو ساعت ذخیره­ی گرمایی است که “نشان­دهنده­ی پیشرفت فناوری در کارایی برج با استفاده از دماهای بالاتر و سیستم تبرید خشک ابتکار­آمیزی” است که از فناوری­هایی که توسط “آبنگوا” توسعه یافته، بهره می­برد. شرکت اسپانیایی آبنگوا با شرکت توسعه­ی صنعتی و بنیاد اجتماعی “کی” همکاری دارد.

khi-solar-one-abengoa-installs-south-africas-first-concentrating-solar-power-tower-ecogeek-02

همچنین آبنگوا، که طراح و سازنده­ی بزرگترین برج CSP دنیا در کالیفرنیا است، نصب اولین برج CSP افریقای جنوبی را “نقطه عطف مهمی در اجرای این پروژه و پیشرفت مهمی برای خود فناوری برج CSP بعلاوه­ی تاثیر مثبت عمیق بر روی اجتماع و کشور” توصیف می­کند.

منبع:

Ecopreneurist