دوچرخه لیزری جدید حافظ جان دوچرخه سواران در شب

//دوچرخه لیزری جدید حافظ جان دوچرخه سواران در شب

دوچرخه لیزری جدید حافظ جان دوچرخه سواران در شب

New-BLAZE-Bike-Light-Uses-Lasers-to-Keeps-Cyclists-Safe-at-Night-ecogeek-01 

    همچنان­که کاربرد دوچرخه در اقصی­نقاط جهان رو به افزایش است، مرگ و میر و جراحت­های ناشی از دوچرخه­سواری نیز فزونی گرفته است. دانشجوی مخترع بریتانیایی امیلی بروک، بسیار نگران شد وقتی شنید که ۷۹ درصد تصادفات در بریتانیا زمانی رخ می­دهد که دوچرخه­سواران در شب حرکت می­کنند یا هنگام پیچیدن جلوی وسایل نقلیه­ای که راننده نمی­تواند دوچرخه را ببیند، رخ می­دهد. به همین خاطر وی یک چراغ قوه­ی LED به رنگ سبز روشن برای دوچرخه اختراع کرد که آن را “Blaze” یا “شراره­ی آتش” نامید که یک تصویر لیزری از دوچرخه را روی جاده تا ۵ متری جلوی دوچرخه­سوار می­اندازد تا هشداری برای وسایل نقلیه­ی بزرگتر باشد.

New-BLAZE-Bike-Light-Uses-Lasers-to-Keeps-Cyclists-Safe-at-Night-ecogeek-02

      صفحه­ی اینترنتی “شراره­ی آتش” دسامبر سال گذشته با هدف جمع­آوری ۲۵۰۰۰ پند کمک مالی، توانست از طرف ۷۸۲ نفر پشتیبان ۵۵۰۰۰ پند کمک دریافت کند. هدف این پروژه هشدار به رانندگانی است که در جاده حرکت می­کنند تا از حضور دوچرخه­سواران در روبرویشان آگاه باشند و کمک کند تا مانع از پیچیدنشان در مسیر شود (مخصوصا برای وسایل نقلیه­ی بزرگتر مثل اتوبوس و کامیون) و دوچرخه­سوار را بیشتر قابل رویت بکند و حضور وی در جاده را اعلام کند.

New-BLAZE-Bike-Light-Uses-Lasers-to-Keeps-Cyclists-Safe-at-Night-ecogeek-03

      در دهه­ی گذشته، تعداد دوچرخه­سواران در لندن دوبرابر شده است، و سایر پایتخت­های جهان نیز افزایش مشابهی را تجربه کرده­اند که برای علاقه­مندان روش­های جایگزین حمل و نقل، روند خیره­کننده­ای دارد. هرچند در بسیاری از شهرها، تاسیسات زیربنایی، ایمنی، آموزش، قانونی و فناوری، افزایش ناگهانی دوچرخه­سوارانی را که به خیابان­های شلوغی می­آیند که اتومبیل­ها و عابران پیاده قبلا آنها را بند آورده­اند، کاملا مهار نکرده است.

New-BLAZE-Bike-Light-Uses-Lasers-to-Keeps-Cyclists-Safe-at-Night-ecogeek-04

      بروک به شبکه­ی CNN گفت “سال گذشته بیش از ۳۰۰۰ نفر تنها در جاده­های بریتانیا کشته یا به شدت مجروح شده­اند. در لندن روزانه بیش از نیم میلیون نفر از دوچرخه استفاده می­کنند و آمار مرگ و میر بسیار هولناک است. سال گذشته بیش از یکصد نفر کشته شدند.”

New-BLAZE-Bike-Light-Uses-Lasers-to-Keeps-Cyclists-Safe-at-Night-ecogeek-05

      همانطور که استانداردهای ایمنی جدید مرگ و میر ناشی از خودروهای سواری را کاهش داده است، اختراعاتی مثل “شراره­ی آتش” می­تواند دوچرخه­سواری را ایمن­تر بکند.

منبع: CNN

توسط | ۱۳۹۲/۷/۷ ۱۸:۲۱:۴۴ شهریور ۳۱ام, ۱۳۹۲|حمل و نقل سبز|۱ دیدگاه

درباره نویسنده:

فرزاد محمودزاده هستم مترجم در زمینه علوم و فناوری های سبز امیدوارم تلاش من برای منعکس کردن جدیدترین اخبار در مورد انرژی های نو اعم از بادی و خورشیدی و ... در جهت علاقه مند کردن هم وطنانم به این حوزه علمی، سهم کوچکی در تحقیق و توسعه این علوم در کشور خودمان داشته باشم.

یک دیدگاه

  1. niloofar مهر ۷, ۱۳۹۲ در ۶:۱۸ ب٫ظ - پاسخ

    جالب بود، انشالا به بازار ایران هم بیاد

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.