مطالعات نشان می‌دهد گاهی اوقات اتلاف انرژی تجدیدپذیر بهتر از ذخیره سازی آن است

/, انرژی بادی, انرژی خورشیدی/مطالعات نشان می‌دهد گاهی اوقات اتلاف انرژی تجدیدپذیر بهتر از ذخیره سازی آن است

مطالعات نشان می‌دهد گاهی اوقات اتلاف انرژی تجدیدپذیر بهتر از ذخیره سازی آن است

در حالت تئوری، ما هیچ‌گاه تمایل به اتلاف انرژی نداریم. ولی در عمل، صحبت از موازنه‌ها است و در موارد خاصی بهتر است انرژی تلف شود. این، حاصل مطالعاتی بوده است که به سرمایه‌گذاری روی انرژی‌های تجدیدپذیر باد و خورشید، هزینه‌های جبران شده توسط آن‌ها و تکنولوژی‌های مختلف ذخیره سازی (آب پمپ شده، هوای فشرده و باتری‌ها) پرداخته است.

در اینجا یک انتخاب دشوار وجود دارد: انرژی بادی و خورشیدی در مقایسه با دیگر منابع انرژی، بسیار پاک و با ارزش هستند ولی برق را متناوباً تولید می‌کنند. بنابراین گاهی اوقات باید نسبت به وجود بار کافی اطمینان حاصل شود. یافتن راهی برای این مشکل، کمی پیچیده‌تر از چیزی است که در بررسی‌های اولیه تصور می‌شود. واضح‌ترین راه، ساخت منبع ذخیره کننده است ولی ساخت یک ایستگاه پمپ آب یا حجم زیاد باتری‌های لیتیوم یون نیازمند صرف انرژی و منابع دیگری است. طبق محاسبات EROI در تمامی گزینه‌های موجود، محققان به این موضوع پی بردند که معمولاً صرف هزینه برای ساخت و نصب توربین‌های بادی و پنل‌های خورشیدی بیشتر یا حتی خطوط انتقال بیشتر جهت انتقال برق از مکان‌هایی که خورشید می‌تابد یا باد می‌وزد به مکان‌های دیگر، بهتر از سرمایه‌گذاری بر روی ذخیره کننده‌ها است.

این منجر به مازاد انرژی زیادی می‌شود که ممکن است به معنای اتلاف انرژی بادی و انرژی خورشیدی بیشتری باشد ولی وقتی تولید آهسته شود، ظرفیت کل بیشتر، به معنای این خواهد بود که ما می‌توانیم به قدر نیاز، تولید داشته باشیم.

محققان گفته‌اند: “از دید اجتماعی، تلاش برای حفظ انرژی ارزان قیمت (مثلاً انرژی بادی) با استفاده از باتری‌های گران قیمت، بی فایده است”. در جای دیگر آن‌ها خاطر نشان کرده‌اند: “اگر جامعه ادعا کند که توان خروجی انرژی بادی را با حداقل سرمایه‌گذاری افزایش دهد، در بسیاری از مواقع اگر نسبت به ساخت یک توربین بادی دیگر یا در صورت امکان ایجاد خطوط انتقال اقدام کند بهتر از ساخت یک باتری برای ذخیره سازی انرژی در زمان‌های خارج از اوج مصرف است.”

ولی این به معنای بی فایده بودن ذخیره کننده‌های انرژی یا بی اهمیت بودن آن‌ها علیرغم پیشرفت تکنولوژی نیست:

پس از بررسی اینکه چرا نتیجه‌ی مدل آن‌ها این چنین است، محققان خاطرنشان کردند که آسان‌ترین راه برای تغییر این وضعیت، مهیا کردن طول عمر قابل استفاده بیشتر برای باتری‌ها است.

البته باید این را مد نظر قرار داد که در صورت وجود مازاد انرژی قابل توجه در برخی مواقع، و عدم وجود انرژی در برخی مواقع دیگر، لزوم وجود ذخیره‌ی انرژی را بیشتر می‌کند. در برخی موارد دیگر، مانند تولید انرژی و استفاده از آن به صورت خارج از شبکه (Off Grid) مستلزم استفاده از باتری است. همان‌طور که مستحضر هستید، موارد گفته شده فوق بیشتر مربوط به سیستم‌های شبکه‌ای (On Grid) است. خودم در حال حاضر بروی روی یک سیستم خورشیدی / بادی هیبرید با ظرفیت تولید ۵.۲ کیلووات کار می‌کنم که به طور پیش فرض و طبق استانداردهای شرکت سازنده، نیازمند ۱۶ عدد باتری سرب اسید است که قیمت قابل توجهی را به خود اختصاص می‌دهد ولی می‌توان با طراحی سیستم جدید و عدم تکیه بر سیستم‌های شرکت سازنده، تعداد باتری را به نصف یا کمتر نیز کاهش داد. در آینده گزارش کاملی از این روند در اکوگیک برایتان فراهم خواهد شد.

توسط | ۱۳۹۲/۶/۲۷ ۶:۳۱:۰۴ شهریور ۲۷ام, ۱۳۹۲|اخبار انرژی, انرژی بادی, انرژی خورشیدی|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.