دوربین ترافیکی جدیدی که آلودگی های سمی خودروها را تشخیص می دهد

///دوربین ترافیکی جدیدی که آلودگی های سمی خودروها را تشخیص می دهد

دوربین ترافیکی جدیدی که آلودگی های سمی خودروها را تشخیص می دهد

emissionscameraUC3M.jpg.662x0_q100_crop-scales

طرح اولیه از وسیله‌ی جدیدی که همانند رادار برای تشخیص و اندازه‌گیری آلودگی است، در دانشگاه (Universidad Carlos III de Madrid ) UC3M گسترش یافته این دستگاه اطلاعاتی بی‌وقفه از میزان آلودگی خودروهای شخصی به دست می‌آورد و حتی چند بانده بودن جاده‌ها نیز تأثیری در عملکرد آن ندارد.

این دوربین ترافیکی جدید علاوه بر اینکه می‌تواند وسایل نقلیه‌ای که بیشترین سهم را در آلودگی دارند مشخص کند، قادر است تا تأثیر ترافیک بر محیط زیست را آنالیز کند، و به اتخاذ تصمیمات مربوط به کاهش  آلودگی‌ها کمک می‌کند.

تقریباً ۵% از وسایل نقلیه مسئول بیش از ۹۰% از آلودگی‌های سمی هستند، با استفاده از این سیستم می‌توان تشخیص داد که کدام وسایل نقلیه آلودگی بیشتری تولید می‌کنند و همچنین با اجرای سیاست‌هایی راجع به این خودروها، آلودگی‌های مربوط به ترافیک (CO2, CO, NOx, HC, PM) کاهش و بازده انرژی افزایش می‌یابد. در حقیقت این سیاست‌ها بر این اصل استوار است که برای کاهش آلودگی باید کمتر و صحیح‌تر مصرف کنیم، به علاوه با اتخاذ اقداماتی مانند تغییر محدودیت سرعت جاده‌هایی با ظرفیت بالا در ورودی‌ها و خروجی‌های شهرهای بزرگ می‌توان مقدار مصرف و میزان آلودگی را کنترل کرد.

این دستگاه که اخیراً نزدیک شهر مادرید آزمایشی را با موفقیت پشت سر گذاشته، تنها دستگاه در بازار است که می‌تواند میزان آلودگی‌های خارج شده از خودروهای شخصی را به طور دقیق حتی در جاده‌ها و خیابان‌های شلوغ اندازه بگیرد.  نمونه اولیه بر اساس تصویر برداری چند طیفی فروسرخ کار می‌کند، و از فیلترهای تداخلی برای تشخیص دادن علایم فروسرخی متفاوت از گاز های سمی استفاده می‌کند، تا وجود آن‌ها در هوا را مشخص کند.

این فیلترها داخل چرخی قرار گرفته‌اند که با سرعت بالایی در مقابل آشکار ساز می‌چرخند و تصاویر متوالی از یک صحنه در باندهای مختلف جاده فراهم می‌کند. با استفاده از این عکس‌ها دستگاه می‌تواند گاز های سوخته نشده (CO2, CO and HCs) را تشخیص دهد.

فرناندو لوپز رییس آزمایشگاه فروسرخ  UC3Mمی‌گوید:

داده‌های این دوربین نه تنها می‌توانند برای تشخیص و از رده خارج کردن خودروهای آلوده کننده‌ی محیط زیست استفاده شوند، بلکه موارد استفاده دیگری نیز دارند، که از آن جمله می‌توان به مانیتور کردن مسیرها و کاهش محدودیت سرعت در روزهای بسیار آلوده، بدست آوردن اعدادی کاربردی برای کمپین‌ها و طرفداران محیط زیست، آگاه سازی و اطمینان دادن از برنامه ریزی‌ها و گسترش طرح‌های زیربنایی اشاره کرد.

منابع:

۱۲

توسط | ۱۳۹۲/۷/۷ ۱۷:۰۷:۵۱ شهریور ۳۱ام, ۱۳۹۲|گجت های سبز|۳s دیدگاه

درباره نویسنده:

با سلام من یوسف طاهری هستم علاقمند به محیط بهتری برای زیستن امیدوارم مطالب این سایت باعث ترویج استفاده از منابع و انرژی های پاک و بهبود وضعیت محیط زیست در کشورمان باشد.

۳s دیدگاه

 1. soran مهر ۳, ۱۳۹۲ در ۷:۱۱ ب٫ظ - پاسخ

  درود
  دوربین بسیار عالی است اگر که در همه جای جهان ازش استفاده بشه و برای نتایجی هم که به دست میده کاری صورت بگیره

  • ALI مهر ۵, ۱۳۹۲ در ۱۲:۴۱ ب٫ظ - پاسخ

   در ابتدا تشکر میکنم از نویسنده ی محترم،
   مطمئننا کسی در ایران به فکر این موارد نیست!
   کشورهای اروپایی هر سال استاندارد جدیدی برای میزان آلودگی خودروها تعیین میکنند اما در ایران؟ هنوز خودرویی مانند پیکان یا مینی باس های قدیمی بنز در حال رفت و آمد هستند!

 2. رامین مهر ۷, ۱۳۹۲ در ۱۱:۴۹ ق٫ظ - پاسخ

  واسه شهرهای بزرگ واقعا ضروری هستش

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.