سیستم برقی خورشیدی برای تولید آب شیرین در مناطق روستایی

/, بحران آب, تکنولوژی سبز/سیستم برقی خورشیدی برای تولید آب شیرین در مناطق روستایی

سیستم برقی خورشیدی برای تولید آب شیرین در مناطق روستایی

آب آشامیدنی سالم در کشور های توسعه یافته حقی است که اغلب نادیده گرفته می‌شود. در بعضی مناطق روستایی از Yucatan Peninsula در مکزیک انتقال آب توسط خودروها یک روز طول می‌کشد و در نهایت نیز با هزینه‌ای بیش از توان مردم به فروش می‌رسد.

محققان MIT به این مشکل پی برده و سیستم ساده و ارزان قیمتی را ساخته‌اند که آب را تصفیه می‌کند، این تیم به رهبری استیون دابوسکی (steven dubowsky) استاد مهندسی مکانیک، هوانوردی و کیهان نوردی موفق به ساخت و تست این سیستم شده‌اند، اجزای این سیستم عبارتند از: پنل‌های فتوولتائیک، مخزنی بزرگ برای نگهداری آب، جعبه‌ای کوچک که پمپ‌ها در آن جای می‌گیرند، فیلترها، و کامپیوتری برای کنترل خودکار سیستم.

پنل‌های خورشیدی برق مورد نیاز پمپ‌ها را تأمین می‌کنند تا آب گل آلود و شور چاه را با فشار به داخل فیلترها هدایت کند، این فیلترها نمک و مواد معدنی سنگین را از آب جدا می‌کنند و در نهایت آبی شیرین و تمیز بیرون می‌دهند.

قیمت بطری آب شیرین که به این روستاها منتقل می‌شود، ۲۰ پسو ( واحد پولی برخی کشورهای آمریکای جنوبی) است. در حالی که این سیستم ۲۰ لیتر آب این بطری‌ها را با هزینه‌ای کمتر از ۱ پسو تولید می‌کند. تنها چیزی که این تصفیه کن نیاز دارد آب گل آلود است که باید دو بار در هفته از طریق چاه‌ها یا مقدار زیادی آب باران که توسط ساکنین جمع شده باشد تأمین گردد.

اگر این سیستم در عملکردهای بلند مدت به موفقیت برسد، ممکن است در دیگر قسمت‌های دنیا که آب آشامیدنی کمیاب و پرهزینه است نیز، مورد آزمایش و استفاده قرار گیرد، و به منبعی ارزشمند تبدیل شود. دابوسکی در همین رابطه بیان می‌کند که: “تنها در مکزیک حدود ۲۵ میلیون مردم بومی از کمبود و دسترسی سخت به آب شیرین رنج می‌برند، و این مشکل کوچکی نیست، این سیستم پتانسیل بالایی برای استفاده دارد.”

بعد از چهار ماه آزمایش، تیم در حال آموزش افرادی برای نگهداری از این سیستم است تا هر چند وقت یک‌بار فیلترها را عوض کنند و مواد افزودنی به آب را در سیستم قرار دهند. دابوسکی می‌گوید:”حفظ و نگهداری این تجهیزات بر عهده این افراد است و هدف ما این است که به مردم حس واقعی خود اتکایی و اعتماد به نفس بدهیم” او همچنین می‌افزاید: “کار کردن با این افراد و آموزش آن‌ها در کشورهای در حال توسعه روشی نادر و منحصر به فرد است که با هدف آشناسازی آن‌ها با بهترین تکنولوژی‌ها برای برطرف کردن نیازشان انجام می‌شود، چالش ما این است که آموزش‌های کافی را فراهم کنیم تا آن‌ها بتوانند سیستم را به کار بیندازند و از آن نگهداری کنند.”

جهت کسب اطلاعات بیشتر به  MIT News مراجعه فرمایید.

solar-powered-system-used-to-produce-clean-water-in-rural-villages-ecogeek

توسط | ۱۳۹۲/۶/۲۶ ۶:۴۵:۵۶ شهریور ۲۶ام, ۱۳۹۲|انرژی خورشیدی, بحران آب, تکنولوژی سبز|۱ دیدگاه

درباره نویسنده:

با سلام من یوسف طاهری هستم علاقمند به محیط بهتری برای زیستن امیدوارم مطالب این سایت باعث ترویج استفاده از منابع و انرژی های پاک و بهبود وضعیت محیط زیست در کشورمان باشد.

یک دیدگاه

  1. مهران مهر ۲۷, ۱۳۹۴ در ۰:۵۸ ق٫ظ - پاسخ

    باسلام
    از مطالب خوب و آموزنده شما بسیار سپاس گذارم
    لطفا بنده از مقالات بعدی خود مطلع نمایید
    متشکرم

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.