چگونه افراد کم درآمد در آمریکا از انرژی خورشیدی بهرمند می‌شوند؟

///چگونه افراد کم درآمد در آمریکا از انرژی خورشیدی بهرمند می‌شوند؟

چگونه افراد کم درآمد در آمریکا از انرژی خورشیدی بهرمند می‌شوند؟

به نظر شما علل عدم استفاده از انرژی تجدیدپذیر خورشیدی در کشوری مانند ایران چیست؟ عدم وجود تجهیزت کافی؟ عدم وجود علم و تجربه کافی در نصب تجهیزات؟ مقرون به صرفه نبودن خرید تجهیزاتی مانند پنل‌های خورشیدی؟ ارزان بودن قبض‌های برق؟ پایین بودن سطح فرهنگ و اطلاعات جامعه در این زمینه؟…؟

اکنون قصد داریم با هم به بررسی چگونگی گسترش انرژی خورشیدی در کشوری مانند آمریکا بپردازیم و همچنین ببینیم که چگونه در این کشور، حتی افراد کم درآمد نیز خانه‌های خود را به پنل‌های خورشیدی مجهز می‌کنند؟

لوپز، یک کهنه سرباز جنگ ویتنام و ساکن کلرادو است و با کمک گروهی از داوطلبان، یک سیستم خورشیدی ۳ کیلووات به طور کاملاً رایگان روی سقف خانه‌اش نصب شد. آغازگر این پروژه گرید آلترنتیوز (GRID Alternatives) بود. گرید در واقع یک سازمان غیر انتفاعی است که داستان کاملش این هفته در اینجا گفته شد. سیستمی که لوپز در خانه‌اش نصب کرده، ۶۰ تا ۱۰۰ درصد انرژی خانه‌اش را تأمین می‌کند. وی بیان می‌کند: من هیچ گاه نمی‌توانستم چنین کاری را با سرمایه و تجربه خودم انجام دهم. من این را یک نعمت و موهبت می‌دانم.

making-solar-affordable-to-those-who-cant-afford-ecogeek-00

GRID یک سازمان کالیفرنیایی است که سیستم‌های خورشیدی را در خانه‌هایی با درآمد کم در کالیفرنیا، کلرادو و به زودی در نیویورک و نیوجرسی نصب می‌کند. این سازمان تاکنون ۳۵۰۰ سیستم خورشیدی در کالیفرنیا نصب کرده که طبق آمارهای ارایه شده، در ۸۰ میلیون دلار هزینه که باید صرف پرداخت انرژی می‌شد صرفه جویی کرده است که این به معنی جلوگیری از ورود ۲۵۰,۰۰۰ تن گاز گلخانه‌ای توسط خانه‌های مذکور به جو کره زمین است.

making-solar-affordable-to-those-who-cant-afford-ecogeek-01

وقتی سیستم خورشیدی نصب شد، صاحب خانه به ازای هر کیلووات ساعت که توسط سیستم خورشیدی تولید می‌شود، ۲ سنت به گرید پرداخت می‌کند که این موضوع خود منجر به ۸۰درصد صرفه‌جویی در هزینه‌های برق می‌شود. اگر سیستم خورشیدی تمام انرژی مورد نیاز خانه‌ای در کلرادو را تولید کند، صاحب خانه باید ماهیانه ۱۳ دلار به گرید پرداخت کند که این در مقایسه با میانگین قیمت قبض برق ۷۵.۶۷ دلاری این ایالت، مبلغ ناچیزی است!

making-solar-affordable-to-those-who-cant-afford-ecogeek-04

کلید این معما، نصب رایگان است به طوری که قیمت نصب سیستم‌های خورشیدی در آمریکا از نظر پایین بودن، رکورد دار است (منبع). یک سیستم خورشیدی که توسط گرید نصب می‌شود می‌تواند ۱۷,۰۰۰ دلار قیمت داشته باشد. ولی کمک‌های مالی این هزینه را تا ۵,۰۰۰ دلار کاهش می‌دهد.

making-solar-affordable-to-those-who-cant-afford-ecogeek-02

GRID برای اتمام عملیات نصب خود به کارهای داوطلبانه وابسته است و دریافت تجهیزات اهدایی و پشتیبانی همگانی، از شرایط لازم برای ادامه فعالیت این سازمان به شمار می‌روند. ولی کارآموزانی نیز که در کالج‌های کوچک محلی مانند «وترانز گرین جابز»، در بخش انرژی پاک آموزش می‌بینند و در عملیات نصب، شرکت خواهند داشت. در خلال این همکاری، سازمان، خانوارهایی را پیدا کرد که از هر نظر شایسته دریافت سیستم خورشیدی رایگان بودند. این خانوارها، درآمدی پایین‌تر از ۸۰ درصد درآمد میانگین منطقه داشتند.

making-solar-affordable-to-those-who-cant-afford-ecogeek-03

در کالیفرنیا، GRID برای برنامه سیستم خورشیدی بهینه تک-خانوار یا به اختصار SASH، بودجه ایالتی دریافت می‌کند. این برنامه برای افراد کم‌درآمدی که می‌خواهند سیستم خورشیدی داشته باشند، تخفیف ایجاد می‌کند و GRID، مدیر اجرای این برنامه با بودجه‌ای برابر با ۱۰۸ میلیون دلار است. این برنامه تا پایان دسامبر ۲۰۱۵ یا زمانی که بودجه به پایان برسد، ادامه خواهد داشت. و همین طور که برنامه سیستم خورشیدی بهینه تک-خانوار و برنامه همتای آن، سیستم خورشیدی بهینه چند-خانوار  پیشرفت بیشتری می‌کنند، اقدام بعدی، با نگاهی واقع‌بینانه به شرایط، درخواست از انجمن کالیفرنیا برای تمدید بودجه تا سال ۲۰۲۱ است.

چنین سیستمی به هیچ وجه ارزان تمام نخواهد شد و GRID تنها سازمانی نیست که برای ارائه انرژی پاک و بهینه‌سازی مصرف انرژی به اقشار کم‌درآمد تلاش می‌کند. دولت واشنگتن دی.‌سی. برای برنامه مشوق استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر، گزینه‌ای برای خانواده‌های کم‌درآمد در نظر گرفته است. همچنین در نیویورک، انجمن شرکای اینترپرایز ساختمان‌های فوق بهینه در مصرف انرژی می‌سازد. یک ساختمان جدید ۱۹۷ واحدی در شهر نیویورک، دارای نشان «انرژی استار» و LEED است و بر روی سقفش، سیستم خورشیدی ۲۱۴ کیلوواتی نصب شده است. در یک برنامه ایالتی در نیویورک، عایق‌کاری رایگان، کاهش جابجایی ساختمان در زمین‌لرزه، روشنایی بهینه و استفاده از وسایل خانگی با مصرف انرژی بهینه، برای اقشار کم‌درآمد جامعه در نظر گرفته شده است. همین روندِ برنامه در ورمانت نیز انجام می‌شود.

making-solar-affordable-to-those-who-cant-afford-ecogeek-05

به نظر شما علت رونق نیافتن انرژی خورشیدی در کشورمان چیست؟ امیدواریم با شرکت در نظرسنجی این مطلب و همچنین با نظرات سبز شما عزیزان به یک نتیجه‌گیری جامع دست یابیم پس اکوگیک را در نظرسنجی این مطلب همراهی کنید.

در این نظر سنجی نهایتا می توانید ۳ گزینه را انتخاب نمایید.

توسط | ۱۳۹۲/۱۰/۵ ۶:۵۲:۵۴ شهریور ۱۰ام, ۱۳۹۲|اخبار انرژی, انرژی خورشیدی|۱۱s دیدگاه

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

۱۱s دیدگاه

 1. محمد آبان ۱۱, ۱۳۹۲ در ۵:۱۲ ب٫ظ - پاسخ

  با سلام
  ارز ان بودن انواع انرژیها در ایران و گران بودن تجهیزات انرژیهای سبز وعدم احترام مردم به محیط زیست که از دو مورد قبل مهمتر است باعث این مشکل گردیده .
  ضمنا از به وجود آوردن این وبسایت نهایت تشکر را دارم ومنتظر اشتراک اخبار شما هستم موفق باشید

 2. هنردوست آذر ۱۳, ۱۳۹۲ در ۵:۴۱ ب٫ظ - پاسخ

  هیچ چیزی مثل یک فشار اجتماعی مهم نیست. مهم نیست قیمت پایین باشه، یا فرهنگ بالا باشه، یا … مهم اینه که فرد احساس کنه از همسایش عقبه.

 3. رسول آذر ۲۵, ۱۳۹۲ در ۰:۰۰ ق٫ظ - پاسخ

  سلام به نظر من فقط وفقط برای استفاده عمومی از این تکنولوژی باید هزینه های آن را پائین آورد .البته کاهش هزینه نباید موجب
  تنزل کیفیت مواد و مصالح شود .زیرا باعث انجار مردم از این سیستم میگردد. با تشکر

 4. Masih بهمن ۸, ۱۳۹۲ در ۶:۲۰ ب٫ظ - پاسخ

  به‌‌‌‌‌ نظر من اولین دلیل آن فرهنگه خودمونه الآن شاهد هستید نظرات به ۳۰۰ تا نمیرسه بازدید کنندگان از این سایت بسیار مفید‌‌‌ خیلی کمه ( البته باید تشکر کرد از ساخت این سایت پر محتوا ) ولی یه آمار از شبکه های اجتماعی بگیرید یا سایت های مستهجن
  ببینید چه آمارایــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی داره!!!!!!!!!!!!

  • Masih بهمن ۸, ۱۳۹۲ در ۶:۲۲ ب٫ظ - پاسخ

   دقیـــــــــــــــــــقاا
   منم موافقم

 5. mostafa خرداد ۱۳, ۱۳۹۳ در ۸:۰۶ ب٫ظ - پاسخ

  با سلام

  فرهنگ سازی
  به نظر من توجه به این مسئله مهم است که محیط زیست در اثر کارهای ما در حال نابود شدنه و بعد از اون نابود شدن تمدن خود ما ، شاید به آیندگان هم مجال زندگی داده نشود . متاسفانه مردم فکر میکنند نابودی محط زیست یه شوخیه و براشون مهم نیست .

 6. بابک خرداد ۱۶, ۱۳۹۳ در ۱۱:۳۳ ق٫ظ - پاسخ

  فرهنگ، تمدن، اهمیت به محیط زیست و … همه این مقولات بسیار زیبایی هستند ولی در هر کشوری حتی متمدن ترین و پیشرفته‌ترین آنها این موارد محرک درصد کوچکی از مردم برای سرمایه‌گذاری در زمینه خاصی محسوب میشن. من مهندس الکترونیک هستم و با توجه به ارتباطم با سازمانهای مختلف دقیقا میدونم وزارت نیرو در کشور ما برای تولید هر کیلووات ساعت برق فسیلی (شامل هزینه سوخت در نیروگاه، نگهداری شبکه تا برسد به آثار زیست محیطی) حدود ۴۵۰ تومن هزینه می‌کند و این برق را به ما مصرف‌کننده ها هر کیلووات ساعت (در حالت عادی و غیر تصاعدی) حدود ۴۰ الی ۵۰ تومان می‌فروشد یعنی فقط کمی بیش از ۱۰ درصد قیمت تمام شده. بنابراین دو راه وجود داره یا قیمت برق رو باید افزایش بدن تا خودبخود مردم به سمت انرژیهای نو بر اساس منطق اقتصادی گرایش پیدا کنن که این کار بحران اجتماعی ایجاد میکنه اونهم با شرایط پرفشار فعلی و یا اینکه بخشی از یارانه‌هایی که الان داره به این شکل وسیع به مصرف کننده ها داده میشه به نیروگاههای برق تجدید‌پذیر تعلق پیدا کنه که اونهم با توجه به عدم اعتماد بخش خصوصی به دولت و بدهکار بودن وزارت نیرو و دولت به پیمانکاران بعید به نظر میرسه در کوتاه مدت انجام بشه. قصدم این نبود که پیام منفی اینجا بذارم فقط خواستم بگم که دیدگاه صرفا اقتصادی و نگاه واقعی به وضعیت هر چیز میتونه برداشت درستی از مشکلات به ما بده و در هر صورت آینده انرژیهای نو در سراسر دنیا و از جمله ایران (البته در دراز مدت) درخشان خواهد بود

 7. رحیم تیر ۲, ۱۳۹۳ در ۱۲:۱۸ ب٫ظ - پاسخ

  به نظر بنده این جور کارها اهتمام مسیولین می طلبه و این در حالی است که سوء مدیریت وجود داره ! راه اندازی چنین سایت خوبی تبریک می گویم !

 8. فرهاد مرداد ۱۱, ۱۳۹۳ در ۲:۰۴ ب٫ظ - پاسخ

  به نظر من باید دولت در هر شهر چندین خانه را به این سیستم مجهز کند تا برای مردم عادی شود من خودم از ترس اینکه مورد تمسخر قرار بگیرم از نصب این سیستم منصرف شدم تقریبا همن مشکلی که با دوچرخه سواری در ایران وجود دارد.

 9. سعید فروردین ۲۳, ۱۳۹۵ در ۹:۲۹ ب٫ظ - پاسخ

  سلام دوستان
  به نظر من ما به جای اینکه به سمت انرژی های تجدید پذیر بریم خیلی خیلی بهتره که تا جایی که ممکنه جلوی پرت انرژی را بگیریم. وقتی که ۶۰ درصد انرژی مصرفی در کشور هدر میره وپرت میشه بهترین کار جلوگیری از این مورده

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.